استفاده از این روش مفید توسط بسیاری از مردم مفید بوده و کاملا موفقیت آمیز این مقاله که توسط Daveنوشته شده از سایت Birdboards.com برداشته شده.

در ابتدا متذکر می شویم کسانی که طوطی خاکستری 5-6 ماهه دارن و شیوه ها را امتحان می کنن و احساس نا امیدی می کنن این احساس بیهوده است چون چون حنجره طوطی خاکستری تا زمانی که 1 سالش تمام نشود کامل نشده و توانایی تقلید صداها را ندارد.

آموزش روش سخنگویی برای طوطی خاکستری مسن نیز موفق بوده همچنین اگر طوطی دارین که سخن گفتن بلد است و قصد شما بالا بردن دایره لغات است.
برخی صاحبان طوطی نا امید می شن که طوطی آنها صحبت نمی کند مسئله سن و تمرینهایی که برای حرف زدن شده 2 امر بسیار مهم است.
دیده می شه برخی طوطیها حرف نمی زنن ولی صدای انواع چیزهای مختلف را تقلید می کنن.برخی طوطیها حرف می زنن مثلا 2-3 کلمه بلدن ولی زیاد حرف نمی زنن کار کردن رو این طوطیها و ایجاد انگیزه راحت تر است.
بهترین سن برای شروع از جوجه طوطی که هنوز توانایی حرف زدن ندارد تا 1سال و 1سال و نیم است در این دوره آموزش انجام می شود. البته استثنا هم وجود دارد.
وقتی به طوطی نزدیک می شین و با او حرف می زنین می بینین فورا سرش را به طرف صدا بر می گردوند دلیل اینکار این است که این پرنده بسیار علاقمند و هوشمند به صداهای اطرافش است.
از امروز این اعمال را 4-5 بار در روز انجام می هید.
در ابتدا هر گز آموزش را شامل 1لغت که مدام تکرار می شود نکنین. ار عبارات استفاده کنید. عبارات2-3 کلمه ای:
صدا باید بالا و پایین شود و یکنواخت نباشد:
مثال:
سلام خوبی؟
پسر خوب
تخمه بخور
1عبارت را انتخاب کنین و تکرار باید به اندازه ای باشد که عبارت برای طوطی آشنا شود اگر بغتی که اسنتخا کریدن طولانی هست برای راحتی فاصله بندازین. در زمان آموزش تلویزیون یا رادیو که توجه طوطی را به خود جذب می کند روشن نزارید.
حداکثر زمانی که یک طوطی خاکستری می تواند به شما توجه کند 10 دقیقه است. می بینین که در ابتدا بسیار با دقت به شما گوش می دهد و کاملا گوش هست و چشمهایش شما را دنبال می کند. بعد 10 دقیقه دگه جالب بودن شما برایش از بین می رود و دیدین دیگر به شما گوش نمی دهد و سرش رو برمی گردوند.
کاری که شما باید بکنید این است آموزش قبل از زمانی که جذابیتش تمام شود باید تمام شود مثلا اگر طوطی شما بعد 10 دقیقه از آموزش حوصله اش سر می رود آموزش را در دقیقه 9تمام کنید.
همان عبارت را با همان تن تکراری 4-5 بار در روز تکرار کنین. مدت تکرار 1 هفته است بعد 1 هفته آموزش را به 3 روز در هفته کاهش دهید. در ابتدا عبارت یاد گرفته شده واضح نیست و طوطی با تمرکز بر شما عبارت را واضح و شفاف می کند.
زمانی که یادگیری کامل شد عبارت بعدی را شروع می کنیم ولی عیارت قبلی را نیز گاهی تکرار می کنیم.هر چه بیشتر این کار را ادامه دهید سرعت یادگیری در طوطی بالا می رود.
در اینده می بینین که طوطی در خانه راه می رود و حرفهای شما را تکرار می کند بودن آنکه شما آموزش داده باشی و حتی عبارات را با هم ترکیب می کند.
تنها چیزی که نمی توانم ضمانت کنم مدتی که برای بار اول طی می شود تا طوطی حرف بزند می باشد.
طوطی خاکستریها با هم تفاوت دارن و تنها در یک نکته شبیه هستن و اینکه تنها زمانی کاری را انجام می دن که دوست دارن انجام بدن.
طوطی مسن تر زمان بیشتری برای آموزش می برد البته اگر هیچ وقت با آنها کار نشده باشد و تا حالا با انسانی نبوده اند اینطور است.همه طوطیها مسن و جوان با تمرین سخنگویی را یاد می گیرن تنها کافی است آن یخ اولیه بشکند رمز گفتن کلمه اول است. بعد مدتی طوطی خاکستری باهوش خودش حرف زدن را می آموزدبسیار سریع و بدون کمک شما. و آن زمانیست که طوطی شما حرف زدن را برای لحظه ای متوقف نمی کندو
هیچکس ماندد شما پرنده اش را نمی شناسد با توجه به شناختی که از طوطیتون دارین آموزش و ساعاتی که پرنده سرحال است و.. را شروع کنید. شما فقط باید صبور باشین و همیشه این را به خاطر داشته باشید:
نا امید نشوید آموزش سخنگویی بسیار وقت گیر و زمان بر است.

ترجمه:شهرزاد
منبع:
http://www.junglegold.com/