فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  18
لایک لایک:  18
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: کاکتوس ها

 1. #1
  همکار قدیمی( انجمن گل و گیاه)

  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  453
  میانگین پست در روز
  0.14
  تعداد ارسال ها
  394

  کاکتوس ها

  مطالب مربوط به کاکتوسها اینجا مطرح شود

 2. #2
  همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

  تخصص
  مهندسی برق قدرت
  محل سکونت
  قزوین
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی های آب شیرین
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4029
  میانگین پست در روز
  0.57
  تعداد ارسال ها
  1,419
  کاکتوس به هر گیاهی از خانواده گیاهان آبدار کاکتاسیا (Cactaceae) اطلاق می شود که به سبزی و گوشت دار بودن ساقه هایشان که نقش برگ را ایفا می کنند، تیغ های رنگارنگ، اشکال و حالات متنوع رشد و ... معروف هستند.
  گلهای گیاه کاکتوس که معمولا اندازه بزرگی دارند و به رنگ های زرد، سفید، قرمز و ارغوانی سایه دارمی باشند، بسیار ظریف و حساس هستند. گرده افشانی گونه های بسیاری از این گیاه ها در طبیعت توسط خفاش ها صورت می گیرد.
  میوه کاکتوس معمولا خوراکی است و شکوفه آن که ساگورا (saguaro) نامیده می شود، به عنوان سمبل گل ایالت آریزونا شناخته شده است.
  این گیاه در اندازه های مختلف دیده می شود، از کاکتوس های کروی شکل کوچک گرفته تا کاکتوس های عظیمی که به درخت شبیهند. خصوصیاتی همچون کوچکی سطح برگ ها، بزرگ و گوشتی بودن ساقه هایی که قادرند آب را به راحتی در خود ذخیره کنند و در نهایت ریشه های محکم و گسترده آن ها سبب شده برای نواحی ای که دارای فصل گرم و خشک طولانی تری هستند، مناسب باشند.
  هر چند گیاه کاکتوس برای آب و هوای صحرایی ساخته نشده، اما در قاره آمریکا در آب و هوای متغیر - از نواحی گرمسیری گرفته تا کانادا - قابل مشاهده است.
  اکثریت کاکتوس ها برای مدت بسیار کوتاهی در بهار شکوفه می دهند که در برخی مواقع این زمان از چندین ساعت نمی کند. شکوفه ها نسبت به نور بسیار حساس هستند و انواع مختلف کاکتوس ها در زمان مشخص و متفاوتی از روز می شکفند.
  یکی از معروفترین کاکتوس ها با نام اختصاری سلنیسروس (Selenicereus) یا سی گرندیفلورا (C. Grandiflora) نوعی است که در شب می شکفد. شکوفه های معطر آن پس از غروب خورشید باز می شوند و دوام آنها تنها یک شب است. در بسیاری از مکان های رویش این گیاه، از گل این نوع کاکتوس برای تقدس بخشیدن به مراسم آیینی و جشن های مختلف استفاده می گردد.
  بزرگترین گونه کاکتوس ها اپونتیا (Opuntia) نام دارد که انواع مختلف آن توسط ساقه ها که لوله ای شکل یا پهن هستند، قابل تمییز دادن است. شکوفه های چندین نوع از این کاکتوس خوراکی است.


  آبیاری کاکتوس

  کاکتوس ها با آب چندان مخالف نیستند بلکه با آبیاری صحیح رشدشان تسریع خواهد شد.نکته مهم در ابیاری کاکتوس این است که ابیاری انها باید در فصل رشد انها باشد .کاکتوس ها به اب احتیاج دارند . اگر شما کاکتوس هایتان را تنها یک بار در ماه اب دهید انها رشد چندانی نخواهند داشت.و فقط زنده خواهند مانند و ریشه هایشان خشک و در نهایت می سوزد در این حالت پس از آبیاریی مجدد ریشه ها توانایی جذب اب را نخواهند داشت و ریشه ها دپار پوسیدگی خواهند شد.  کاکتوس هایی که در گلدانهای کوچک هستند نسبت به کاکتوس هایی که در گلدانهایی بزرگ تر قرار دارند ابیاری بیشتری را احتیاج دارند.کاکتوس هایی که در گلدانهای7یا 10 سانتی قرار دارند باید هر 4 تا 6 روز ابیاری شوند.کاکتوس های که در گلدانهای 15 سانتی نگهداری می شوند هر هفته تنها به یک بار ابیاری احتیاج دارند.

  برنامه ابیاری کاکتوس بر اساس نوع خاک و گلدان (پلاستیکی یا سرامیک یا گلی) ودما تغییر می کند.

