فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  8
لایک لایک:  8
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
 1. #1
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488

  سوسک ها و سوسر یها

  Cockroaches (or simply "roaches") are insects of the order Blattaria. This name derives from the Latin word for "cockroach", blatta.

  There are about 4,000 species of cockroach of which 30 species are associated with human habitations and about four species are well known as pests.[1][2]

  Among the best-known pest species are the American cockroach, Periplaneta americana, which is about 30 millimetres (1.2 in) long, the German cockroach, Blattella germanica, about 15 millimetres (½ in) long, the Asian cockroach, Blattella asahinai, also about 15 millimetres (½ in) in length, and the Oriental cockroach, Blatta orientalis, about 25 millimetres (1 in). Tropical cockroaches are often much bigger, and extinct cockroach relatives such as the Carboniferous Archimylacris and the Pn Apthoroblattina were several times as large as these.

  ترجمه این متن
  سوسك جانداری است بندپا از رده حشرات، زیررده بالداران (Pterygota) فرو-رَده نوبالان (Neoptera)، سوسك نامی کلی است برای خانواده سوسك *ها.

  سوسكها بزرگ*ترین گروه حشرات را به خود اختصاص داده*اند و در محیط زیستهای مختلفی دیده می*شوند. از زمینهای سنگلاخی تا جنگلهای استوایی تحت قلمرو خیاطیها به حساب می*آید. بیشتر سوسكها قدرت پرواز دارند.آنها دارای بالهایی هستند که وقتی در حال پرواز نیستند آنهارا در محفظه محکمی روی پشت خود جمع می*کنند و در زیر این محفظه نگهداری می*کنند. سوسكها از انواع مختلف گیاهان، گونه*های حیوانات و لاشه*های مرده آنها تغذیه می*کنند.

  تمام سوسكها دارای بخش*هایی برای نیش زدن و جویدن در ناحیه دهان خود هستند. بعضی از سوسكها دارای آرواره*های بزرگی هستندکه آنها را قادر می*سازد که طعمه خود حمله کرده و او را قطعه قطعه کنند. سوسكهای دیگر مثل شپشه گندم دارای آرواره*های کوچکی در انتهای پوزه درازشان می*باشند. شپشه گندم پوزه بلند خود را برای سوراخ کردن اجسام سخت و رسیدن به غذا، به کار می*برد.او دارای شاخکهای زانویی بوده که می*تواند آنها را خم کرده و در شیار پوزه اش پنهان کند. کوچک*ترین حشرات جهان سوسكهای دارای بالهای پردار می*باشند. بدن بعضی از آنها دارای طول کمتر از ۵ میلیمتر (۵۰/۱ اینچ) می*باشد. نوع نر خیاطی گرد آمریکایی جنوبی درازترین سوسك در جهان است. این سوسك دارای دو شاخ بزرگ است و می*تواند تا ۱۵ سانتیمتر (۶ اینچ) رشد کند و قد بکشد. بیشتر سوسكها هرگز آب نمی*نوشند. بچه بعضی از سوسكها می*توانند بدون غذا تا ۵ سال زنده بمانند.

  در حدود ۳۷۰.۰۰۰ گونه مختلف سوسك شناخته شده است. آنها در تمام نقاط جهان، روی زمین، رودخانه*های آب شیرین و دریاچه*ها پراکنده هستند.


  نکته ای که در این ترجمه وجود داره لغت Cockroaches هست که در تمام دیکشنری ها بجای سوسر ... سوسک معنی میشود و اما در متن به فرق بین سوسک و سوسر اشاره شده که باید مورد توجه قرار گیرد......

  سوسري**ها (Blattaria)

  راسته ديگر، راسته بلاتاريا (Blattaria) يا سوسري*ها هستند. علي*رغم اينکه عموم مردم به اين حشرات سوسک يا سوسک حمام مي*گويند ولي در واقع اين*ها سوسک به معناي بي*تل (Beetle) که ما آن*ها را سخت *بالپوشان مي*ناميم، نيستند. از جمله حشرات مهم بهداشتي هستند که در کشور ما حداقل سه گونه از آن*ها به وفور يافت مي*شود.

  مهمترين گونه سوسري*ها عبارتند از :

  - سوسري آلماني يا بلاتاجرم***ا (Blattella germanica)

  - سوسري آمريكايي يا پري*پلنتا امريكانا (Periplaneta americana)

  - بلاتا اورينتاليس (Blatta orientalis)


  Periplaneta americana


  Kingdom: ****alia

  Phylum: Arthropoda

  Class: Insecta

  Subclass: Pterygota

  Infraclass: Neoptera

  Superorder: Dictyoptera

  Order: Blattaria

  ترجمه

  طبقه*بندی علمی
  فرمانرو: جانوران

  شاخه: بندپایان

  رده: حشرات

  زیررده: بالداران

  فُرورده: نوبالان

  بالاراسته: شیخک*ها

  راسته: سوسریان
  ویرایش توسط mohammad_h : 11th August 2010 در ساعت 08:13 PM

 2. #2
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  سوسری ها

  سوسریها حشرات چندش آور و دردسر سازی هستند که به اشتباه بنام سوسک ها شناخته میشوند. این حشرات هیچ نسبتی با سوسک ها (سخـت بالپوشان Coleoptera) (Beetles) نداشتـه و سوسری (Cockroach) نامیده میگردند. در واقع سوسک ها متشکل از 350 هزار گـونـه مـیببـاشـنـد کـه کـفـشدوزکهــا را نـیـز شـامل مـــی گـردند ولی سـوسـری هـا از خــانــواده (Blattodea) میباشند. یک وجه تمایز سوسک ها با سوسری ها بال است که در سوسکها سخت تر از سوسری ها میباشد.

