فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  21
لایک لایک:  21
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
 1. #1
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488

  مرغ و خروس خانگی (رسمی)

  سلام خدمت همه دوستان
  تو این تاپیک به بحث و گفت و گو در مورد مرغ و خروس های معمولی خانگی یا همون رسمی پرداخته میشه.

 2. #2
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  ماکیان[۱] یا مُرغ خانگی[۱] ‏ (Gallus gallus, Gallus gallus domesticus) یکی از ماکیان*سانان است. مرغ خانگی نر خروس نامیده می*شود.

  ماکیان پرنده*ای است از خانوادهٔ قرقاولان (Phasianidae)یا سیخک داران، زیرردهٔ نومرغان، از راستهٔ ماکیان*سانان ‎(Galliformes)‏.[۲]

  گفته می*شود که همه نژادهای ماکیان از چهار نوع وحشی زیر پدید آمده*اند.[۳] [۴]

  گالوس-گالوس
  مثل مرغ جنگلی قرمز

  گالوس – لافایتی
  مثل مرغ جنگلی سیلان

  گالوس سونراتی
  مثل مرغ جنگلی خاکستری

  گالوس – واریوس
  مثل مرغ جنگلی آبی و سبز

  یافته*های اخیر نشان می*دهد که اهلی کردن مرغ خانگی، بیش از ۱۰,۰۰۰ سال پیش در ویتنام صورت گرفته*است. تا پیش از این باور عمومی بر این بود که این کار در هند انجام شده*است.[۵]سپس مرغ اهلی راه خود را از هند به سوی ایران پیدا کرد. پس از آن از قلمرو لیدیه که توسط ایرانیان فتح شده بود، در قرن پنجم پیش از میلاد به یونان راه یافت.[۶] مرغ از دوران سلسله هجدهم فراعنه در مصر شناخته شده بوده است؛ طبق گزارش سالانهٔ توتموس سوم، پرنده*ای که هر روز تخم می*گذارد، بعنوان خراج از سرزمین مابین صحرای سینا و سوریه، یعنی بابل، به مصر آورده شده*است.[۷] اما در عهد عتیق هیچ نشانه*ای از مرغ دیده نمی*شود.

  تحقیقات ژنتیک حاکی از آن است که نیای مرغ خانگی، خروس جنگلی قرمز و خاکستری(G.sonnerati) است. گرچه نسلی دورگه*ای که حاصل این دو نژاد باشد در اکثر مواقع نازا و عقیم می*باشد، اما ژن عامل پوست زرد در مرغ در خروس جنگلی قرمز(نزدیکترین خویشاوند مرغ) نبوده و به احتمال بسیار زیاد این ژن از گونهٔ خاکستری به میراث گرفته شده*است.[۸]


  منبع: ویکی پدیا

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  طبقه*بندی علمی


  فرمانرو: جانوران

  شاخه: طنابداران

  رده: پرندگان

  راسته: ماکیان*سانان

  خانواده: قرقاولان

  سرده: مرغ جنگلی

  گونه: مرغ جنگلی قرمز


  نام علمی
  Gallus gallus

  نام سه*جمله*ای
  Gallus gallus domesticus


  تعداد
  مرغ پرشمارترین و شایع ترین جانور اهلی در جهان می*باشد. با جمعیتی بیش از ۲۴ میلیارد در سال ۲۰۰۳،[۹] هیچ پرنده*ای در جهان به این شماره نمی*رسد.


  واژه شناسی
  در زبان فارسی، ماکیان بالغ و بالای یک سال را ماکیان (به انگلیسی hen) و جوجه ماکیان و مرغ خانگی نابالغ را بهاری (باری) (به انگلیسیpullet) می*نامند. خروس بالغ هم خروس (cock) و نابالغ هم جوجه خروس (cockerel) نام دارند.

