کلیاتی در خصوص ایگوانای سبزنام علمی : iguana iguanaنام عمومی : ایگوانای سبز
محل زندگی :
شمال مکزیک، به سمت جنوب تا پاراگوئه و برزیل. در مناطق گرم آمریکا مانند کالیفورنیا نیز یافت میشوند.


مناطق طبیعی زندگی :
در مناطق کم ارتفاع تا ارتفاع نهایتا 3000 متر زندگی میکنند. در سال های ابتدایی زندگی معمولا بر روی درخت ها یافت میشوند.

تعریف :
جنس نر در سن بلوغ دارای منافذی در بدن و غبغبی بزرگتر از جنس ماده خواهد بود. همچنین از نظر جثه نیز جنس نر تا حدی بزرگتر است. نرها معمولا نسبت به ماده ها دارای رنگ بندی متنوع تری هستند.


اندازه :
3 الی 6 فوت (90 الی 180 سانتی متر) در گونه های بالغ و 7 الی 10 اینچ (18 الی 25 سانتی متر) در بچه های تازه متولد شده


سن :
به طور متوسط 12 الی 15 سال که گاهی تا 25 سال نیز مشاهده شده است.

رنگ :
نرها معمولا به رنگ سبز، آبی یا خاکستری با رگه های نارنجی در قسمت پاها و به صورت پراکنده در طول بدن هستند، که در فصل جفتگیری به تدریج روشن تر میشود. ماده ها معمولا به رنگ سبز و قهوه ای هستند.


رژیم غذایی در طبیعت :

برگ ها، گل ها و میوه ها


وضعیت به عنوان حیوان خانگی :
سوال اصلی این است که آنها حیوانات خانگی مناسبی محسوب میشوند یا خیر؟ درواقع آنها سوسمارهای محبوبی به شمار میروند، اما باید توجه داشت که مشکلات سلامت متعددی میتواند آنان را تهدید کند که برای جلوگیری از آن، باید شرایط مناسبی برای زیست آنان فراهم شود. (خصوصا باید اکیدا از دادن غذاهای نامناسب به آنها خودداری شود و رژیم غذایی مفیدی برایشان در نظر گرفته شود.) بسیاری از مردم بدون اطلاع از نیازهای اساسی این حیوان اقدام به خریداری آنها میکنند. باید به خاطر داشت که نگهداری از ایگواناها به هیچ وجه به افراد مبتدی توصیه نمیشود.محل زندگی :
یک تانک 20 الی 30 گالنی (به طول مثال یک تانک 60 در 50 سانتی متری با ارتفاع 30 سانتی متر) برای یک ایگوانای جوان کفایت میکند، البته باید درپوشی مطمئن با حفاظی مناسب برای آن در نظر بگیرید. این حیوانات در صورتی که از تغذیه مناسبی برخوردار باشند میتوانند به سرعت رشد کنند و ایگواناهای بزرگ نیاز به فضایی نسبتا بزرگ دارند. آنها با رشد تدریجی، نیاز به گسترش محل زندگی خود در حد دو بعد عمودی و افقی دارند. قسمت هایی برای صعود حتما باید برای ایگوانا در نظر گرفته شود. برای یک ایگوانای بالغ یک محفظه با طول و عرض مساوی برابر با 2 متر و ارتفاع 120 سانتی متر کاملا مناسب است.
دما :
از 29 الی 39 درجه سانتیگراد


رطوبت :
این مورد در سلامت ایگوانا بسیار حیاتی است و رطوبت محیط زندگی شما برای زندگی یک ایگوانا اصلا مناسب نیست و باید حتما از دستگاهی برای تامین رطوبت مورد نیاز استفاده کنید.


نوردهی :
ایگوانا به قرار گرفتن در معرض نور لامپ UV برای آفتاب گرفتن نیاز دارند. دقت کنید که هرگز به صورت 24 ساعته این لامپ ها را روشن نگذارید زیرا این کار میتواند اضطراب شدیدی را به حیوان وارد کند. برای تامین دما در طول شب میتوانید از نورهای پس زمینه ای استفاده کنید.