  3500 گـونه سـوسـری در سـراسـر جـهـان وجود دارد که تنها یک درصـد آنهـا جــزو آفات خانگی محسوب میگردند. قدمت تاریخی سوسری ها به 350 میلیون سال پیش باز میگردد.


  ساختار بدن و اندامهای حسی سوسری ها:

  1- بدن از سه قسمت سر، سینه و شکم تشکیل شده است.

  2- دارای 6 پای مودار (خاردار) میباشند. موهای پا در حس لامسه نقش دارند. انتهای پاها به چنگال ختم میگردند که به سوسریها این امکان را میدهند که از دیوار بالا روند. سوسریها دارای 18 زانو میباشند.

  3- دارای یک جفت چشم مرکب متشکل از 2 هزار عدسی هستند. برخی از گونه های سوسری دارای یک جفت چشم ساده بنام ocelli میباشند. چشمهای سوسری ها قادر به تمرکز بر اشیاء نبوده وتنها اجسام در حال حرکت را میتواند ببیند. سوسری ها نسبت به نور مادون قرمز، آبی و سبز بسیار حساس بوده اما نور زرد و یا قرمز را نمیتوانند تشخیص دهند.

  4- دارای یک جفت شاخک میباشند. شاخک ها از مو پوشیده شده اند که نقش حس لامسه و بویایی (ردیاب بو) را به عهده دارند.

  5- در عقب بدن دارای یک جفت زائده بنام (CECI) میباشند. این دو پبش آمدگی در واقع دو حسگر حرکتی میباشند. این دو زائده تغییرات جزئی جریان هوا را در اطراف سوسری ها حس میکند. همچنین توسط این دو زائده سوسری قادر است ارتعاشات زمین را حس کند. به همین خاطر است که شما نمیتوانید از عقب سوسری را غافل گیر کنید. این دو زائده با احساس ارتعاش و تغییر فشار هوا مستقیما به پاها فرمان حرکت میدهند پیش از آنکه سیگنال های حسی به مغز برسد.

  6- قطعات دهانی وظیفه حس چشایی را به عهده داشته ودر ضمن حرکت آرواره ها در سوسری افقی میباشد بر عکس ما انسانها که آرواره هایمان بطور عمودی باز وبسته میشود.قطعات دهانی سوسری جونده و ساینده میباشد.

  7- حس لامسه در سوسری ها شامل شاخک ها و خارهای بدن وپاها میباشد.

  8- حس شنوایی که تنها نواسانات فشار هوا و ارتعاشات را حس میکند شامل زائده CECI و موهای بدن سوسری میباشد.

  نکته:میزان حساسیت سوسری به ارتعاشات زمین یک میلیونوم میلی متر است.

  9- سیستم تنفسی تراشه ای میباشد که از تعدادی لوله های حامل هوا تشکیل یافته است. سوسری ها از منافذی که در امتداد پهلوی بدن آنها واقع است تنفس میکند.

  10- سیستم گردش خون ساده و حفره ای میباشد. از آنجایی که اکسیژن از طریق لوله های تنفسی به سلولهای بدن میرسد خون فاقد هموگلوبین میباشد.بنابراین رنگ خون سوسری ها سفید رنگ میباشد.

  11- سیستم عصبی سوسری ها از گره های (عقده ها) عصبی تشکیل یافته است این گره های عصبی در سر، شکم و هر 6 پای سوسری موجود میباشند. به همین خاطر است که در صورت قطع شدن سر، سوسری ها قادر به ادامه حیات هستند.

  12- سوسری ها دارای اسکلت خارجی میباشند.

  13- سوسری ها دارای بال بوده و اغلب آنها قادر به پرواز میباشند اما به ندرت پرواز میکنند چراکه پرواز کننده های ماهری نیستند.

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  نکات جالب درباره سوسری ها:

  1- سوسری ها بسیار تنبل میباشند بطوری که 75 درصد شبانه روز (18 ساعت) را در استراحت به سر میبرند.

  2- سوسری ها قادرند نفس خود را به مدت 40 دقیقه زیر آب حبس کنند.

  3- سوسری ها قادرند سرعت ضربان قلب خود را کنترل کنند.

  4- سوسری ها درد را احساس میکنند.

