رنده*های مهاجر در راه*اند. پاییز فصلی دیگر است و آغاز سفر. پرنده*ها در جست*وجوی زندگی*اند و به دنبال اندک جایی برای زیستن. تالاب*ها، این خانه*های امن پرندگان، سال*هاست که میزبانان خوبی بوده*اند؛ اما ما از آنها چه می*دانیم؟

شبه*جزیره میانکاله در جنوب شرقی دریای خزر هر سال پذیرای حدود یک میلیون و 200 هزار پرنده مهاجر مانند انواع فلامینگو، خوتکا، اردک، غاز، قو، پلیکان و... است.لاب گندمان در نزدیکی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن قرار دارد. وسعت این تالاب ۹۸۰ هکتار است که متأسفانه تا به حال با مشکلات زیادی چون آتش*سوزی و خشکسالی دست به گریبان بوده است.الاب بین*المللی و زیبای چغاخور با مساحتی حدود 2300 هکتار در در نزدیکی شهر بلداجی واقع شده و یکی از زیباترین و بزرگ*ترین تالاب*های استان چهار محال و بختیاری است.
الاب بین*المللی هامون یکی از تالاب*های مهم دنیا و بزرگ*ترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می*شود که ویژگی*های منحصر به فرد آن پرندگان بسیاری را هر ساله در فصل سرما به طرف خود جلب می*کند.تالاب استیل آستارا جایگاه پرندگان کمیاب است که برای زاد و ولد از کشورهای خیلی دور به این منطقه سفر می*کنند و مهم*ترین آن نوعی پرنده به نام چینگیر نوک*سرخ است.الاب*های آب شور سه*گانه آجی*گل، آلاگل و آلماگل در دشت ترکمن*صحرا و در مرز شمالی با کشور ترکمنستان و رودخانه اترک قرار دارند. «گل» در زبان ترکی به معنی تالاب است.

منبع:همشهری