فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  1
لایک لایک:  1
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  همکار قدیمی( انجمن گل و گیاه)

  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  453
  میانگین پست در روز
  0.14
  تعداد ارسال ها
  394

  کلیات گیاهان دارویی و ادویه جات

  سابقه گیاهان دارویی :
  1- قدیم الایام : در این دوره انسان دریافته بود در زمان بیماری ها و ناراحتی های جسمی ، جهت درمان آن ها به دنبال گیاهان مخصوصی برود . در همین زمان انواع مختلفی از گیاهان به شکل سمی ، خوراکی و دارویی کشف شد که بعضی از آن ها عبارتند از : چای ، قهوه ، کاکائو و ... .
  2- سده ی اخیر : در این دوره با توجه به اینکه کشورها رو به صنعتی شدن می رفتند ، داروهای شیمیایی تولید شدند . در این زمان بود که مراکز دارویی و داروخانه های بزرگ جهان بوجود آمدند و طب سنتی و گیاهان دارویی ارزش خود را بتدریج از دست داده و به شکل مرکز فروش ادویه در آمدند . اولین ماده شیمیایی که توسط انسان ساخته شد در سال 1854 . م. به نام اسید استیک بود .
  3- دهه های اخیر : با توجه به اینکه داروهای شیمیایی عوارض زیادی داشتند ، انسان کم کم دوباره به طرف گیاهان دارویی رفته و از آن ها استفاده کرد .
  25 درصد داروهای مدرن کنونی از گیاهان دارویی ساخته شده اند . در سال 2000 حدود 60 میلیارد دلار ، درآمد کشورها از فروش گیاهان دارویی بوده است . در ایران آمار این گونه بیان نمود که در سال76 در آمد حاصل از گیاهان دارویی 7 میلیارد ریال بوده که در سال 1380 این رقم به 37 میلیارد ریال رسیده است .

  وضعیت گیاهان دارویی ایران :
  از 13 اقلیم متفاوت جهان ، 11 اقلیم در ایران موجود است و این باعث شده که پتانسیل تولید گیاهان دارویی در ایران بسیار بالا باشد .

  تعریف گیاهان دارویی :
  بر اساس تعاریف موجود هر نوع گیاهی که دارای ترکیباتی ( مواد تشکیل دهنده فعال و موثر) که بعد از یک سری عملیات مثل فشردن ، استخراج ، تقطیر و ... بر روی گیاه بدست آمد و دارای اثرات درمانی و یا به عنوان جزئی از یک فرآورده ی دارویی باشد را گیاه دارویی می گویند .
  محصولات فرعی : عبارتست از : ریشه ، ساقه ، برگ ، گل ، میوه ، دانه ، گال ، پوسته و شیرابه که خاصیت دارویی ، صنعتی و غذایی دارند .

  تقسیم بندی Fao روی محصولات فرعی :
  1- گیاهان دارویی 2- گیاهان صنعتی 3- گیاهان خوراکی 4- گیاهان زینتی


  اندامهای مورد استفاده در گیاهان دارویی:

  1- گل : زمان برداشت گیاهان دارویی که گلشان خاصیت دارویی داد باید گل ها حتما آمیزش را انجام داده باشند . معمولا قبل از شکفته شدن کامل گل گیاه برداشت نشود . هوای محیط کاملا خشک و سرد باشد و شرایط انبارداری دقیق باشد .

  2- برگ : برگ قسمت فتوسنتزی و تنفسی گیاه است . زمان برداشت باید برگ ها جوان ، شاداب ، سالم و عاری از هر گونه آفت و بیماری باشد . از انبار کردن و فشرده کردن برگ ها در یک محیط کوچک باید پرهیز شود .
  برگ هایی که دارای اسانس هستند باید طوری نگهداری شوند که از تابیدن مستقیم نور خورشید به آن جلوگیری شود . زمان جمع آوری برگ هایی که دارای اسانس هستند بعد از ظاهر شدن گل تا رسیده شدن کامل میوه می باشد . اگر گیاه علفی ، یکساله و دارای اسانس باشد معمولا زمان جمع آوری آن کمی پس از ظاهر شدن گل می باشد . از لحاظ وضعیت زمانی ، صبح ساعت 7 تا حداکثر 10 باید برگ ها جمع آوری شوند و محیط عاری از رطوبت و شبنم باشد . اگر برگ بدون اسانس باشد و دارای پهنک بزرگ باشد کمی بعد از ظاهر شدن گل ها جمع آوری صورت می گیرد .