  گلدان.پلاستیکی وسرامیکی اب را نسبت به گلدان گلی بیشتر در خود نگه می دارد و بنابر این به ابیاری کمتری احتیاج دارد.همین طور میزان ابیاری به درجه حرارت محیط نیز وابسته است ، در هوای گرم کاکتوس نسبت به هوای سرد به اب بیشتر ی احتیاج دارد.یک قانون خوب برای ابیاری کاکتوس این است که پیش از اینکه خاک گلدان کاملا خشک شود به ابیاری ان بپردازیم.دو نوع روش ابیاری برای کاکتوس وجود دارد ، یک نوع ان ابیاری از بالای خاک و نوع دیگر قرار دادن گلدان به مدت 10 تا 15 دقیقه در ظرفی که اب کمی در ان قرار دارد . در روش دوم کاکتوس اب مورد نیاز خود را به داخل می کشد. بهترین روش این است که به صورت متناوب از دو روش فوق استفاده کنیم

  برای ابیاری کاکتوس از افشان کردن اب به روی گیاه خود داری کنید.کاکتوس را "فقط" هنگامی که در حال رشد است به صورت منظم آبیاری کنید.
  در هنگامی که کاکتوس در دوره رشد خود قرار ندارد به اب بسیار کمی احتیاج دارد. ریشه کاکتوس وقتی که گیاه خواب است برای فاسد شدن مستعد است و در صورت اب دهی بیش از اندازه کاکتوس از بین خواهد رفت.

  در هنگامی که کاکتوس خواب است هر 2 یا 3 هفته پس از اینکه خاک کاملا خشک شد، ابیاری سبکی کفایت خواهد کرد.به میزانی گیاه را ابیاری کنید که ریشه ان کمی مرطوب شود.

 3. #3
  همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

  تخصص
  مهندسی برق قدرت
  محل سکونت
  قزوین
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی های آب شیرین
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4029
  میانگین پست در روز
  0.57
  تعداد ارسال ها
  1,419
  کاکتوس  کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد میکرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماههای خشکسالی به مصرف میرساند بیشتر کاکتوسها ریشههای عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که بهعنوان منبع ذخیره آب عمل میکنند ساقه کاکتوس توسط تیغهایی محافظت میشود کاکتوسها برگهای خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند.

  زیر خانوادههای کاکتوس


  کاکتوسها به سه گروه زیر تقسیم میشوند:
  -زیر خانواده پرسکیه Pereskia ؛
  -زیر خانواده اوپنسیه Opuntia ؛
  - زیر خانواده كاكتاسهcactaceae
  توجه داشته باشید که تعدادی از کاکتوسها مثل اکینو کاکتوس و... در این طبقهبندی قرار نمیگیرند.(البته اين جمله صحيح نمي باشد.آيا تا به حال از خود پرسيده ايد اگر چنين است پس اين كاكتوسها به كداميك از اين سه دستهءاصلي تعليق دارند)در مراجعه بعدي هر سه دسته را به صورت كامل و با دليل دسته بندي توضيح خواهم داد. براي دانستن تفاوت ميان اين سه دسته بايد به تفاوت هاي ظاهري و ژنتيكي آنها دقت كرد دسته اول در واقع كاكتوسهايي هستند كه كاملا داري برگ مي باشند و از نظر ظاهري تا حدودي مانند گلهاي رز رونده مي باشند با اين تفاوت كه آنها از خانواده كاكتوسها و داراي آرئول هستند دسته دوم كاكتوسهايي هستند كه داراي برگهاي موقتي هستند كه در جوانه هاي نو ظهور ديده مي شوند و به سرعت و بر اثر افزايش سن و كمبود رطوبت ميريزند دسته سوم كاكتوسهايي هستند كه اصلا و ابدا برگي در آنها مشاهده نمي شودكه اين دسته تمامي خانواده هاي اكينو كاكتوس و انواع سروس ها را شامل ميگردند
  زیر خانواده پرسکیه Pereskia


  زتا معمولی باPH حدود ۵/۶ – ۵/۷ نگهداری میشوند و قلمههای ساقه این گیاهان براحتی در ماسه ریشهدار میشوند (برای تکثیر مشکلی ندارند). تالل نبتل نلنلبیم میلنمل ئربیمنم بینم
  زیر خانواده اوپنسیه Opuntia


  کاکتوسهای اوپنسیه به فارسی کاکتوسهای راکتی نامیده میشوند. که در برگیرنده انواع کاکتوسهای برگ پهن، راکتی، زرد، راکت درشت و کوچک هستند. این دسته از کاکتوسها گاهی در مناطق گرمسیری میوههای خوراکی تولید میکنند که مصارف دارویی دارد.
  = زیر خانواده سریوس cereus =(بايد دانست كه زير خانواده اي به اين نام وجود ندارد , دسته كاكتاسه cactaceae درست است كه انواع كاكتوسهاي ستوني(سروس ها)دراين طبقه قرار ميگيرند)


