شکارگر تیز پرواز


جغد ها موجوداتی شکارگرند و از طیف وسیعی از جانداران تغذیه می کنند. اکثر جغد ها شب فعال ( Nucturnal ) هستند و فعالیت خود را با آغاز تاریکی هوا شروع می کنند. اگر بگوییم که در چرخه ی تکامل طبیعت این پرندگان منحصر به فرد به برترین حواس و تجهیزات برای شکاری موفق در تاریکی شب دست یافته اند اغراق نکرده ایم. لیست غذایی جغد ها بسته به گونه ی ان ها متفاوت است : پستانداران و جوندگان کوچک ، حشرات ، کرم ها، حلزون ها، خزندگان ، دوزیستان، و در بعضی گونه ها ماهی شامل آن می شود.


بینایی و شنوایی شگفت انگیز ، آناتومی بدنشان، فرم و شکل پرها که پروازی بدون صدا را برایشان به ارمغان آورده و منقار و چنگال های تیز و برنده شان جغد ها را تبدیل به یکی از موفق ترین شکارچیان در طبیعت کرده است.


در جهان حدود 220 گونه ی جغد ( این تعداد تقریبی است و ممکن است در منابع گوناگون وجود داشته باشد) شناسایی شده که در دو خانواده ی جغدیان Typical owls- strigidae Family و جغد های انبار Bran owls – Tytonidae Family طبقه بندی شده اند. این پرندگان به جز قاره ی جنوبگان و چند جزیره ی دور افتاده در تمام قاره های جهان پراکنش دارند. کوچکترین جغدی که شناسایی شده جغد کوتوله Elf owl – Micrathene Whitney با قدی حدود 13 تا 15 سانتی کتر و بزرگ ترین آن ها شاه بوف Eurasian eagle owl – Bubo با قدی برابر با 75 سانتی متر است. جغد ها در اکثر زیست گاه های جهان یافت می شوند: از جنگل های استوایی ، مرداب ها، استپ و تندرا تا مناطق کوهستانی، جنگلی، ساحلی و بیابانی.


در ایران 12 گونه جغد وجود دارد که می توان گفت گونه های مختلف در سرتاسر کشورمان پراکندگی دارند.:


1. جغد انبار Bran owl


2. مرغ حق جنوبی Straited scops owl


3. مرغ حق European scops owl


4. شاه بوف Eurasian eagle owl


5. جغد جنگلی Tawny owl


6. جغد کوچک Little owl


7. جغد طلایی Humes Tawny owl


8. جغد کوچک جنوبی خالدار Spotted little owl


9. جغد شاخدار ( گوش دراز ) Long – eared owl


10. جغد تالابی short – eared owl


11. جغد ماهی خوار Brown fish owl


12. جغد برفی Snowy owl
ادامه دارد...
منبع: شکارو طبیعت