هیچ پرنده ای بد ذات نیست و علاقه ای به گاز گرفتن ندارد پرندگان گاز می گیرن برای اینکه از خود دفاع کنن و یا عملی را که دوست ندارن متوقف کنن.

مدتی قبل از دامپزشک پرنده ام پرسیدم چه زمان وقتی پرندم گاز گرفت می تونم با انگشت ضربه به نوکش بزنم تا گاز گرفتن را متوقف کند؟

دامپزشک بهم جواب ساده ای داد: هیچ وقت به پرنده ضربه نزن!


به هر دلیلی زمانی ما پول نسبتا زیادی برای خرید پرنده پرداخت کرده ایم و در قبال پول انتظار داریم پرنده به ما علاقه داشته و اعتماد کند و عجله زیادی برای دست یافتن به علاقه و اعتماد می کنیم که تقریبا همیشه شیومون جواب نخواهد داد! ما مخلوق زیبا را از طبیعت زیبا گرفته ایم و در پت شاپها فقط برای ما اسیر کرده ایم تا خوشحالمان کنن .


پرندگان هیچ نقشی در آمدن به خانه ما ندارن و درخواستی در این زمینه نداشتن و هر چی بوده درخواست و اجبار ما بوده پس رسیدگی به پرنده و مراقبت کردن از وظایف ماست چون اگر توسط ما اسیر نبودن خودشون توانایی برآورده کردن نیازهاشون رو داشتن و این توانایی توسط ما گرفته شده. پرندگان لایق عشق و محبت ما و همچنین لایق محترم و عزیز بودن هستن.

پرندگان نیز مانند ما انسان ها خصوصیات رفتاری منحصر به فرد خود را دارن برخی از آنها سریعا اهلی می شون و به صاحباشان علاقه و اعتماد پیدا می کنن برخی زمان بیشتری نیاز دارن برخی هم هیچ وقت بطور کامل اعتماد نمی کنن دقیقا مثل انسان ها که بعضی از آنها زود جوش هستن و سریع با اطرافیان جور می شون و برخی گوشه گیر و محتاط تر هستن و...


بدترین عمل زمان گاز گرفته شدن جیغ زدن و یا دست را ناگهان عقب کشیدن است شما با این عمل گاز گرفتن را تشویق کردین بهتر است اگر از گاز گرفتن می ترسین و عکس العمل نشان می دهید از هر عملی که امکان گاز گرفته شدن را به پرنده می دهد و احساس ترس شما را لو می دهد خودداری کنین مثلا در تمرین رو دست آوردن به جای دست از چوب نشینگاه استفاده کنین.

تمرینات step up برای از بین بردن گاز گرفتن بسیار مفید هستن.

بهتر است با زبان بدن پرنده آشنا باشین در زمانی که پرنده قصد گاز گرفتن را دارد به چشمانش نگاه کنین کوچک و بزرگ شدن مردمک را مشاهده می کنین این عمل در اکثر پرندگان مشترک است و به معنای عصبانی شدن پرنده می باشد.بهتر است در این زمان دست از سر به سر گذاشتن پرنده بردارین تا هر دو مجبور به انجام عمل منفی یعنی گاز گرفتن و واکنش نشان دادن از سوی شما نشوید.


به دست آوردن اعتماد:

برای جلب اعتماد پرنده زمان زیادی را باید با او بگذرانید در طی این دوره از دست زدن به پرنده جدا خودداری کنین. در مرحله اول اهلی کردن و دوست شدن با پرنده هیچ اجباری برای لمس پرنده مجاز نیست. جلب اعتماد در ابتدا فقط با حرف زدن و سپری کردن زمان و با هم بودن است.

زمانیکه پرنده با لمس شدن مشکلی ندارد و واکنش نشان نمی دهد بوسیله چوب نشانگر یا کاغذ رنگی پرنده را به حرکت در بیارین.

دادن تشویقی نیز بسیار موثر است باز تاکید می شود در این مرحله پرنده را لمس نکنید هدف در این مرحله این است که پرنده به سمت شما بیاید و تشویقی را از شما بگیرد.


از لمس کردن پرنده ای که به شما اعتماد ندارد خودداری کنید:

پرندگان حیوانات شکارچی هستن و در صورت ترسیدن و دفاع از نوکشون استفاده می کنن پس اگر با دست زدن بی موقع به پرنده باعث ترس در او شوید شما را گاز خواهد گرفت.

پرنده خود را درک کنید:

پرندگان را با دقت در حیات وحش نگاه کنید زمانیکه با هم هستن اگر پرنده دیگر عملی انجام دهد که مطابق میلشان نیست با ضربه نوک او را از ادامه عمل باز می دارن در صورت تکرار می بینید ضربه جدی تر می شود درسی که این عمل به شما می دهد ساده است از انجام کاری که مطابق میل پرنده نیست خود داری کنید.

سوالی که برای شما پیش آمده این است که انجام عملی مثل برگرداندن پرنده به قفس نیز مطابق میل او نیست پس من باید هر بار گاز گرفته شم؟ برگرداندن به قفس را برای پرنده جذاب کنین. زمانیکه می خواهین پرنده را به قفس برگردانین ظرفهای غذایش را پر کنین و طوری اینکار را انجام دهید که ببیند و وقتی به قفس رفت به او تشویقی دهید تا پرنده احس نکند در قفس رفتن تنبیه است .

زمانیکه پرنده با شما جور شد نیز احتیاج دارد زمانهایی با خود باشد:

پرنده رام شما نیز بعضی روزها در حالت خوبی نیست و علاقه به تنها بودن دارد بهتر است از سربه سر گذشاتن و شوخی با پرنده در این زمانها خودداری کنین و درک کنید که این زمان پرنده حوصله با شما بودن را ندارد و در صورت مصر بودن شما را گاز خواهد گرفت.
در این زمانها گاز با حالت فشار نسبتا ملایمی است چون او دوست ندارد صاحبش را گاز بگیرد و این تنها یک تذکر است چیزی که پرنده را واردار به خشونت بیشتر می کند درک نکردن شماست.

در آخر هر پرنده ای خصوصیات منحصر به فردی دارد که او را موجودی زیبا و دوست داشتنی می کند برخی پرندگان آواز می خوانن برخی حرف می زنن برخی ساکت و آرومن برخی علاقه دارن رو شانه شما نشسته و با شما تلویزیون نگاه کنن و ..... هر چی که هستن سعی کنین آنها را برای خودشان دوست داشته باشین خواهین دید بعد مدتی رابطه عاطفی عمیقی بین شما و پرنده ایجاد می شود.
ترجمه:شهرزاد
منبع:www.avianweb.com