بارها مشاهده شده که گربه های خانگی علاقهء وافری به جویدن و حتی خوردن گل و گیاه خانگی دارند. در واقع گیاهان و سبزیجات بخشی از رژیم غذایی طبیعی گربه های خانگی را تشکیل می دهند. گرایش گربه ها به جویدن گل و گیاه خانگی هم از همین جا نشات میگیره. نیاز به فیبر از جمله مهمترین عوامل این پدیده هستند. ولی مشکل اینجاست که بسیاری از گل و گیاه های خانگی برای گربه به شدت سمی هستند و مصرف آنها میتونه عواقب بدی را برای گربه در پی داشته باشه. در مورد گربه هایی که از منزل خارج میشند این مسئله به ندرت پیش میاد چون گربه در محیط طبیعی باغ و باغچه از تنوع و گوناگونی انواع سبزیجات و گیاهان برخورداره و بسیار گزینشی در مورد گیاه مورد نظرش تصمیم میگیره. اما گربه هایی که همیشه در محیط منزل هستند از آن جایی که حق انتخاب محدودی دارند احتمالا هرگونه گل و گیاه ساختمانی را می جوند.

در این میان بسیاری از صاحبان گربه ها برای رفع نیازهای گربهء خود اقدام به مخلوط کردن انواع سبزیجات در غذای گربهء خود می کنند. این کار میتونه مفید باشه ولی مشکل اینجاست که گربه ها در بسیاری از موارد بدسلیقه و بسیار سخت پسند هستند و هر گیاه و سبزیجاتی را دوست ندارند. سبزی خاصی که ممکنه از نظر ما بسیار مفید و لذیذ و دلپسند باشه ممکنه اصلا با ذائقهء گربهء ما همخوانی نداشته باشه. طبیعتا گربه غذای مورد نظر را نخواهد خورد و صاحب بیچاره هم که سرخرده شده احتمالا دیگه هیچ نوع سبزیجاتی را در غذای گربهء خود مخلوط نخواهد کرد.

راهکار چیست؟ راهکار مناسب اینه که گیاهی را در اختیار گربه قرار بدیم که هم با ذائقهء گربه جور باشه ، هم برای گربه بی خطر و مفید باشه. برگ های جوان گیاه گندم بهترین گزینه هستند. تجربه نشان داده که اکثر گربه ها ساقه و برگ جوان و نورسیدهء گندم را بسیار دوست دارند . این برگ ها علاوه بر برطرف کردن نیازهای گربه به دفع توده های مویی که درمعدهء گربه انباشه میشند هم بسیار کمک میکنه. کافیه گندم را در گلدانی کوچک بکارید و بعد گلدان را در دسترس گربه قرار بدید. با ضخیم تر شدن ساقه ها و پیر شدن برگ ها ربه ممکنه تمایل به خوردن اونها را از دست بده. در این هنگام اقدام به کاشتن گندم های تازه کنید و اونها را در دسترس گربه قرار بدید