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  رفتارشناسی:

  ماکیان همه چیزخوار{(omnivorous→omni(all) + vorous(devoure}است. در محیط آزاد اغلب زمین را برای یافتن دانه*ها، حشرات و حتی جانوران بزرگتر از قبیل مارمولک و موشهای جوان می*خراشد.

  مرغ بصورت طبیعی از ۵ تا ۱۱ سال، بسته به نژاد، عمر می*کند. در مرغداری تجاری یک جوجه گوشتی تا قبل از کشتار تنها شش هفته زندگی می*کند. جوجه*های نیمه گوشتی و پرورش یافته در محیط باز تا ۱۴ هفته هم نگهداری می*شوند. مرغهای تخمگذار هم تا یک سال حدود ۳۰۰ تخم گذاشته و پس از آن توانایی آنها در تخمگذاری کاهش می*یابد و به کشتارگاه فرستاده می*شوند تا از آنها در غذای بچه، حیوانات خانگی، پای و غذاهای پرورده استفاده شود بر اساس کتاب رکوردهای گینس، پیرترین مرغ جهان در سن ۱۶ سالگی بر اثر مشکل قلبی مرد.


  خروس را می*توان از تاج آن تشخیص دادخروس را می*توان از رنگ تندتر آن نسبت به مرغ و پرهای بلند دم و همچنین پرهای نوک تیز گردن و کمر از مرغ تشخیص داد. با این حال در برخی نژادها مانند سبرایت مرغ و خروس تفاوت بسیار اندکی دارند. خروس را همچنین می*توان با دقت در بلندی تاج و سیخک (برآمدگی نیزه مانند در پای مرغ) از مرغ باز شناخت. در بعضی نژادها و نژادهای دورگه مرغ و خروس را از رنگ آنها می*توان تمیز داد. در مرغ بالغ گوشت بالای سر (تاجcomb/cock's comb) و همچنین زائدهٔ زیر حلقوم پرنده (wattleزیرحلقوم) اندکی رشد می*نماید . در اکثر نژادها رشد تاج و زیرحلقوم در خروسها بیشتر از مرغان است. در برخی نژادها هم پرهایی اضافه در ناحیه صورت و غبغب پرنده می*روید که ناشی از یک تغییر ژنتیکی بوده و به آن ریش (beard/muff) گفته می*شود.

  مرغها توانایی پریدن برای مسافتهای بلند و طولانی را ندارند، اما در نژادهای سبکتر می*توانند که بر روی نرده و یا شاخه*ها، جایی که بطور طبیعی استراحتگاه آنهاست، بپرند. مرغها معمولا عمل پریدن را برای جستجو و یا اجتناب از خطر انجام می*دهند.

  مرغها اجتماعی بوده و گله*ای زندگی می*کنند. مرغها در درون خود یک نوع سلسله مراتب (pecking order) دارند که در آن عده*ای از پرندگان در بدست آوردن غذا و محل استراحت برتری دارند. برداشتن مرغ و خروسها از گله سبب اخلال در این نظم می*شود تا دوباره سلسله مراتب جدید برقرار شود. افزودن پرندگان جدید-بویژه پرندگان جوان- به گله معمولا موجب نزاع و ایجاد جراحت می*شود.[۱۶]


  ماکیانها معمولا تمایل دارند که در جایی تخمگذاری کنند که از قبل در آنجا تخم بوده باشد و تخمهای آشیانه*های اطراف را نیز به محل خود انتقال می*دهد. گاهی نیز بر سر تخمگذاری در یک محل خاص بسیار لجوج و یکدنده می*شوند. بسیار اتفاق می*افتد که دو مرغ بر سر جای تخمگذاری با هم درگیر شده و حتی اگر محل کوچک باشد بر روی هم تخم می*گذارند.

  خروسها به منظور اعلام حضور به خروسهای رقیب بانگ (اذان) می*زنند. این عمل می*تواند به علت تغییرات محیط هم باشد. مرغها نیز پس از تخمگذاری و یا برای صدازدن جوجه*های خود قدقد می*کنند.

