قسمت اول

[IMG]http://www.**********.org/forum/showthread.php/-58679/highslide/graphics/warning.gif[/IMG]


1-همچنان از ظروفی که قبلا برای غذا دادن به پرنده استفاده می کردید استفاده کنید ولی اینبار تمام ظرف را پر نکنیدو هیچ غذای تشویقی مثل گردو و بادام هم در ظرف نزارید


2-حالا ظرفهای کوچکی انتخاب کرده و قسمتهای مختلف قفس بگذارید. ظرفها را جوری بزارین که پرنده برای دسترسی مجبور به پرواز و یا بالا رافتن و پایین اومدن در قفس شود.

و در هر ظرفی مقدار کمی از غذاهای تشویقی که مورد علاقه پرنده هست مثل پسته بادام و.. بزارید. بهتر است غذای تشویقی در اولین ظرف نباشد و ظرف اول اینقدر پر نباشد که پرنده سیر شود گردو را خرد کرده و در ظرفهای دیگر نیز بزارید تا پرنده مجبور شود به سایر ظروف نیز سرکشی کند.هدف ما این است تا پرنده را فعال و شاداب نگه داریم.
با انجام اینکار شما از کسانی که پرنده اشان تمام روز
رو نشیمنگاه نشسته و فعالیتی ندارد جلو هستید.زمانیکه پرنده در ظرفهای اول خوراکی محبوبش را می بیند تشویق می شود در ظروف بالاتر مقداری فلفل قرار دهید پرنده مجبور می شود به ظرف بعدی نیز سرک بکشد و فلفل را پیدا می کند.بعد مدتی که پرنده به این ظروف تشویقی عادت کرد می تونین کار را وسعت داده و تشویقی های دیگر را نیز مورد استفاده قرار دهید و می بینید پرنده شما بسیار فعال می شود و ورزش و تحرک مناسبی دارد.


ملاحظه طوطیها و پرندگان کوچکتر را بکنید برای اونها آجیلهایی بزارین که وانایی شکستن آنها را داشته باشن. گاهی آجیل ها را پشت اسباب بازیها قایم کنید تا پرنده آنها را پیدا کند البته من از خاک استفاده می کنم و آجیل ها را در زیر خاک مخصوص حفر می کنم تا پرنده آنها را پیدا کند.


اینکار نه تنها پرنده را شاداب نگه می دارد بلکه کلیه مواد غذایی مفید را نیز به بدنش می رساند از تشویقی هایی مانند انگور هویج سیب و... در ظرفهای کوچک استفاده کنید.توصیه می شود به طوطی های بزرگ روزانه بیش از 1 انگور ندهید این مقدار برای پرندگان کوچکتر نیز کمتر شده و یا از انگورهای کوچک استفاده می شود.

استفاده بیش از اندازه از انگور باعث مشکلات کلیوی در پرنده می شود.

ترجمه:شهرزاد
منبع:

http://www.avianweb.com

ادامه دارد....