  5- سوسری ها یکی از سریع ترین موجودات زمین میباشند (نسبت به جثه یشان). سرعت آنها 5 کیلومتر در ساعت و یا یک متر در ثانیه میباشد.

  6- سرعت عکس العمل سوسریها از انسان بیشتر است در حدود یک صدم ثانیه. سوسری ها قدرند در عرض یک ثانیه 25 بار تغییر مسیر دهند.

  7- چنانچه سر یک سوسری قطع گردد، سوسری قادر است تا یک هفته زنده بماند. پس از یک هفته تنها به علت بی آبی می میرد. چون دهانی ندارد که با آن آب بنوشید.

  8- سوسری ها تا یک ماه بدون غذا و تا یک هفته بدون آب میتوانند زنده بمانند.

  9- چنانچه لوله جارو برقی را سریع به عقب سوسری نزدیک کنید، سوسری با پای خود به لوله جارو برقی میرود. از آنجایی که باد حالت مکش داشته و از سمت سر به عقب سوسری جریان می یابد، سوسری تصور میکند مهاجم از روبرو در حال حمله است بنابراین به عقب برمی گردد.

  10- کوچکترین سوسری 4 میلی متر و بزرگترین آن 9 سانتی متر طول و 30 گرم وزن دارد.

  11- سوسری ماداگاسکار از خود میتواند صدایی شبیه مار (هییییس) تولید کند که سگ ها را نیز میتواند بترساند. این سوسریها به عنوان حیوان خانگی نیز نگه داری میشوند. چراکه آفت محسوب نشده و هر بار که به آنها دست بزنید از خود صدا در می آورند.

  12- سوسری های نر سبک تر از سوسری های ماده بوده و سریع تر فرار میکنند.

  13- سوسری ها موجواتی خونسرد میباشند.

  14- سوسری ها قادرند از انفجار های بمب هسته ای جان سالم به در برند چراکه نسبت به تشعشعات اتمی مقاوم میباشند.

  15- سوسری ها شب فعال میباشند.

  16- سوسری ها با دنبال کردن اثر مدفوع سایر سوسری ها منابع غذایی، آب و دیگر سوسری ها را می یابند.
  انتشار سوسری ها:

  سوسری ها بیشتر در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر زندگی میکنند اما در قطب شمال و جنوب نیز مشاهده میشوند. سوسری ها تا دمای صفر درجه را میتوانند تحمل کنند. سوسری ها از طریق کشتیها، بسته بندیهای مواد غذایی و همراه با اثاثیه منزل جابجا میشوند.

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  تغذیه سوسری ها:

  سوسری ها همه چیز خوارند. از غذاهای انسان گرفته همچون گیاهان، سبزیجات، برنج،هویج، نان، شیر، مواد قندی، قهوه، روغن تجمع یافته اطراف اجاق گاز و یا مواد غیر خوراکی نظیر: کاغذ، مقوا، صابون، حشرات مرده (حتی سوسری های مرده)، پارچه، کتاب، مدفوع، خلط سینه، زخمهای انسانی، هر گونه موجود مرده، چسب، چرم، ته سیگار، خمیر دندان، رنگ، مو و ناخن انسان.

  نکته: برخی گونه های سوسری ها ممکن است شبانه به کودکان هجوم آورده و ناخنها و حتی لاله گوش آنها را بجوند.

  نکته: موارد اورژانسی خارج کردن سوسری از مجرای گوش در سراسر جهان بسیار گزارش شده است.

  نکته: سوسری ها به غیر از غذا به آب نیز احتیاج دارند اما تنها روزی یک قطره آب برایشان کفایت میکند. سوسری ها این میزان آب را از اسفنج (ابر) های مرطوب و هرگونه تجمع رطوبت مثل چگالش (بخار) آب روی اجسام سرد مانند لوله های آب سرد میتوانند تامین کنند.

  نکته: سوسری ها محیطهای مرطوب، گرم و تاریک را ترجیح میدهند.

  آلودگیهای سوسری ها:

  1- سوسری ها ناقلین مکانیکی 22 نوع از باکتریها، قارچ ها، انگلهای تک یاخته و ویروسها میباشند. نظیر سالمونلا، عفونتهای روده ای نظیر اسهال معمولی و خونی. سوسری ها این میکروبها را با قطعات دهانی، پاها و فضولات خود منتقل میکنند.

  2-سوسری ها میتوانند موجب بروز آلرژی و حملات آسم شوند.

  3- سوسری ها مواد غذایی را با بزاق، برگرداندن بخشی از مواد خورده شده، فضولات و ترشحات غده ای خود آلوده میسازند.

  4- سوسری ها با تولید ماده ای روغنی باعث تولید بوی زننده و لکه دار شدن سطوح از جمله پارچه ها میشوند.

  تولید مثل سوسری ها:

  1- سوسری های ماده از طریق شاخک های خود ماده ای بنام فرومون ترشح میکنند و اینگونه سوسری های نر را به سوی خود جلب میکنند.

  2- سوسری های نر اسپرماتوزوئید های خود را در یک کپسول بنام (Spermatophore) قرار داده و به سوسری ماده انتقال میدهد.