  3- سرشاخه ی گلدار : برخی از گیاهان دارویی هستند (اکثر گیاهان علفی ) که مجموعه برگ و گل آن خاصیت دارویی دارد در این حالت برای جمع آوری : الف) حتما باید گل ها و غنچه های زیادی بر روی سرشاخه بوجود آمده باشند . ب) جهت جمع آوری سرشاخه ها حتما باید از قیچی استفاده شود تا جای زخم به حداقل برسد . ج) سرشاخه های جوان و تازه را جهت جمع آوری انتخاب می کنیم .

  4- جوانه : اگر گیاهی دارای جوانه دارویی بود زمانی جوانه جمع آوری می شود که شیرابه درون آوندها جریان پیدا کرده باشد ( گیاه بیدار شده باشد )

  5- ریشه : ریشه در طبیعت به شکل ساده ، منشعب ، مخروطی ، استوانه ای و ... دیده می شود که کار آن جذب آب و املاح و مواد غذایی و استقرار و استحکام گیاه در محل خود است . زمان جمع آوری ریشه دارویی در گیاهان یکساله شهریور تا اسفند ماه و در گیاهان دو و چندساله از زمان خزان برگ تا آخر زمستان می باشد . ( گیاه در هنگام خزان تمام مواد غذایی را در ریشه نگهداری می کند )
  ریشه جمع آوری شده باید بدون آفت باشد . همچنین از ریشه های سخت شده ، تیره رنگ ( ریشه پوک و تو خالی ) و فاسد شده نباید استفاده کرد.

  6- پوست : زمان جمع آوری پوست های دارویی گیاهان موقعی است که در آوندها جریان شیرابه وجود داشته باشد . اگر بخواهیم پوست ریشه را جمع آوری کنیم باید نمونه هایی را انتخاب کنیم که رشد و نمو کافی را انجام داده باشد .

  7- بذر : زمان جمع آوری بذرهای دارویی وقتی است که بذر بطور کامل رسیده باشد که با توجه به نوع گیاه در فصل تابستان و پاییز این عمل انجام می شود .

  8- میوه : گیاهان دارویی که میوه آن ها شفت و دارای خاصیت دارویی است به شکل تازه جمع آوری می شوند . ولی میوه هایی که به شکل سته هستند قبل از خارج شدن بذر از میوه جمع آوری می شوند .

  9- گیاه کامل : بعضی گیاهان دارویی هستند که تمام قسمت های آن دارویی است زمان جمع آوری آن ها کمی قبل از ظاهر شدن گل یا با مقدار کمی گل می باشد . 2. #2
  همکار قدیمی( انجمن گل و گیاه)

  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  453
  میانگین پست در روز
  0.14
  تعداد ارسال ها
  394
  مهمترین ترکیباتی که در گیاهان دارویی به عنوان ماده مؤثره می شناسیم عبارتست از :
  اسانس – رزین – تانن – موسیلاژ – ساپونین – گلوکزیدها – هیدرات های کربن – لعاب ها – انواع اسیدها و ... .
  اسانس "Essential oils" :
  طبقه ای از روغن های فراری هستند که جنبه گیاهی دارند و شامل ترکیبات شیمیایی سنگین ، فرار و چرب می باشند . در اصل وجود بوی خوش از اندام های این گونه گیاهان یا مزه آن ها بدلیل وجود این اسانس ها می باشد . اسانس ممکن است بطور مستقیم توسط پروتوپلاسم گیاه که به شکل تجزیه ی مواد رزینی سلول ها یا هیدرولیز گلوکزیدها حاصل می شود بوجود آید . محل تشکیل و جایگزینی روغن های فرار در گیاهان به تیره های مختلف بستگی دارد . به عنوان مثال در گیاهان تیره نعناع ، اسانس ها در تارهای ترشح کننده گیاه و در چتریان در لوله های روغنی و در گل محمدی در گلبرگ و ... قرار دارد . وزن مخصوص اسانس کمتر از آب می باشد و به جز مواردی کم ، بر روی آب مانند لکه های چربی قرار می گیرند . اسانس به علت تبخیر در اثر مجاورت هوا در ظرف های سر بسته نگهداری می شود . در حالت عادی کلیه ی روغن های فرار به اسانس ها معروف هستند . اسانس در اولین مرحله جداسازی بی رنگ است ولی به محض اینکه در معرض هوا قرار می گیرد تغییر رنگ می دهد . یکی از موارد دیگری که در مورد اسانس ها باید در نظر بگیریم اینست که معمولا اسانس را در ظرف های تیره رنگ نگهداری می کنند چون تابیدن نور بطور مستقیم از خاصیت کیفی اسانس به شدت می کاهد . اسانس در الکل ، محلول است . ساختمان شیمیایی اسانس ها شامل استرها ، آلدئید ها ، الکل ها ، فنولیدها ، ستن ها و ترپن ها می باشد