  در سال ۲۰۰۶ دانشمندانی که بر روی پیشینه پرندگان تحقیق می*کردند به یک ژن پس مانده-talpid۲ برخوردند که در دوران جنینی عامل شکل گیری دندانها در فک می*باشد؛ شبیه آنچه در فسیلهای پرندگان دیده شده*است. جان فالن ناظر این پروژه اظهار می*دارد که:"... مرغها تحت شرایطی خاص توانایی دندان درآوردن را حفظ کرده*اند...

 5. #5
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  ماکیان بعنوان جانور خانگی:

  مرغها جانوران کم خرجی هستند. اصلی ترین دغدغه در نگهداری مرغ، جای آن است. مرغها را می*توان در قفس نگه داشت و در شبها نیز بر روی چوب خواب یا شاخه استراحت کنند و زیر پای آنها نیز می*توان کاه یا خاک اره گذاشت که با توجه به میزان بالای نیتروژن در مدفوع پرنده، به یک تودهٔ کامپوزیت تبدیل می*شود.

  به نگهداری خروس نیازی نیست؛ چرا که مرغها بدون خروس هم تخم می*گذارند، اما این تخمها نطفه نداشته و در نتیجه بارور نمی*شوند. زرده ی تخم تازه خوش رنگ و براق بوده بالای سفیده قرار می*گیرد. رنگ زرده متغیر است و شدت رنگ آن به میزان زانتوفیل (Xanthphyll) -رنگدانه*ای که در گیاهان سبز و ذرت وجود دارد- بستگی دارد. زانتوفیل همچنین عامل رنگ زرد پوست و پای مرغ می*باشد. رنگ زرده به منبع زانتوفیل نیز وابسته*است و از زرد تیره تا نارنجی دو نوسان می*باشد.

  اگر ماکیانان چرا کنند و یا در جیرهٔ آنان سبزیجات باشد کیفیت تخم انها طبق استانداردهای وزارت کشاورزی آمریکا (یو اس دی ای) تفاوت می*کند. بارب گورسکی، کشاورز اهل پنسیلوینیا، تعدادی از تخم مرغهای خود را که بصورت مزرعه*ای نگهداری می*شوند، در اختیار تحقیقات یو اس دی ای قرار داد. طبق نتایج این تحقیقات این تخم*ها دارای 34% کلسترول کمتر، 10% چربی کمتر، 40% ویتامین ای بیشتر، دو برابر اسید چرب امگا6 و 4 برابر امگا3 نسبت به استاندارد یو اس دی ای بودند.

  در حالیکه جیرهٔ مرغداریهای بزرگ را باید از نظر تجاری ثابت نگاه داشت، مرغان خانگی را می*توان با سبزیجات که عاری از سم هستند، براحتی تغذیه نمود. مرغ می*تواند به دنبال علفها، دانه*ها، حشرات و ... در محیط باز بگردد. مرغ را همچنین می*توان با پوست تخم مرغ خرد شده (البته با رعایت درصد مناسب)، غذاهای استفاده نشده مثل ته مانده*ها و مواد غذایی کهنه اما نه فاسد تغذیه نمود. دادن خرده نان، میوه، اشغال سبزی، شیر مازاد بر نیاز و پرهیز از تغذیه آنها با موادی مثل پوست سیب زمینی (که هضم ان برای مرغ مشکل است) و یا هر چیز فاسد و گندیده، مواد دارای بو و طعم تند مثل سیر و پیاز یا ماهی توصیه می*شود.