  3- سوسری های ماده مانند پشه های ماده تنها یکبار جفت گیری میکنند و تا پایان عمر دیگر نیازی به جفت گیری مجدد برای تولید تخم ندارند.

  4- سوسری های ماده یک هفته پس از جفت گیر تخمریزی میکنند. سوسری های ماده تخم های خود را در درون کپسول هایی بنام (Ootheca) قرار میدهند. در هر کپسول بسته به نژاد سوسری 12 تا 40 تخم وجود دارد. سوسری ها یا این کپسول ها را در مکانهای محفوظ رها میکنند و یا در انتهای شکم خود آنها را تا زمانی که تخمها باز شوند با خود حمل میکنند. در شکل زیر کپسول سوسری امریکایی (بالا) و کپسول سوسری آلمانی (پایین) را مشاهده میکنید:

  5- نوزاد های سوسری که نمف (Nymph) نامیده میشوند در ابتدا سفید رنگ بوده اما به تدریج به رنگ قهوه ای در می آیند.

  6- سوسری ها دارای دگر دیسی ناقص بوده و چرخه زندگی آنها شامل تخم، نوزاد و سوسری بالغ میباشد. نوزادان سوسری چندین بار (5 تا 13 مرتبه) پیش از بالغ شدن پوست اندازی میکنند. بسته به گونه سوسری 4 تا 15 ماه طول میکشد تا نوزادان به بلوغ برسند.

  7- سوسری های بلوغ نیافته هر بار که پوست اندازی می کنند رنگشان سفید میشود و مجددا رنگشان به قهوه ای میگراید. پس از هر بار پوست اندازی اندازه سوسری ها اندکی افزایش می یابد.

  8- عمر سوسری های بالغ از 6 ماه تا چندین سال متغیر میباشد. (بسته به گونه سوسری و شرایط محیط)

 5. #5
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  گونه های متداول سوسری در ایران:

  1- سوسری های آمریکایی (Periplaneta americana): طول بدن آنها 3 تا 4 سانتی متر-رنگ آنها قهوه ای مایل به قرمز است-طول کپسول ها 8 میلی متر-هر کپسول حاوی 14 تا 16 تخم-علامت مشخصه آنها یک حلقه زرد رنگ روی پشت سر آنها میباشد-سوسری ماده یا کپسول را به حال خود رها میکند و یا آن را توسط بزاق دهان خود به سطوح مختلف می چسباند-نوزادها پس از 55-50 روز از تخم خارج میشوند-نوزادان 20-10 ماه طول میکشد تا بالغ شوند و در این مدت ممکن است تا 13 مرتبه پوست اندازی کنند-سوسری های امریکایی بالغ میتوانند تا 15 ماه زنده بمانند-قابلیت پرواز دارند-طول شاخک ها مساوی طول بدن و در نرها اندکی بلندتر است-طول بدن نر وماده برابر است اما بالهای سوسری نر بلند تر از بالهای سوسری ماده است-سوسری ماده در طول عمر خود میتواند تا 8 کپسول تولید کند یعنی 400-300 تخم-سوسری های آمریکایی بزرگترین سوسری های خانگی میباشند-بیشتر در شبکه فاضلاب، انبارهای کالا، زیر زمین ها، تونلهای بخار و هر مکانی که مواد غذایی تهیه و انبار میگردد، وجود دارند-به ندرت پرواز میکنند-بیشتر از طریق اثاثیه منزل جابجا میشوند.
  2-سوسری های آلمانی (Blattella germanica): طول بدن یک تا 1.5 سانتی متراست-رنگ آنها قهوه ای مایل به زرد است-علامت مشخصه: دو خط راه راه واقع در پشت سر-کپسول تخم ها اندکی خمیده است-در هر کپسول 40-30 تخم وجود دارد-سوسری ماده کپسول را تا خارج شدن نوزادها با خود حمل میکند-نوزادان پس از یک ماه از تخم خارج میشوند-نوزادان ظرف 2 ماه بالغ میشوند ودر این مدت 7-6 بار پوست اندازی میکنند-از تخمریزی تا بلوغ 100 روز بطول می انجامد-ماده 8-4 کپسول در طول عمر خود تولید میکند یعنی 300 تخم-چنانچه تنها نیمی از این نوزادان ماده باشند در عرض یکسال 100 هزار سوسری از همان سوسری مادر تولید خواهد شد-سوسری های بالغ تا 12 ماه زنده می مانند-از طریق اثاثیه منزل و کارتن های مواد غذایی انتشار می یابند-بیشتر در آشپزخانه، دستشویی، حمام و محل های تهیه و انبار مواد غذایی مشاهده میشوند.