  عوامل مؤثر در تولید کمی و کیفی اسانس ها :
  1- خاک مزرعه (محل کشت ) : اثر مستقیم بر روی میزان کمی اسانس دارد .
  2- ارتفاع ، شیب و جهت محل مورد نظر اثر مستقیم بر روی کیفیت اسانس دارد .
  3- سن گیاه بر کیفیت اثر مستقیم و غیر مستقیم دارد .
  4- نحوه بهره برداری
  5- نحوه انتقال
  6- نحوه انبار داری
  7- زمان بهره برداری
  8- روش های خشک کردن
  اسانس بطور کلی برای گیاه مفید است به این صورت که در جایی باعث جذب حشرات مفید و در جایی باعث دفع موجودات مضر می شود .
  کاربرد اسانس : اسانس بطور کلی در صنایع داروسازی ، عطر سازی ، بهداشتی ، غذایی و مصارف فنی (اکثر حلال هایی که وجود دارد ) ، لوازم التحریر و ... استفاده می شود . استفاده بیش از حد از اسانس باعث بروز عوارض جانبی مانند تحریک دستگاه گوارش ، تهوع ، استفراغ و اسهال می گردد . بطور کلی بوی ناشی از اسانس ها از دو ترکیب اسانس ، شامل ترکیبات اکسیژنه و ترکیبات هیدروکربن ها می باشد . اگر اسانسی دارای ترکیبات هیدروکربنی باشد مانند آلدئیدها ، الکل ها ، اترها و ... زمان طولانی تری بوی اسانس باقی می ماند. از اسانس هایی که زیاد با آن در ارتباطیم اسانس میوه لیمو است . این اسانس بدلیل داشتن ترکیبات هیدروکربنه که مسئول بوی اسانس ها می باشد به محض اینکه در معرض هوا قرار می گیرد خراب می شود و مزه آن از شیرینی به تلخی می گراید .
  بطور کلی ترکیبات شیمیایی موجود در اسانس ها به شکل زیر طبقه بندی می شوند :
  1- هیدروکربن ها
  2- الکل ها
  3- آلدئیدها
  4-ستون ها
  5- استرها
  6- فنول ها
  7- اکسیدها
  8- ترکیبات ازت دار
  9- ترکیبات گوگردی

  اندازه گیری مقدار اسانس ها بطور کلی 5 روش وجود دارد :
  الف) روش تقطیر : که به چهار شکل مورد استفاده قرار می گیرد : 1- تقطیر با آب 2- تقطیر باآب و بخار 3- تقطیر با بخار 4- تقطیر با آب و همزمان با یک حلال
  هدف از روش تقطیر اینست که سطح تماس آب را با مواد مؤثره گیاه زیادتر کرده و در نهایت باعث جابجا شدن اسانس از جای خود به جایی که مورد نظر ماست می شود .

  ب) روش خراش ، فشار و تیغ زدن : بعضی از اسانس ها زمانی که حرارت می بینند تجزیه می شوند که برای استخراج آن ها باید از روش خراش دادن ، فشار و تیغ زدن استفاده شود . این روش شامل دو نوع روش اسفنجی و روش تیغ زدن و سوراخ کردن اندام مورد نظر می باشد . بطور کلی این روش برای گونه های گیاهی انتخاب می شود که اندام های گوشتی دارند.

  ج) روش استخراج با حلال : با توجه به نوع اسانس از دو نوع حلال فرار و حلال غیر فرار استفاده می شود . اگر گیاه دارای ترکیبات اسانسی باشد که اگر با حلال ترکیب شود جداسازی آن سخت باشد از حلال های فرار استفاده می شود .

  د) استخراج با استفاده از آنزیم های هیدرولیز کننده : معمولا این روش برای گروهی از اسانس ها استفاده می شود که منشا گلوکزیدی دارند ( مثل بادام تلخ ) .

  هـ) استخراج اسانس به روش دی اکسید کربن : در بیشتر اسانس هایی که منشا ترپنی دارند از این روش استفاده می شود .

  کشت و اهلی کردن طی سه مرحله انجام می گیرد :

  مرحله اول اهلی کردن گونه های وحشی است .

  مرحله دوم اهلی کردن گونه های زراعی و انتقال به محل های جدید است .

  مرحله سوم اصلا ح گونه های اهلی شده جهت تولید محصولات جدید است .