چیدمان :
شاخه هایی را برای صعود و قرار گرفتن ایگوانا در هنگام آفتاب گرفتن در اختیار او قرار دهید. سعی کنید برای ایگوانای خود، حق انتخاب قائل شوید. گرماده یا بخاری را که محل را گرم میکند به وسیله حفاظ مستحکمی بپوشانید تا بدن حیوان خانگی تان در برخورد با آن دچار سوختگی نشود. چوب های سفت میتوانند گزینه های مناسبی برای این کار باشند. یک ظرف آب نسبتا بزرگ برای خیساندن بدن در اختیار ایگوانا قرار دهید. ممکن است شما هرگز نوشیدن آب توسط ایگوانا را نبینید اما ظرف آبی که برای او قرار میدهید توسط بدن او جذب شده و در طراوت پوست بدن نقشی اساسی ایفا میکند. به خاطر داشته باشید که هرگز نباید ایگوانای خود را در آبی که آغشته به کلر باشد شستشو دهید.
بستر :
قرار دادن لایه های ضخیم از کاغذ، ساده ترین و ارزان ترین روش برای بسترسازی محل زندگی ایگوانا به شمار میرود. برخی از صاحبان ایگواناها از چمن های مصنوعی برای ساخت بستر استفاده میکنند، فراموش نکنید که ایگوانا تمایل به خوردن هر جسمی که در محل زندگی شان قرار بگیرد نشان خواهند داد. هرگز از خاک گربه یا شن و ماسه به عنوان بستر استفاده نکنید زیرا میتواند باعث بروز بیماری های شدیدی در ایگوانا شود.


رژیم غذایی :
هنوز هم بحث های زیادی در خصوص رژیم غذایی ایده آل برای یک ایگوانا در میان متخصصان در میگیرد. یکی از رژیم های توصیه شده این است که از 85 % برگ های سبز، 10 % گیاهان و 5 % میوه استفاده کنید. خوراکی های سفت تر ممکن است به سختی به وسیله ایگوانا خورده شود. یک توصیه ایمن برای سلامتی ایگوانا این است که از رژیمی استفاده کنید که به نسبت 2 به 1 به ترتیب دارای کلسیم و فسفر باشد. (یعنی کلسیم دو برابر فسفر) این رژیم میتواند شامل موارد زیر باشد :
شلغم، خردل، چغندر، برگ قاصدک، کلم پیچ، برگ تربچه، هویج، سیب زمینی شیرین، بامیه، کدوی سبز، کدوی زرد، هویج وحشی، خیار، کدو تنبل، شاهی، برگ توت سفید، ذرت، انگور، خربزه، سیب، گلابی، هندوانه و انجیر
از دادن خوراکی هایی مانند پنیر، گوشت، حشرات و غذای سگ و گربه به ایگوانای خود جدا خودداری کنید.
پروتئین زیاد، میتواند باعث بروز مشکلاتی شود که حتی قابل درمان نیستند. کاهوی منجمد شده نیز از مواردی است که توصیه نمیشود زیرا ارزش غذایی بسیار پایینی دارد.

زمان بندی غذادهی :
به صورت روزانه


تکثیر :
سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که آیا این حیوان در اسارت تکثیر میشود یا خیر؟
پاسخ مثبت است اما باید این نکته را در نظر بگیرید که آیا فرد یا افرادی را برای فروش یا واگذاری بچه ایگواناها سراغ دارید یا خیر.


چند نکته جالب در خصوص ایگوانا :

  • همواره پس از دست زدن به هر خزنده ای دستان خود را کاملا بشویید.


  • ایگواناها زبان چسبناکی دارند و به شدت تمایل دارند که تمام اشیا اطراف را با آن لمس کنند. به همین دلیل توصیه میشود که از رها کردن ایگوانا در محیط و فضای باز منزل خودداری کنید زیرا درصورتی که شی خارجی وارد بدن آنها شود ممکن است برای خارج کردن آن، نیاز به عمل جراحی باشد.


  • ایگواناها فقط 1 % از مدت زندگی شان را به غذا خوردن میگذرانند.


  • به خاطر داشته باشید که اطلاعات نادرست زیادی درخصوص ایگوانا ها در کتب و سایت های اینترنتی موجود است، بنابراین کاملا دقت کنید که از چه روشی برای نگهداری از ایگوانای خود تبعیت میکنید.


  • ایگواناها حیواناتی روز فعال هستند و در طول روز فعالیت نسبتا زیادی دارند.


  • ایگواناها (به خصوص جنس نر) حیواناتی قلمروطلب هستند و میتوانند در فصل جفتگیری به شدت مهاجم شوند.


  • ایگواناها به وسیله ماده ای که از بینی خود ترشح میکنند، نمک اضافی بدن شان را دفع میکنند.

مترجم : مسعود .ک
منبع : reptileinfo.com