  مخفیگاه های سوسری ها:

  مجاری فاضلاب-چاه توالت-زیر زمین-انباریها-شوفاژ خانه ها-هرگونه اثاث ثابت و بدون استفاده در خانه-توده زباله-توده روزنامه و یا کتاب-زباله دان-کابینت ها-کشوها-دستشویی-حمام-پشت وزیر یخچال و اجاق گاز-چاهک ها-پریزهای برق-درزها و شکاف های دیوار، سقف، کفپوش، پشت کاغذ دیواری، زیر کاشی ها و موزاییک های لق و پشت لوله های گاز وآب.

  نکته:سوسری های نوزاد قادرند از شکافی به باریکی 0.5 میلی متر عبور کرده و یا درآن مخفی شوند. سوسری های نر بالغ میتوانند از شکافی به باریکی 2 میلی متر وسوسری های ماده(به علت شکم بزرگتر وبارداری) از شکافی به باریکی 5 میلی متر عبور کرده و یا در میان آن مخفی شوند.  راه های ورود سوسری ها به خانه:

  از طریق درزها، شکاف ها و سوراخهای دیوار، سقف و زمین-در و پنجره های باز و فاقد توری-دریچه های کولر-امتداد لوله های آب و گاز-چاهک ها-لوله دودکش-دریچه های هواکش-بسته بندی های مواد غذایی.

 6. #6
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  کنترل سوسری ها:

  رعایت اصول بهداشت در اماکن از مهمترین و کاراترین شیوه های کنترل سوسری ها محسوب میگردد.

  1- تمام راه های نفوذ سوسری ها را شناسایی کرده و درز گیری کنید. تمام حفره ها و درزهای اطراف ستونها، پنجره ها، درها،لوله ها، دیوارها، سقفها، کفپوشها را بوسیله سیمان ویا بتونه مسدود کنید.

  2- نشتی ها را شناسایی کرده و آنها را تعمیر کنید.

  3- کاغذ دیواریهای جدا شده از دیوار را مرمت کنید-موزاییک ها، کاشی ها، سرامیک ها و سنگ ها ی شکسته ولق را تعمیر کنید.

  4- خار وخاشاک و برگ های اطراف خانه را جمع آوری کنید.

  5- شاخه هایی که با دیوار خانه در تماس هستند را هرس کنید.

  6- توده های چوب را بدور از خانه انبار کنید.

  7- پنجره ه و درهای ورودی را به حالت باز رها نکنید. به روی پنجره ها و دریچه های کولر و هواکش ها حتما توری نصب کنید.

  8- هر هفته خانه را بطور کامل با جارو برقی تمیز کنید.

  9- خرده های نان و غذا را فورا از روی زمین جمع کنید. چنانچه مواد غذایی مایع بروی زمین و یا فرش ریخت فورا آن را تمیز کنید.

  10- اسفنج (ابر) و دستمالهای مرطوب را در کیسه های در بسته نگه داری کنید.

  11- پشت و زیر یخچال و اجاق گاز را هر چند وقت یکبار تمیز کنید.

  12- مواد غذایی را درون ظرفهای پلاستیکی قطور و یا شیشه ای دربسته نگه داری کنید. به خاطر داشته باشید سوسری ها قادرند ظروف مقوایی و یا از جنس پلاستیک نازک را بجوند.

  13- ظروف غذاخوری را در درون سینک ظرفشویی به حال خود رها نکنید و از انباشته شدن آنها جلوگیری کنید.

  14- روی چاهک ها آشغالگیر پلاستیکی قرار دهید.

  15- زباله ها را درون کیسه و در سطل زباله دردار با درب محکم قرار دهید.

  16- در صورت بالا بودن رطوبت در خانه از دستگاه های رطوبت زدا استفاده کنید.

  17- هر از چند گاهی آشپزخانه، توالت وحمام را نظافت کرده و بشویید.

  18- پس از کوددهی باغ و باغچه حتما روی کودها شن و یا خاک بریزید.

  19- ظروف غذا را کاملا با مایع ظرفشویی بشویید تا اثر چربی روی آنها باقی نماند.

  20- ظرف غذا و یا آب حیوانات خانگی را به حال خود رها نکنید.

  21-شبها روی سوراخ (کفشور) سینک (لگن) آشپزخانه و کاسه دستشویی درپوش(توپی) قرار دهید.

  22- دور چارچوب پنجره ها ودربها نوارهای درزگیر نصب کنید.

  23- از انباشته کردن روزنامه و مجلات خودداری کنید.

  24- لوله هایی که چگالش آب روی آنها زیاد است را عایق بندی کنید.

  تله ساده سوسری ها:

  یک کاسه و یا ظرف دهان گشاد با لبه های شیب دار انتخاب کنید. سپس دیواره های داخلی آن را با وازلین و یا هر گونه روغن آغشته کنید تا لغزنده گردد. سپس در درون آن یک هویج، خرده نان و چند تکه دستمال مرطوب به آب قرار دهید. سوسری ها برای تغذیه به درون آن خواهند آمد اما دیگر قادر به خارج شدن نخواهند بود.