  طبق نظریه انجمن علوم و تکنولوژی آمریکا ، اهلی کردن گیاهان طی 7 مرحله انجام می گیرد :
  1- جمع آوری ژرم پلاسم ها

  2- ارزیابی ژرم پلاسم ها
  3- مطالعات شیمیایی و کاربردی
  4- ارزیابی زراعی و باغبانی
  5- اصلاح نباتات

  6- تولید و فرآوری در مقیاس زیاد
  7- تجاری ساختن

  قوه نامیه : هر چه درصد قوه نامیه بیشتر باشد میزان بذر مصرفی کمتر است

  بطور کلی کشت گیاهان دارویی در پاییز و اوایل بهار صورت می گیرد . اگر گیاه گرامینه باشد در پاییز و اگر لگوم باشد در بهار کشت می شود .


  ویرایش توسط Mr.wish : 2nd September 2010 در ساعت 09:55 PM

 3. #3
  همکار قدیمی( انجمن گل و گیاه)

  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  453
  میانگین پست در روز
  0.14
  تعداد ارسال ها
  394
  گیاهان دارویی
  روانه - اسپرزه - اسطوخودوس - افسنطین - آق اوستا- آقطی سیاه - اکالیپتوس- انجبار - انجدان رومی - آنغوزه - آویشن- باباآدم - بادرشبو - بادرنجبویه - بارهنگ - باریجه - برگ بو - برگ سنا - برنجاسف - بن سرخ - بنگرو - بنه - بولدو - بومادران - بهارنارنج - بهمن پیچ - بیدمشک - پای خر - پرسیاوشان - پروانش - پنج انگشت - پنیر باد - پنیرک - پونه سا - پونه سنبله ای - پیازچه - پیرتر - پیرو - تاتوره - تخم کتان - ترشک - ترخون- ترنجبین - تره - جعفری فرنگی - جعفری - خارخسک - چای کوهی- چویل - خار علیص - خار مقدس - ختمی - دارواش - داز- درمنه - دم شیر - رازک- رازیانه - رومارن - روناس - ریحان مقدس - ریحان - ریواس - زنجبیل - زوفا - ژینکو - سپستان - سُداب - سرخ ولیک - سنا - سنبل الطیب - سنجد - سورنجان - سیاه دانه - سیر - شابیزک - شاه تره - شاهِسپَرَم - شبدر قرمز - شنبلیله - شوید - شیرین بیان - صبر زرد - صعتر - عروسک پشت پرده - عطر مازندران - علف چشمه - علف لیمو - علف هفت بند - غافث - فرنجمشک - فلفل مجار - فلوس - فوکا - قاصدک - کاسنی - کافور - کاکوتی - کرچک - کنار - کوشاد - کیسه کشیش - گل گاوزبان - گز روغن - گز علفی - گزنه - گشنیز - گل بی مرگ - گل راعی - گل ماهور - گل همیشه بهار گلپر - گلرنگ - گلنار - گون کتیرا - لوزارنگ - ماریتیغال - مامیران کبیر- مخلصه وحشی - مرزنجوش - مرزنجوشتر - مرزه - مریم گلی - مورت - موسیر - نعناع - هلیله سیاه - همشکی - هویج وحشی

 4. #4
  همکار قدیمی( انجمن گل و گیاه)

  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  453
  میانگین پست در روز
  0.14
  تعداد ارسال ها
  394
  ادویه ای

  اسپرزه - آنغوزه - بابونه - بادیان رومی - برگ بو - به دانه - پودر پیاز - فلفل دلمه ای - پودر کاری - تخم شاهی - تخم تره- ترب کوهی - تمر هندی - جوز بویا - جوز هندی - چهارتخمه - خاکشیر - خردل - خسرودار - خشخاش - دارچین - زردچوبه - زعفران - زنجبیل - زیره - سماق - سیاه دانه - سیر - شنبلیله - عرق بیدمشک - فلفل بهار - فلفل برزیلی - فلفل سفید - فلفل سیاه - فلفل - کاسنی دشتی - کُبابه - کنجد - کندر - گل رنگ - گلاب - لیمو عمانی - پودر موسیر - میخک - ناردانه - واسابی - هل سبز - هل سفید -

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تدارک ویژه یک زن برای سگ ها
  توسط saeedeh در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th August 2011, 11:54 AM
 2. آکریفلاوین
  توسط بابک آژیده در انجمن سموم و مواد شیمیایی صنعتی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 8th January 2011, 03:29 PM
 3. نیازهای ویژه طوطی
  توسط Shahrzad در انجمن باید ها و نباید های غذایی طوطی سانان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd October 2010, 04:51 PM
 4. ویمررونر
  توسط شاهرخ ایلخانی در انجمن شناخت نژادهای سگ های گارد
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th August 2010, 05:57 PM
 5. انواع مارها و ویژگی انها
  توسط Alireza 1375 در انجمن مارها
  پاسخ: 18
  آخرين نوشته: 7th August 2010, 11:00 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