 6. #6
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  جوجه کشی:

  در طبیعت اکثر پرندگان پس از یک دورهٔ تخکگذاری(clutch)، بر روی تخمهای خود خوابیده تا تبدیل به جوجه شوند. اغلب مرغهای خانگی هم این عمل را انجام می*دهند که به این حالت به اصطلاح کرچی گفته می*شود.یک مرغدار می*تواند با گذاشتن تخم مصنوعی در لانه، مرغ را تشویق به کرچ شدن نماید و یا بالعکس، با قرار دادن لانه در ارتفاع و توری سیمی کردن کف لانه از کرچی مرغ ممانعت بعمل آورد. مرغ کرچ تخمگذاری را قطع نموده و بر جوجه کشی (incubation) تمرکز می*کند (هر دوره clutch معمولا از ۱۲ تخم تشکیل می*شود). مرغ کرچ بر سر جای خود و بر روی تخمها می*خوابد و در صورت ایجاد مزاحمت اعتراض خود را با سر و صدا و بلند کردن پرهای خود نشان می*دهد و تنها بمدت کوتاهی برای خوردن و آشامیدن و همچنین عمل دفع و خاکبازی (dust bathe) از جای خود بر می*خیزد. در طول دورهٔ جوجه کشی مرغ کرچ دما و رطوبت بستر را ثابت نگه می*دارد و تخمها را طی دورهٔ اول انکوباسیون بطور مرتب می*چرخاند تا از چسبیدن جنین به پوسته جلوگیری کند. در پایان دورهٔ جوجه کشی که معمولا ۲۱ روز است، تخمها در صورت بارور بودن، هچ hatch می*شوند. با شروع انکوباسیون رشد جنین هم آغاز می*شود و همهٔ تخمها با یک یا حداکثر دو روز اختلاف هچ می*شوند؛ اگر چه تاریخ گذاشته شدن تخمها تا دو هفته هم با یکدیگر اختلاف داشته باشند. قبل از هچ شدن مرغ می*تواند صدای جوجه*ها را در تخم شنیده و با قدقد کردن آنها را تشویق به بیرون آمدن می*کند. جوجه*ها با نوک خود سوراخی را جهت تنفس خود در قسمت پهن تخم که معمولا در بالای سر جوجه قرار می*گیرد، ایجاد می*کنند. سپس برای چند ساعت استراحت کرده، به جذب زرده (yolk) و بقایای خون پوسته که در پایین تخم است و تا پیش از این برای تنفس جوجه بکار می*رفت، می*پردازد. پس از آن به گشاد کردن سوراخ و ایجاد یک در، در قسمت پهن تخم اقدام می*کند و پس از موفقیت خود را به بیرون می*غلطاند و در گرمای بستر بدن خیسش خشک می*شود.

  مرغ مادر معمولا به مدت دو روز پس از هچ در لانه می*ماند و در این مدت جوجه*ها از زردهٔ جذب شده تغذیه می*کنند. تخمهایی که بارور نمی*باشند هچ نشده و مرغ که از جوجه شدن آنها ناامید گشته، لانه را ترک می*کند. پس از هچ مرغ مادر بشدت مراقب جوجه*های خود بوده و هر زمان که لازم باشد آنها را گرم می*کند(مرغ مادر زمان این عمل را با صدای مخصوصی که جوجه*ها از خود در می*آورند، متوجه می*شود). مرغ مادر جوجه*ها را به سمت آب و غذا هدایت کرده و هنگامی که شیئی خوراکی ببیند، آنها را صدا می*زند اما بندرت جوجه*ها را مستقیما تغذیه می*کند. مرغ مادر به مدت چندین هفته (معمولا 6 هفته) به مراقبت از جوجه*ها ادامه داده و سپس به تدریج علاقهٔ خود را از دست داده و شروع به تخمگذاری می*کند.

  مرغهای تخمگذار امروزی بندرت کرچ می*شوند و در صورت کرچ شدن در نیمهٔ دورهٔ جوجه کشی از روی تخمها بلند می*شوند. با این وجود چندین نژاد چند منظوره(utility) مانند کوشین، کورنیش و سیلکی (ابریشمی) هستند که بطور مرتب کرچ شده و نه تنها برای جوجه مرغها، بلکه برای سایر گونه*های پرندگانی که طول دورهٔ جوجه کشی آنها کوتاهتر و یا بلندتر از مرغ است (مانند بلدرچین، قرقاول، غاز، بوقلمون و ...) مادران خوبی هستند. تخم مرغ را می*توان در زیر پای اردک نیز گذاشت، اما میزان موفقیت آن متغیر است.