  کاکتوس نوع ساگوارو.  کاکتوسهای کشیده و مخروطی در زیر خانواده سریوس قرار دارند. این دسته از کاکتوسها در مناطق سردسیری در فضای گلخانهها قابل حفاظت و نگهداری میباشند. این گیاهان بدلیل خارهای گزنده و حساسیتزا ایجاد مشکل میکنند پس در منازل از دسترس بچهها دور نگه دارید. مامیلاریا از جمله کاکتوسهای کوچک و ریز هستند که گل دهی منظم هر ساله دارند. این کاکتوس بسیار کوچک و دارای فرم دایرهای کوچک هستند. گیاه لي توپس که به کاکتوس شباهت دارد عیناً شبیه یک تخته سنگ است که از وسط آن یک گل خارج شدهاست (شبه کاکتوس).
  پرورش کاکتوسها


  ترکیب خاکی کاکتوسها، باید شنی رسی و درصد بیشتری از شن یا سنگریزه باشد. کاکتوسها آبیاری منظم و با فواصل بیش از گیاهان معمول نیاز دارند و بسته به سرعت رشد و فصل، تعداد و فواصل آبیاری تنظیم میشود. کاکتوسها در مناطق گرم و پر نور رشد میکنند زیرا بومی آمریکای لاتین هستند. کاکتوسها به نور زیادی احتیاج دارند و در محیطهای کم نور معمولاً رشد علفی میکنند و منظره ظاهری آنها از حالت کاکتوس بودن خارج میشود.

  تکثیر کاکتوسها


  - جنسی؛ - غیر جنسی. بعضی از کاکتوسها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هر ساله دارند. بذر سیاه رنگ کوچک تولید میکنند. بعضی دیگر از کاکتوسها نظیر زیئو کاکتوس که گلهای بسیار کم دوامی دارند تولید بذر کمتری میکنند.

  تکثیر بذری کاکتوسها


  عموم کاکتوسها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند. نکات مهم در کشت بذری کاکتوس: - بذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند؛ یعنی تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد؛ نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند. بنابراین کاکتوسها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحا پیت ماس) کشت میکنند. آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام میگیرد، یا اینکه سبدها را در ظرفهای آبی قرار داده که بتدریج آب را جذب میکند و گیاه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه میزنند. مثل هر گیاه دیگر بذرکاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه میشود.
  تکثیر رویشی کاکتوس


  عمدهترین تکثیر رویشی کاکتوسها روش کاتینگ Cutting یا قلمه زدن است. قلمه زدن در کاکتوس به فصل بستگی دارد و بهترین فصل برای آن اوایل تابستان میباشد. بطوری که آنها را در یک بستر سبک و محیط با رطوبت کافی با آبیاری منظم کشت میکنند. اما قبل از اینکه قلمهٔ کاکتوس مخصوصاً کاکتوسهای گوشتی نظیر سرئوسها وارد بسترهای کشت شوند باید شیرابه گیاه را قطع کرد. برای انجام چنین عملی قبلاً قطعات جدا شده یا قلمههای کاکتوس را به مدت چندین ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب در تابستان قرار میدادند تا اینکه جریان شیرابه قطع میشد و سپس اقدام به کشت آن میکردند. اما امروزه با توجه به اینکه ریشهدار کردن گیاهان در کمترین زمان حائز اهمیت است قلمهها را در آب ولرم حدود ۴۵ درجه سانتی گراد قرار میدهند. که در نتیجه جریان شیرابه قلمهها قطع میشود. سپس آنها زا در بستر کاشت قرار میدهند وکار دیگری که بیشتر بهعنوان یک هنر به نظر میرسد عمل پیوند یا گرافتینگ Grafting در کاکتوس است. آنچه مسلم است سرئوسها یا کاکتوسهای مخروطی، پایههای بسیار خوبی برای بیشتر مامیلاریاها یا اوپنسیهها هستند.
  میوه کاکتوس


  امروزه میوه کاکتوس به عنوان میوه درجه اول در بعضی از کشورها مورد علاقه مردم است. کشور مراکش به عنوان یکی از بزرگترین صادرکننده این میوهاست که مناطق وسیعی را در این کشور در بر گرفتهاست.

  منبع: وبسایت ویکی پدیا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اکلکتوس ها
  توسط parrots در انجمن طوطی های اکلکتوس(Eclectus Parrots)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 7th July 2012, 03:10 AM
 2. طوطی اکلکتوس
  توسط parrots در انجمن طوطی های اکلکتوس(Eclectus Parrots)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 4th July 2012, 09:19 AM
 3. طوطی اکلکتوس و سگ هاسکی
  توسط بابک آژیده در انجمن فیلم و کلیپ های زیبا از طوطی سانان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th June 2012, 05:36 AM
 4. طوطی اکلکتوس
  توسط بابک آژیده در انجمن طوطی های اکلکتوس(Eclectus Parrots)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23rd April 2012, 07:58 PM
 5. بیماریهای رایج در طوطی اکلکتوس
  توسط Shahrzad در انجمن طیور و پرندگان زینتی Ornamental birds and poultry diseases
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th September 2010, 10:39 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