 7. #7
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  کنترل شیمیایی:

  1- سمهای ابقایی: این سموم معمولا روغنی بوده و اثرشان تا چند هفته در محل اسپری باقی می ماند. اسپری کردن گوشه ها و کناره های دیوار و دیگر مخفیگا ه های سوسری ها که با مواد غذایی در تماس نیستند کافی میباشد. هنگام اسپری کردن رعایت نکات بهداشتی ضروری است. (به کنترل پشه ها رجوع کنید)

  2- گردپاشی:گردهای سوسک کش نیز بسیار اثر بخش میباشند. اما در صورتی که حیوانی در منزل نگه داری میکنید و یا فرزند کوچک دارید بهتر است از آنها استفاده نکنید. در ضمن گرد سوسک کش بایستی بسیار کم ضخامت پاشیده گردد.

  3- طعمه های مسموم: اسید بوریک (بوراکس) یکی از موثر ترین سموم کنترل سوسک ها ودیگر حشرات میباشد. برای اینکار اسید بوریک را به نسبت مساوی با آرد و شکر مخلوط کنید و در مسیر حرکت سوسری ها قرار دهید. اسید بوریک با حمله به سیستم عصبی سوسریها و همچنین به عنوان یک عامل خشک کننده سوسری ها را از پای در می آورد.

  4- از خشک کننده ها (جاذب رطوبت) نظیر سیلیکا ژل نیز میتوانید بهره گیرید. سیلیکا ژل با از بین بردن پوشش مومی بدن سوسری ها که آب بدن سوسری ها را حفظ میکند، باعث از دست رفتن آب بدن و کشته شدن سوسری ها میشود.

  5- گرما و سرمای ناگهانی نیز میتواند سوسری ها را از بین ببرد. قرار دادن در فریز در دمای 8- درجه سانتی گراد به مدت 24 ساعت سوسری ها را میکشد.

  6-سمپاشی با سمپاش در مواقع وفور سوسری ها.

  7-قرار دادن تله های چسبناک در مسیر حرکت سوسری ها.

  نکته: محلول آب و صابون سوسری ها را میکشد.

  نکته: جارو برقی سوسری ها را نمیکشد بایستی کیسه جاروبرقی را کاملا تخلیه کنید.

  شکارچیان طبیعی سوسری ها شامل:

  قورباغه ها-جوجه تیغی ها-لاک پشتها-مارمولکها-موشها-هزارپایان و یک نوع زنبور انگل که تخمهای خود را درون کپسول سوسری ها قرار میدهد  گردآورنده و تایید کننده : دکتر مهرداد حلوایی؛ متخصص فیزیولوژی جانوری و فلوشیپ کنترل آفات شهری و صنعتی از دانشگاه تسینگ هوآی چین

 8. #8
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  سوسکهای خانگی مخازن بیماری هستند:

  این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده*اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. بهترین روش عاری ساختن محیط از زیانها و مشکلات به وجود آمده به وسیله حشرات، کنترل خود حشرات است که این کنترل بایستی با مطالعات کافی در مورد نحوه زندگی حشره، محیط زیست و…. انجام پذیرد تا باعث بروز مشکلات دیگر نشود.

  سوسریها یا سوسکها
  سوسکها در تمام دنیا، خصوصاً مناطق گرمسیر انتشار داشته و گرما دوست می*باشند و در طول روز پشت رادیاتورها، لوله*های آب*گرم، نقاط تاریک مثل مجاری فاضلاب، توده*های زباله، زیر قفسه*ها و کشوها و دستشویی و حمام یافت میشوند. این حشره در شب فعال است و روی کف اطاقها و جاهای مختلف دنبال غذا می*گردد. سوسکها همه چیزخوار و پرخوار هستند و به برگرداندن بخشی از غذای خود که کمی هضم شده و همچنین دفع مدفوع روی غذا و یا هرچیز دیگر عادت دارند. فرم بدن سوسک به گونه*ای است که میتواند از شکافهای باریک عبور کند. سوسکهایی که وارد اماکن انسانی شده و از نظر بهداشتی اهمیت دارند شامل سوسکهای آلمانی، آمریکایی، استرالیایی، شرقی و …. میباشند.

  سوسکهای آلمانی بیشترین پراکندگی را در دنیا داشته و حدود ۲-۱ سانتی*متر طول دارند. این سوسکها به رنگ زرد مایل به قهوه*ای بوده و قدرت پرواز دارند و سریعتر از گونه*های دیگر تکثیر یافته و زیاد می*شوند. سوسکهای آمریکایی طول بیشتری داشته و دارای رنگ قهوه*ای روشن بوده و می*توانند پرواز کنند.

