پیشنهاد ما به شما این است که جوجه طوطی که نیاز به تفذیه شدن دستی دارد را خریداری نکنید در کشورهای پیشرفته این جوجه ها برای افرادی که خواهان حیوان خانگی هستن فروخته نمی شون افراد مایل به داشتن پرنده مقداری از پول را پرداخت کرده و پرورش دهنده تا زمانیکه جوجه مستفل و دانه خوار شود جوجه را پیش خود نگه می دارد.به هر حال لگر بطور اتفاقی یا دلایلی شما ج.جه طوطی خریداری کردید باید ای مراحل چگونگی تغذیه پرنده اطلاع کافی داشته باشین اگر تا حالا اینکر را نکردین از یک دامپزشک مخصوص پرنده یا پرورش دهنده ماهر بخواهید جلو شما اینکار را انجام دهد تا حدودی با چگونگی کار آشنا شوید.
مرحله1:

کاسه ای اب جوش تهیه کنید و پودرهای مخصوص جوجه طوطی را تهیه کرده با آب مخلوط کنید نتیجه باید کاملا غلیظ باشد می توانید سرلاک بدون شیر را با پوره سیب و آب مخلوط کنید و مخلوطی کاملا غلیظ بدست آورید.
مرحله2:
باید دما غدا را چک کنید مواظب باشید غذا داغ و شوزاننده نباشد اگر داغ است صبر کنید تا سرد شود دما غذا باید گرم (ولرم باشد).

مرحله3:

سردی غذا نیز مطلوب نیست اگر سرد است می توانید غدا را در مایکروفر گذاشته و رو درجه 105تا 110 تنظیم کنید با اینحال رو دست خود تست کنید تا سوزاننده نباشد اگر گرم است برای خوردن پرنده مناسب است.

مرحله4:

ظرف بزرگتر اب داغ تهیه کنید و ظرف کنونی که غدای پرنده درون آن است را درون ظرف آب جوش قرار دهید تا در طی غدا دادن به پرنده غذا سرد نشود و همچنان گرم بماند.

مرحله5:
سرنگ را با غذای حاضر شده لب تا لب پر کنید دقت کنید هوا وارد سرنگ نشود بعد پر کردن سرنگ سر سرنگ را فشار داده تا غذای اضافی و هوای موجود خارج شود.

مرحله6:
جوجه را درون حوله بزارید و دست چپتان زا زیر بدنش بزارید و با دست راست سرنگ را داشته باشید اینجوری تسلط بیشتری پیدا می کنید تا طوطی بیش از اندازه در زمان غذا دادن تکان نخورد.

مرحله7:
سر سرنگ را رو نوک جوجه بزارید می بینید دهانش رو باز می کند همان ابتدا سر سرنگ را بزارید و مقدار بسیار کم و آهسته فشار دهید تمام غدا یکباره نباید وارو شود اینکار باید بسیار آهسته انجام شود وقتی مقداری به اندازه 1-2 قطره ریخته شد اجازه دهید پرنده غذا را خوردن و نفس بکشد بعد دوباره این عمل را تکرار کنید.

مرحله8:
تا زمانیکه چینه دان پرنده پر شود و پرنده از خوردن امتناع کند غدا دادن را ادامه دهید چینه دان در جلو گردن پرنده قرار دارد در جوجه های که هنوز پرها کامل نبست زمانیکه پر می شود گرد می شود ولی در جوجه کرکی که پر دارد قابل دیدن نیست آرام با دست زدن حس می کنید جلو گردن پرنده پر شده و بر امده است.

مرحله9:
توجه کنید گوشه سرنگ درجاتی هست (سی سی) یادداشت کنید پرنده چند سی سی خورده و چینه دان پر شده این اطلاعات به شما و دامپزشک شما زمانیکه پرنده ئچار کاهش یا افزایش وزن یا .. می شود کمک می کند.

مرحله10:
تمام وسلایل را جمع و با آب گرم بشورید از خیس کردن جوجه جدا خودداری کنید.در این زمان جوجه برایش حرکت دشوار می شود و مانند جوجه خیس سنگین می شود.جایی ز پرهای پرنده غذا ریخته نشده باشد

مرحله11:
تمام سرنگ و وسایل را با صابون و آب جوش بشورید غذای باقی مانده را دور بریزید ماندن غذا باعث ایجاد باکتری هایی می شود که به سرعت جوجه طوطی را می کشد
[IMG]http://www.the****alstore.com/images/handfeed.jpg[/IMG][IMG]http://****al-world.com/encyclo/birds/amazons/images/BlueFrontedAmazon(baby)WBA_P76.jpg[/IMG]

ترجمه:شهرزاد
منبع:

http://www.ehow.com/