عوامل رایج در بیماریهای کلیوی در پرندگان:

عفونت های ویروسی:

تعدادی از ویروسها باعث صدمه بطور موقت و یا دائمی کلیه می شود. از ویروسهای متداولPolyomavirus می باشد که در جوجه هایی که دستی تغذیه می شوند رایج تر است.


از جمله دیگر ویروسها:

Adenovirus
Poxvirus

همچنین ویروس هرپس نیز با بیماریهای کلیوی در ارتباط است.

عفونت های باکتریایی:

عفونت های باکتریایی با پخش شدن در سطح بدن به کلیه ها اسیب می زنند.این عفونت در سراسر بدن توسط جریان خون و مجاری ادرار پخش می شود.


عفونت های قارچی:

Aspergillus از قارچ های که باعث عفونت کلیوی می شود.


مسمومیت:

2مسمومیت رایج که با باعث بیماریهای کلیوی می شون استفاده بیش از حد از ویتامین Dو استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها بویژه آنتی بیوتیک gentamicin و streptomycin می باشد. همچنین مسمومیت با فلزات سنگین مانند زینک و سرب باعث بیماریهای کلیوی می شون. عامل دیگری که کمتر مشاهده می شود ولی وجود دارد مصرف زیاد نمک نیز باعث صدمه به کلیه می شود.


سرطان:

تومور کلیه که در باجاریها رایج است نیز عامل دیگر بیماریهای کلیوی است . بسته به اندازه و سایز تومور به سیستم عصب و ارگانهای دیگر بدن نیز صدمه خواهد خورد.

اگر فشار و سنگینی تومور رو اعصاب باشد شاهد مشکل در پاها و ضعیف شدن در اسیتادن خواهیم بود.

حتی گاهی باعث خمیدگی و حالت فلجی پا می شود.


کمبود ویتامین A:

پرندگانی که کمبود ویتامین آ در رژیم غذاییشون وجود دارد احتمال زیادی برای مبتلا شدن به بیماریهای کلیوی را دارن.به خصوص پرندگان با رژیم غذایی دانه و تخمه و پلت که مکملهای غذایی نیز دریافت نمی کنند.


بسته شدن مجاری ادرار:

وجود سنگ بزرگ و یا گیر کردن و بزرگ بودن تخم بطوری که امکان خروج ادرار وجود نداشته باشد نیز باعث بروز بیماری های کلیه می شود.علایم بیماری کلیه:

افسرده و بی حال بودن
ضعیف بودن
پف کردن پرها
افزایش آب خوردن
مدفوع آبکی
کاهش وزن و اشتها

بیماری کلیه مرتبط با مسمومیت بسیار سریع خود را شنان داده و شدت زیادی دارد.با بروز مشکل کلیه پرنده آب زیادی می نوشد و حتی گاهی توان پرواز ندارد.بیماری که با مشکل کلیوی همراه می شود نقرس است که باعث تشدید و بدتر شدن حال پرنده می شود.که در این حالت لنگ زدن و ورم کردن پرنده مشاهده می شود.


تشخیص بیماری:

آزمایش کامل خون
آزمایش خون ( چک کردن پروتیین خون , اوریک اسید , ...)
گاهی بیوپسی کلیه
آندوسکوپی
رادیوگرافی


درمان:

بطور کلی در درمان خورااندن مایع زیاد و غذاهای خمیری توصیه می شود همچنین آزمایش مرتب خون برای چک کردن واکنش بدن به درمان و از بین رفت باکتری .زیرا باکتری ممکن است باعث بوجود آمدن عفونت دوم در بدن شود.

همچنین مصرف آنتی بیوتیک های لازم تجویز خواهد شد.

همچنین استفاده از مکملهای ویتامین آ و گاهی نیاز به عمل جراحیترجمه:شهرزاد
منبع:
www.peteducation.com