فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  0
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 31
 1. #1
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488

  رفتار گوناگون حشرات

  کشف راز خوابیدن مورچه*ها! :  محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی با بررسی رفتارهای مورچه های کارگر و ملکه دریافتند که مورچه های ملکه در طول روز ساعتهای بیشتری را به خواب اختصاص می*دهند.

  اولین مطالعات درباره عادات خواب در مورچه ها نشان می*دهد در هنگامی*که ملکه مورچه ها در خوابی طولانی و عمیق است مورچه های کارگر در حال فعالیت بوده و انرژی مورد نیاز خود با استفاده از خوابهای کوتاه و مقطع به دست می*آورند.

  این شیوه و برنامه روزانه خواب در میان مورچگان می*تواند دلیل طولانی تر بودن عمر مورچه های ملکه را که تا چندین سال ادامه دارد در برابر عمر چند ماهه مورچه های کارگر توضیح دهد. بر اساس این الگوی رفتاری می*توان مطمئن بود که همیشه تعداد معینی از مورچه های کارگر به منظور نگهبانی و انجام کارهای مرتبط با لانه بیدار هستند.

  محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی مطالعه بر روی این الگوها را با انتقال لانه مورچه های آتشین به آزمایشگاه آغاز کردند. محققان لانه ای مصنوعی را به همراه سه ملکه، 30 مورچه کارگر و 30 لارو مورچه به وجود آورده و لایه ای شیشه ای را به منظور مطالعه عملکرد مورچه ها بر سطح آشیانه قرار دادند.

  نتیجه بررسی ها نشان داد که مورچه های کارگر در فواصل نامنظمی*به خواب می*روند اما تعداد خوابهای کوتاهی که در طول روز برای این مورچه ها پیش می*آید بسیار زیاد است. به صورت میانگین یک مورچه کارگر روزانه 250 بار چرت می*زنند که هر بار خواب آنها کمتر از یک دقیقه به طول می*انجامد. این زمان با چهار ساعت و 48 دقیقه خواب روزانه برابری می*کند. این به آن معنی است که 80 درصد از نیروهای کار در آشیانه در هر زمانی از روز بیدار و فعالند.  این در حالی است که ملکه ها در فواصل تعیین شده ای به خواب رفته و در حقیقت زمان خواب خود را با دیگر ملکه ها هماهنگ می*کنند. هر ملکه به صورت میانگین 90 بار در طول روز به خواب می*رود که هر دوره خواب 6 دقیقه به طول می*انجامد. در واقع ملکه ها روزانه 9 ساعت به خواب می*روند. مورچه های ملکه معمولا به خوابهای عمیقی فرو می*روند و در این حالت شاخکهای آنها به کلی جمع می*شود. محققان با تحت نظر گرفتن حرکات شاخکهای این مورچه ها دریافتند که مورچه*های ملکه در این حالت خواب نیز می*بینند.

  به گفته دانشمندان طولانی بودن مدت خواب در ملکه ها یکی از نکات کلیدی برای توضیح طولانی تر بودن طول عمر این حشرات کوچک است.

  بر اساس گزارش بی بی سی، مورچه های ملکه معمولا 6 سال زندگی می*کنند و مورچه های کارگر به صورت طبیعی تنها 6 ماه طول عمر دارند.

 2. #2
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  دیکتاتوری به روش حشرات:

  زنبورعسل یک نمونه بارز از این نوع حشرات است. در هر کندو ملکه فرمانده تمام زنبورها به حساب می آید وهیچ کس اجازه ندارد از دستورات او سرپیچی کند و تنها ملکه است که اجازه تولید مثل و تخمگذاری را دارد. با وجود این که زنبورهای کارگر هم توانایی تخمگذاری دارند، ولی آنها در واقع از این کار به نفع ملکه صرف نظر می کنند . آنها حتی حاضرند جان خود را به خاطر حفظ ملکه به خطر بیندازند، اما در اجتماع زنبورها هم مثل هر جامعه ای ممکن است عده ای از قوانین سرپیچی کنند. در میان زنبورهای کارگر ممکن است تعداد کمی شروع به تخم گذاری کنند. این کار نه تنها به ضرر ملکه تمام می شود. بلکه حتی برای زنبورهای کارگر دیگر هم چندان خوشایند نیست. به همین دلیل عده ای از زنبورها مثل پلیس عمل می کنند و با شناسایی این زنبورها مانع از تخمگذاری آنها می شوند. آنها حتی تخمهایی راکه این زنبورها می گذارند از بین می برند. تنها زنبورهای عسل نیستند که این رفتارها را از خود بروز می دهند. در واقع مشابه این پدیده در بسیاری از حشرات که به صورت اجتماعی زندگی می کنند، وجود دارد.
  برای مثال بعضی از انواع مورچه ها که در مناطق استوایی زندگی می کنند حتی از زنبورها هم سختگیرتر هستند. جمعیت این مورچه ها در هر دسته از صد تا تجاوز نمی کند. در میان این مورچه ها ملکه وجود ندارد و تمام مورچه های ماده توانایی تولید مثل دارند؛ اما در میان آنها تعداد بسیار کمی اجازه تخمگذاری دارند و اگر سایر مورچه های ماده تخمگذاری کنند، مجازات سختی در انتظار آنها خواهد بود، مورچه های دیگر به آنها حمله خواهند کرد. نیش آنها ممکن است مورچه نافرمان را برای ساعتها فلج کند و بعد از این مدت مورچه نافرمان اگر بسیار خوش شانس باشد ، تنها توانایی تولید مثل خود را از دست میدهد. بسیاری از این مورچه ها کشته می شوند و یا به طور دایمی فلج می شوند. اما تفاوت اساسی که بین این مورچه ها و زنبورهای عسل وجود دارد این است که مورچه ها خود انتخاب می کنند که چه کسی نقش ملکه را ایفا کند و اگر مورچه ای که به عنوان ملکه انتخاب می شود توانایی لازم را نداشته باشد، سایر مورچه ها دراقدامی شبیه کودتا او را بر کنار می کنند و مورچه ماده دیگری را جانشین او می کنند.

