علت نامگذاری این طوطی به اکلکتوس دارا بودن گلچینی از رنگهای مختلف است. تعداد رنگها بسته به جنسیت و گونه متفاوت خواهد بود.اکلکتوس به دلیل باهوش بودن و رفتار جالبش جز حیوانات خانگی محبوب است.

اکلکتوس 8زیرگونه دارد که همه گونه ها موردهای خوبی برای نگهداری خانگی هستن اما این طوطی به فضای زیاد تمرین و فعالیت زیاد و همچنین انواع اسباب بازی نیاز دارد. اتاق طوطی باید به گونه ای باشد که بالا رفتن از آن میسر باشد مانند درختان جنگل همچنین در رژیم غذایی اکلکتوس فیبر اهمیت زیادی دارد.


طوطی نر ظاهری کاملا متفاوت با ماده دارد.اکلکتوس نر پرهای سبز روشن و دم آبی قرمز دارد و نوک طوطی زرد روشن است. از طرفی اکلکتوس ماده پرهای قرمز و آبی و نوکی سیاه دارد.


از نظر رفتاری نر و ماده تقریبا به هم شبیه هستن.

اکلکتوس باهوش و دارای شخصیت منحصر به فرد است و واکنش های رفتاری بسته به محیطی که نگهداری می شود بروز می دهد. از اسباب بازیهای جدید استقبال می کند . اکلکتوس عاشق آواز خواندن است و تن صدای عمیق و خوبی برای اینکار دارد. مانند سایز طوطی سانان پر آرای نمی کند و گرده و شوره نداردو می تواند برای ساعت ها ساکت و آرام باشد.

طوطی اکلکتوس جز 3طوطی سخنگو رده بالا می باشد. تن صدای بلند و واضحی دارن و به خوبی لغات را به حافظه می سپارن. اکلکتوس قبل مستقل شدن یعنی دوران بسیار کم سن می تواند لغات را با تکرار زیاد فرا بگیرد.

همه پرندگان زیبایی خاص خود را دارن طوطی اکلکتوس نیز دارای شخصیت احساسیت توانایی سخنگویی دارد و در صورت نگهداری نامناسب رفتاری غیر دوستانه پیدا می کند.این طوطی به توجه و علاقه زیادی از سوی صاحبش برای شاد بودن نیاز دارد.
ترجمه:شهرزاد