مواظب باشید! خیلی به این جانورها نزدیک نشوید و سر به سرشان نگذارید؛ چون اینها سمی*ترین جانورهای دنیا هستند و اگر عصبانی*شان کنید، از سیستم دفاعی قوی*ای که دارند استفاده می*کنند.

باید در برخورد با آنها احتیاط کرد و از راهش به آنها نزدیک شد؛ البته بعضی از این جانورها خیلی باهوش*اند و دوست را از دشمن تشخیص می*دهند.

قیافه این ماهی خیلی خنده*دار است؛ وقتی خودش را باد می*کند، بامزه*تر هم می*شود؛ اما یادتان باشد اگر زیر آب بودید و چنین ماهی*ای دیدید، به آن نزدیک نشوید. این ماهی بعد از قورباغه طلایی سمی، دومین مهره*دار سمی در دنیاست که سمش حتی از طریق تماس با پوست هم منتقل می*شود. جالب است بدانید همین ماهی سمی را در کره و ژاپن به روشی پاک می*کنند و می*خورند!

تا به حال می**دانستید قورباغه**ها هم ممکن است سمی باشند؟ سمی که در بدن گونه*ای از قورباغه*ها وجود دارد، برای از بین بردن 20 انسان کافی است. رنگ این قورباغه*ها به گونه*ای است که راحت در بین علف و چمن قابل تشخیص هستند؛ البته بعضی از آنها آن*قدر کوچک*اند (5/1 سانتی متر) که ممکن است دیده نشوند!

اگر آدم جان*دوستی هستید، پیشنهاد می*کنم پا روی دم این مار نگذارید. مار شاه*کبری بسیار خطرناک است و سم بسیار مهلکی دارد که حاوی ماده*ای به نام نوروتوکسین است. این ماده وقتی وارد بدن *شود، به تدریج عضله*ها را فلج می*کند و در نهایت باعث مرگ می*شود. شاه*کبری*ها بین 5/3تا 5/5 متر طول دارند و خانه اصلی*شان تایلند، مالزی، فیلیپین و هند است.

به این جانور زیبا اختاپوس طوق آبی می*گویند؛ یکی از سمی*ترین آبزیان که بین 15 تا 20 سانتی*متر است و سم بسیار کشنده*ای دارد که می*تواند انسان را از پا
در بیاورد. اختاپوس*ها بسیار باهوش*اند و انواع زیادی دارند که فقط این*گونه برای انسان خطرناک است.


نمی*شود از جانورهای سمی صحبت کرد و نامی از عقرب*ها نبرد. بعضی از این جاندارها که بیشتر در مناطق گرمسیر زندگی می*کنند و لابه*لای صخره*ها این طرف و آن طرف می*روند، فقط شب*ها از لانه*هایشان بیرون می*آیند. نکته مهم درباره سم این بندپا این است که وقتی وارد بدن انسان شود، درد خیلی زیادی به وجود می*آورد و بعد از 24 تا 72 ساعت باعث مرگ می*شود.