  جوجه کشی مصنوعی:

  جوجه کشی را می*توان بصورت مصنوعی و کاملا موفقیت آمیز نیز انجام داد. تقریبا همهٔ تخمهای بارور تحت شرایط مناسب -۳۷.۵ سانتیگراد(۹۹.۵ فارنهایت) و ۵۵% رطوبت نسبی (در سه روز آخر برای نرمتر شدن پوسته ۷۰%)- هچ می*شوند. طی اولین مرحلهٔ جوجه کشی تخمها را باید بطور منظم (۳ تا ۸ بار در روز) چرخاند. اگر تخمها چرخانده نشوند، جنین به پوسته تخم چسبیده و می*میرد و یا با نقص عضو هچ می*شود. بعضی از ماشینهای جوجه کشی (incubator) این عمل را بطور خودکار انجام می*دهند. عمل چرخاندن از رفتار مرغ که در طول شبانه روز چندین بار بلند شده و تخمها را با نوک خود میچرخاند، تقلید شده*است. با این حال چرخاندن تخمها در هفتهٔ آخر می*تواند وضعیت قرار گرفتن درست جوجه در تخم به منظور شکستن پوسته را بر هم برند.

 7. #7
  کاربر موثر

  تخصص
  مدرس
  تاریخ عضویت
  May 2010
  شماره عضویت
  72
  میانگین پست در روز
  0.08
  تعداد ارسال ها
  209


 8. #8
  کاربر موثر

  تخصص
  مدرس
  تاریخ عضویت
  May 2010
  شماره عضویت
  72
  میانگین پست در روز
  0.08
  تعداد ارسال ها
  209
  در باره این نژاد که من دارم و عکسشو گذاشتم کسی اطلاعاتی داره؟
  عکس پدرشونو قرار میدم بعدا تا ببنید چیه

 9. #9
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  نقل قول نوشته اصلی توسط emperor نمایش پست ها
  در باره این نژاد که من دارم و عکسشو گذاشتم کسی اطلاعاتی داره؟
  عکس پدرشونو قرار میدم بعدا تا ببنید چیه
  دوست گرامی یک نژاد معمولی از مرغ و خروس رسمی (خانگی ) میباشد که گردن لخت هم بهشون میگن و در اصل از امریکا وارد ایران شده و زادگاه اصلیش امریکا هست .........به هیچ عنوان بدرد پرورش صنعتی و مرغداری نمی خوره و در نگه داریش هم به تعداد بالا تو خونه باید فضای کافی در اختیارشون بگذاری چون به راحتی دچار عارضه کانی بالیسیم یا همدیگر خوری میشن...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. کوریداروس نانوس (Nanus Cory Cat )
  توسط reza_hetete در انجمن گربه ماهی ها و ماهیان کفزی - Catfish & Bottom Dwellers
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 3rd November 2012, 02:32 AM
 2. فروش 2 جفت مولد عروس ، 2 جوجه عروس ، 1 عروس نر خاکستری
  توسط ecmn_ec در انجمن آرشیو خرید و فروش کاسکو و پرندگان
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 3rd September 2012, 05:26 PM
 3. خروس کولی سینه سیاه (خروس کولی بال سفید) Vanellus Spinosus
  توسط Discjockey در انجمن راسته آبچلیک
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20th April 2012, 11:28 PM
 4. وارانوس پراسینوس (Varanus prasinus)
  توسط simple mind در انجمن خانواده ی بزمجه ها(Varanidaee Family)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 4th October 2010, 10:29 AM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