  سوسکها تخم*های خود را داخل کپسولهایی می*گذارند که تقریباً شبیه لوبیا قرمز است. بعضی گونه*ها مثل سوسک آلمانی کپسول تخم را تا چند هفته همراه خود حمل می*کنند تا تخم برای باز شدن آماده شود. بعضی دیگر تخمها را مستقیماً داخل شکافها می*گذارند. در موقع باز شدن تخم، سوسک جوان کاملاً سفیدرنگ و بدون بال است و تعداد نوزادان داخل کپسول در گونه*های مختلف بین ۴۸-۱۴ عدد گزارش شده است

  سوسکها معمولاً تمایل به نزدیک شدن و گاز گرفتن انسان ندارند. ولی در مورد نوزادان و افراد ناتوان و ضعیف مواردی از گازگرفتگی سوسکها دیده می*شود. که گاهی موجب زخمهای سطحی و عفونی می*شوند. سوسکها ناقل عوامل بیماریزای مختلف مانند ویروسها، باکتریها، تخم انگلها و غیره می*باشند. عوامل بیماریزایی را که تاکنون توانسته*اند از بدن سوسکها جدا کنند شامل ویروسهای فلج اطفال،* دو نوع قارچ بیماریزا، عامل بیماری تب زرد، وبا، دیفتری، کزاز، سل، ژیاردیا و انواع اسهال خونی و ….. می*باشند.

  گاهی نیز مواد مترشحه از بدن سوسک مانند مدفوع، استفراغ و اصولاً خود سوسکها برای بعضی افراد ایجاد حساسیت می*نمایند. لازم به یادآوری است که وجود سوسکها بخصوص وقتی به تعداد زیاد باشند برای بسیاری از اشخاص واکنشهای روانی ایجاد می*کند. سوسکها بخصوص در محلهایی مثل بیمارستانها که عوامل بیماریزا به میزان فراوان و از انواع مختلف وجود دارند بسیار خطرناک می*باشند. مبارزه : با توجه به زیانهای بهداشتی و اقتصادی ناشی از وجود سوسکها در اماکن لازم است که محیط زیست انسانی از وجود این حشرات پاک شده و پیشگیریهای لازم جهت جلوگیری از پیدایش و ازدیاد آنها به عمل آید.

  بهسازی محیط بهترین روش مبارزه با سوسکها است که طی آن لازم است پناهگاههای سوسکها از بین برده شوند. برای این منظور باید در چهارچوب درهای فرسوده تعویض شوند و کلیه شکافهای دیوارها، کف، سقف، درزهای بین پله*ها و …. با سیمان یا مصالح دیگر دقیقاً* گرفته شوند. گاهی لازم است بندکشی بین کاشی*های دیوار و کف و حاشیه و اطراف قرنیزها تشدید گردد. حفظ بهداشت، نظافت ساختمانها و جمع*آوری، حمل و دفع بهداشتی زباله* در داخل اماکن و معابر تاثیر مستقیم بر کاهش تعداد سوسکها دارد. از ریخت و پاش مواد غذایی و انبار کردن پس مانده*های مواد غذایی و نان خشک در ساختمانها باید جلوگیری شود. پوشاندن آب انبارها و مخازن آب، دفع صحیح فاضلاب، نصب صحیح و تراز نمودن سیفونها، خشکاندن محیط*های مرطوب، گذاشتن توری در مدخل هواکش فاضلاب*ها و چاههای فاضلاب و گذاشتن سرپوش کف*شویه*ها از ورود و خروج سوسک و لانه گزینی این حشره جلوگیری می*کند.
  علاوه بر به کارگیری موازین بهسازی، با استفاده از سموم حشره*کش نیز می*توان به مبارزه با سوسکها پرداخت که این روش با توجه به ایجاد آلودگی محیط زیست به عنوان آخرین روش برای مبارزه با سوسکها تلقی می*گردد. اگرچه وجود سوسکها در اماکن موجب بروز مخاطرات بهداشتی فراوان می*گردد اما خطرات ناشی از استفاده از ترکیبات سمی برای از بین بردن آنها بخصوص در صورتی که با رعایت کامل جوانب احتیاط نباشد به مراتب بیشتر از وجود سوسکهاست. نوع سم و نحوه سمپاشی باید توسط افراد ورزیده و متخصص این امر انتخاب گردد و سمپاشی باید توسط این افراد انجام شود. هنگام سمپاشی باید کلیه موازین احتیاطی رعایت گردد. لازم است قبل از سمپاشی محلهای مورد نظر تمیز و در صورت امکان شستشو گردند و مواد غذایی، ظروف غذاخوری، وسایل کودکان و وسایل خواب و پرندگان باید از محل خارج یا روی آنها کاملاً پوشانیده شود. برای مبارزه با سوسکها، یک بار سمپاشی محلهایی که زود به زود شسته می*شود و استفاده از سمومی که اثر ابقائی آنها کم است کافی نمی*باشد و ممکن است کپسولهای تخم موجود در محل که پنهان می*باشند به تدریج باز شوند، بنابراین لازم است سم بیش از ۲-۳ ماه روی سطوح باقی بماند و یا در صورت شستشوی محل، سمپاشی باید تکرار گردد.

  علت عدم موفقیت در مبارزه:

  از علل عدم موفقیت در مبارزه با سوسکها می*توان ورود سوسکها را از ساختمانهای مجاور از طریق درزها و شکاف و منافذ زیر دربها و یا انتقال سوسک یا تخم سوسک توسط اشیا و لوازم خریداری شده از خارج منزل دانست.

