[IMG].ir/files/a18mp2kjclnunwzg5iz1.jpg[/IMG]

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان از شناسایی سه گوه جدید خزنده در این استان خبر داد.
یرالله مرادی در گفتگو با خبرنگار مهر در سنندج، اظهار داشت: باتوجه به بررسی نتایج آخرین مطالعات صورت گرفته توسط اداره کل محیط زیست استان کردستان، سه گونه جدید خزنده در این استان شناسایی شده است.
وی عنوان کرد: اولین گونه شناسایی شده به نام "جکوی انگشت باریک آسیای صغیر" با نام علمی (cyrtopodion heterocercem) که این گونه فقط در مناطق حفاظت شده کوسالان در استان کردستان مشاهده شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان با اشاره به ویژگی های این خزنده و مشخصات آن، بیان داشت: از مشخصات این گونه جدید می توان به رنگ خاکستری روشن و سه جفت فلس پس چانه ای آن اشاره نمود که در مناطق کوهستانی و غارهای سنگی کوچک که در دل جنگل های بلوط زندگی می کند.
مرادی افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته این گونه جانوی تنها در شبها فعال است و در طول ایام روز بر سقف غارها آویزان است و به محض تاریک شدن هوا وارد فضای بیرون شده و با تغذیه از حشرات مختلف شروع به فعالیت می کند.
وی در ادامه با اشاره به جزئیات دیگر گونه شناسایی شده در استان کردستان خاطرنشان کرد: "لاسترای کوهستانی" با نام علمی (Eremias montanus) که برای اولین بار در سال 2001 میلادی در کوه های بلند استان های کرمانشاه و همدان گزارش شده بود از دیگر گونه های شناسایی شده است ولی با توجه به مطالعات سال جاری، شمار زیادی از این گونه در ارتفاعات دو هزار و 800 متری منطقه حفاظت شده بدر و پریشان شهرستان قروه در استان کردستان مشاهده شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: این گونه خزنده در نواحی نیمه بیابانی و معتدل در دشتهای باز یا دامنه ها با زمینهای پوشیده از سنگریزه و ریگزارها همراه با پوشش گیاهی استپی زیست می کند و بیشتر در روزها فعالیت و اغلب در صخره های پائین بوته ها مخفی می شود و از بند پایان تغذیه می کند.
مرادی با اشاره به ویژگی های سومین خزنده شناسایی شده در استان کردستان، یادآور شد: "سوسمار صخره ای ارومیه ای" با نام علمی (Iacerta cappadocica) قبلا در استانهای آذربایجان غربی مشاهده شده بود که پراکنش جدید این گونه در منطقه حفاظت شده کوسالان بوده و بیشتر در نواحی مدیترانه ای و دره های تنگ و سراشیبی های سنگلاخی و تخته سنگهای اطراف آبگیرها زیست می کند.
وی در پایان عنوان کرد: خزندگان از مهمترین عناصر اکوسیستم خشکی به شمار می آیند که با تغذیه کردن از حشرات و جوندگان علاوه بر کنترل آفات با تغذیه شدن توسط جانوران در سطوح بالاتر هرم غذایی مناسبی مانند پرندگان و پستانداران کوچک، نقش بسزایی در حفظ چرخه اکوسیستمی و بقای این جانوران است که در آخرین مطالعات انجام شده 23 گونه خزنده شامل مارها، سوسمارها، مارمولکها و لاک پشتها در استان کردستان شناسایی شده اند.