فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  1
لایک لایک:  1
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: بادخور

 1. #1
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488

  بادخور

  بادخور نام گونه*ای پرنده است.

  باد خُور یا ( گَردُه نِیسُو ) ، چنانکه به گویش محلی به این پرنده (گَردُه نِیسُو) می*گویند، البته در کوخرد و بخش کوخرد هرمزگان ایران این دو نام رایج است نام: «باد خُور» و همچنین نام: «گَردُه نِیسُو»، پرنده*ای است کوچک وزیبا، باد خور در دشت*ها و پشتخه*ها ظاهر می*شود. مخوصاً پشتخه*ها ی او شیرینو و بست گز و مرخاو، در تابستان در کنار برکه*ها زیاد دیده می*شود،و درکنار چشمه*های آب مانند: چشمه*های دره بست گز و او شیرینو و آودون علی ومناطق کوه جنوب کوخرد و پشتخه*های نزدیک سدهای آب مانند سد جابر و سد بز دیده می*شود.

  مشخصات
  در حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر طول دارد، پرهای بخش*های بالائی بدنش قهوه*ای ودمی تقریباً سیاه دارد. قسمت زیر بدنش مایل به سفید است. خط سیاهی در وسط دارد که قسمتی از سرش را فراگرفته*است. این پرنده زیبا بیشتر در سوراخ درختان و شکاف کوه*ها ودر طول جویبارها بسر می*برد. در هنگام وزیدن باد رو به طرف باد می*ایستد و دهنش را باز می*کند که باد به درون او برود، بنا براین پرنده (بادخُور) نامیده شده*است، همچنین و بعلت کوتاه بودن گردنش آن را (گَردُه نِیسُو) نیز نامیده شده*است.


  تغذیه
  معمولاً از راه خوردن حشرات تغذیه می*کند. و در زمستان و تابستان در پشتخه*های کوه زیر زیاد دیده می*شود.


  جفت گیری وتخم گذاری
  ماده اش از ۴ تا ۶ نخم می*گذارد، مدت ۲ هفته روی تخمها می*خوابد سپس جوجه*ها از تخم بیرون می*آیند. در بیشه*های مرطوب، پرچین*های انبوه لانه می*سازد و در نزدیکی زمین درون بوته*های خار و گزنه کاملاً پنهان می*شود.

 2. #2
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  بادخور کوچک  بادخورک کوچک - Little Swift

  باد خورک کوچک - Apus affinis

  باد خورک کوچک در پرواز - House Swift in flight  انگلیسی : Little Swift or House Swift

  فرانسوی : Martinet a croupion blanc

  لاتین : Apus affinis  مشخصات :

  12 سانتی*متر ؛ از همه بادخورک*ها کوچکتر و پر و بالش یکدست سیاه است به*جز چانه و گلوی کمرنگ و دمگاه کاملا سفید . دمش به*جای آنکه دوشاخه باشد بیشتر چهارگوش است . نباید این پرنده را با چلچله دمگاه سفید که سطح شکمی کاملا سفید دارد ، اشتباه کرد . خیلی اجتماعی است ، به*ویژه در فصل زادوولد  زیستگاه :

  مناطق باز در حوالی شهرها و روستاها . زیر لبه پشت بام ، در خرابه*ها و یا روی لبه صخره*های مرتفع لانه می سازد .  پراکندگی :  نقشه پراکندگی بادخورک کوچک  بادخورک کوچک پرنده*ای*ست که تابستان*ها در نقاط مختص به خود از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  بادخورک دودی  بادخورک دودی - Pallid Swift

  بادخورک دودی - Apus pallidus  انگلیسی : Pallid Swift

  فرانسوی : Martinet pale

  لاتین : Apus pallidus  مشخصات :

  16 سانتی*متر ؛ این پرنده به بادخورک معمولی بسیار شبیه است با این تفاوت که رنگ آن قهوه*ای مایل به خاکستری کمرنگ*تر ، سفیدی ناحیه گلویش وسیع*تر ، پهلوهایش دارای لکه*های کمرنگ و سطح فوقانی شاهپری های ثانوی آن کمرنگ*تر از بقیه بال است . ضمنا با ممارست می توان از روی طرح کلی بدن در حال پرواز و با توجه به پهن*تر بودن سر ، این پرنده را از بادخورک معمولی تشخیص داد . بال*زدنش سریع*تر از بادخورک معمولی است . رفتار ، صدا و زیستگاهش مانند بادخورک معمولی است و اغلب همراه آن دیده می شود .  پراکندگی :  نقشه پراکندگی بادخورک دودی  بادخورک دودی پرنده*ای است بومی و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است .

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  بادخورک معمولی  باد خورک معمولی - Apus apus

  باد خورک معمولی - Common Swift  انگلیسی : Swift

  فرانسوی : Martinet noir

  لاتین : Apus apus  مشخصات :

  16 سانتی*متر ؛ از همه پرندگان این خانواده به وسیله بال*های دراز داسی شکل ، پر و بال دودی مایل به سیاه ، چانه تقریبا سفید ( که به ندرت دیده می*شود ) و دم دو شاخه و کوتاه مشخص می شود . پرنده*ای اجتماعی و دایما در پرواز است . پروازی خیلی سریع و مشخصی دارد و در عین حال که بال*های آن چندان انعطاف*پذیر نیست ، بی*نهایت سریع بال می زند . در فصل زادوولد پرنده*ای پر سر و صداست و با صدای جیغ مانند و جنب و جوش بسیار یکدیگر را روی بام*ها و اطراف ساختمان*ها دنبال می کنند .  زیستگاه :

  هواگرد و اغلب در پرواز است . در همه*جا ممکن است دیده شود ولی بیشار در جاهائی که برای لانه*سازی مناسب است یافت می شود . معمولا در سقف یا زیر لبه شیروانی ساختمانها ، شکاف صخره*ها و یا سوراخ درخت*ها آشیانه می سازد .  پراکندگی :*  نقشه پراکندگی بادخورک معمولی  بادخورک معمولی از جمله پرندگانی ست که تابستان*ها از پراکندگی خیلی زیادی برخوردار است .

 5. #5
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  بادخورک کوهی  بادخورک کوهی - Alpine Swift

  باد خورک کوهی - Apus melba  انگلیسی : Alpine Swift

  فرانسوی : Martinet alpin

  لاتین : Apus melba  مشخصات :

  21 سانتی*متر ؛ ( بالباز 53 سانتی*متر ) از بادخورک معمولی خیلی بزرگ*تر است ، کمرنگ*تر و قهوه*ای رنگ*تر است . سطح شکمی آن سفید و نوار سینه*ای قهوه*ای دارد . وقتی با هم دیده شوند ، تفاوت اندازه ؛ تشخیص آنها را آسان می سازد . بادخورک کوهی صدایی مشخص دارد اما رفتار و پروازش شبیه بادخورک معمولی است ، ولی اغلب با بال*های فروافتاده بالباز روی می کند . پرنده*ای است اجتماعی .  زیستگاه :

  به طور عمده در کوهستان*های سنگی مرتفع و گاهی در صخره*های مشرف به دریا و یا در ساختمان*های متروک دیده می شود . آشیانه فنجان شکل خود را در شکاف سنگها و زیر شیروانی ساختمان*ها می سازد . معمولا به صورت دسته*جمعی لانه*سازی می کنند .  پراکندگی :  نقشه پراکندگی بادخورک کوهی  بادخورک کوهی از جمله پرندگانی*ست که در فصل تابستان* از پراکندگی فراوانی برخوردار است .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