  در آخر نویسنده آماده پاسخ گویی به عزیزانی می باشد که در راه مبارزه با این حشره شکست خورده و هنوز در منزل آنها این حشره بیماریزا وجود دارد

  منبع: وبلاگ تخصصی آفات دکتر مهرداد حلوائی دکترا فیزیولوژی جانوری و کنترل آفات شهری و صنعتی از دانشگاه تسینگ هوآی چین

 9. #9
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  سوسک های 12سانتیمتری، معضل جدید آمریکا

  دولت آمریکا برای مبارزه با سوسک هایی که هر کدام 12 سانتیمتر قد دارند، به دنبال راه حل مناسبی است. به گزارش ایسنا، سوسک هایی که در آمریکا به ویژه اورلاندوی ایالت فلوریدا یافت می شوند، به علت عوامل محیطی بسیار رشد کرده و به معضلی بدل شده اند، چرا که حتی مواد ضدعفونی کننده و حشره کش ها و سوسک کش ها هم قادر به نابود کردن آنها نیستند.

  شهردار ایالت فلوریدای آمریکا طی بیانیه ای از تمامی شهروندان آمریکایی خواست تا چاه های منازل خود را با مواد سمی قوی پر کرده و سطل های زباله را هر روز با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنند. وجود سوسک های 12 سانتیمتری تاکنون در ایالت فلوریدا سابقه نداشته و به همین علت بسیاری از کودکان و حتی حیوانات از ترس آنها فرار میکنند.

 10. #10
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  خطرات سوسک*های خانگی

  این حشره شب کار بوده و روزها را به استراحت می *گذراند و چنانچه در محل استراحت مزاحمتی برایش ایجاد نشود، روزها به ندرت دیده می *شود. در طول شب روی کف اتاق*ها، میزها و دیگر وسایل خانه حرکت کرده و دنبال غذا می *گردد.

  فراوانی غذا در آشپزخانه*های نامرتب و کثیف که به طور متناوب تمیز نمی *شوند، باعث وفور سوسری*ها در این مکان*ها می* گردد.

  کوچولوهای شکمو
  سوسری*ها تقریبا هر چیزی را که به دست*شان برسد، می* خورند و در این کار گویا رکورد پرخوری هم دارند. آنها حتی از کاغذ، پارچه خصوصا اگر آهار داشته باشد، کتاب، مو، کفش، کاغذ دیواری، خون خشک شده، خلط ، حشره ی مرده و تقریبا از هر ماده ی حیوانی و گیاهی تغذیه می *کنند.

  سوسری*ها را در حال جویدن انگشتان دست و پای افراد خوابیده یا در حال بیهوشی و روی افراد ولگرد که موی سرشان آلوده بوده است هم پیدا کرده*اند.

  این حشرات در برابر بی*غذایی و کم آبی بسیار مقاوم هستند، طوری که سوسری خانگی ممکن است بدون آب به مدت 5 تا 10 هفته و بدون غذا برای چند ماه زنده بماند. سوسری*ها تخم**هایشان را در محل*های تاریک، شکاف*ها و درزها می *گذارند. بعضی از آنها تخم را به سطوح زیرین میز و صندلی یا تخت خواب*ها و جعبه*های چوبی و دیگر وسایل بسته *بندی می *چسبانند و هنگامی *که بسته*ها به منازل جدید منتقل شدند، سبب آلودگی آن محل*ها می* شوند.

  سوسری* بالغ حتی تا یک سال هم عمر می *کند. این حشره به سرعت از خانه*های آلوده به منازل مجاور پراکنده می *شود و اغلب به وسیله ی بالا رفتن از لوله*های آب و مجاری فاضلاب و جایگاه*های دور ریختن زباله، وارد ساختمان*ها می شود.
  مراقب باشید سوسک نیاید
  پیشگیری کلید کنترل این حشرات است. پس پیشنهاد می* شود دو کار زیر را انجام دهید:

  1) جلوگیری از ورود آنها به ساختمان

  2) کم کردن آلودگی به وسیله ی رعایت پاکیزگی محل


  منبع: معاونت تحقیقات طب سنتی استان آ.غ

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th July 2011, 04:19 PM
 2. انواع و قیمت سوسمارهای خانگی در امریکا
  توسط Shahrzad در انجمن مارمولک ها و سوسمار ها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 15th November 2010, 11:21 AM
 3. انتخاب مارمولک یا سوسمارها بعنوان حیوان خانگی
  توسط Shahrzad در انجمن اصول و شرایط نگهداری مارمولک ها و سوسمار ها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 26th October 2010, 02:53 PM
 4. دعابراي بقاي سوسن چلچراغ و لاله نگونسار
  توسط hsoonheb در انجمن اخبار محیط زیست
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 24th October 2010, 01:00 PM
 5. نگهداری از سوسمار کولارد (سوسمار گردنبندی)
  توسط mas0ud در انجمن اصول و شرایط نگهداری مارمولک ها و سوسمار ها
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 11th October 2010, 06:08 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