  اما دلیل این رفتار عجیب حشرات چیست؟ تحقیقات نشان می دهد حشرات با این کار بقای نسل خود را تضمین می کنند. این کار آنها باعث می شود ویژگی های ژنتیکی یک نسل به بهترین شکل به نسل بعد منتقل شود. زنبورهای عسل تولید مثل یک زنبور کارگر را به هیچ وجه تحمل نمی کنند؛ چون اگر این اتفاق بیفتد نسل بعد به علت تفاوتهای ژنتیکی با آنها کاملا بیگانه خواهد بود

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  ارتباط حشرات با انسانها:

  در گذشته*های دور تا کنون حشرات به شکل*های مختلف با زندگی انسان ارتباط داشته*اند و براساس این ارتباط حشرات را به دو گروه تقسیم می*کنیم:

  1- حشرات مفید؛

  2- حشرات مضر.

  حشرات مفید:

  اولین گروه از حشرات مفید، حشرات گرده افشان هستند. گرده افشانی به معنای انتقال گرده از پرچم به مادگی گل دیگر است. بعضی از گیاهان مقادیر زیادی گرده تولید می*کنند که باد مهمترین عامل انتقال آن*ها محسوب می*شود، ولی اکثر گیاهان مقادیر بسیار کمی گرده تولید می*کنند که این گیاهان برای گرده افشانی خودشان نیاز قطعی به عامل خارجی دارند که مهمترین آن*ها حشرات هستند. در بین حشرات زنبورهای بالاخانواده*ی آپویداها (Apoidea) مخصوصاً زنبور عسل با نام علمی آپیس *میلی*فرا (Apis mellifera) از بیشترین اهمیت برخوردار است.

  دومین گروه از حشرات، حشراتی هستند که تولید فرآورده*های تجاری و غذایی می*کنند. از جمله*ی این فرآورده*ها عسل و موم است که توسط زنبور عسل و بعضی دیگر از گونه*های زنبورهای خانواده آپیده ( Apoide ) تولید می*شود. از دیگر این فرآورده*ها ابریشم است که توسط پروانه کرم ابریشم با نام علمی بومبیکس موری ( Bombyx mori ) از خانواده بومبوسیده ( Bombycidae )و بعضی دیگر از گونه*های این خانواده تولید می*شود. یکی دیگر از فرآورده*ها لاک است که در کشورهای جنوب شرق آسیا توسط نوعی شپشک تولید می*شود. این شپشک در سطح ساقه بعضی از گیاهان مثل گونه*های خاصی از انجیر، ترشحاتی تولید می*کند. ضخامت لاک در بعضی از ساقه*ها به یک سانتی*متر می*رسد، که کشاورزان برای استخراج لاک، این ساقه*ها را بریده و به تمام نقاط دنیا صادر می*کنند. و بعنوان وسیله*ی آرایشی، یا آزمایشگاهی کاربرد دارد.

  آیا تغذیه زنبورها از گل*ها باعث خسارت به آن*ها می شود؟

  تحقیقات نشان داده است که زنبور عسل به ازای هر یک ریال عسلی که تولید می کند 4 برابر آن در افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی از طریق گرده افشانی نقش دارد؛ و لذا این نظریه به هیچ وجه درست نیست. گروه دیگر از حشرات مفید، حشرات حشره*خوار هستند و به دو گروه شکارگرها و پارازیتوئیدها تقسیم می*شوند. حشرات شکارگر، حشراتی هستند که از طریق تغذیه حشرات آفت را مورد استفاده قرار می*دهند و جمعیت آن*ها را در طبیعت کنترل می*کنند مانند کفشدوزک*های خانواده ککسی نلیده ( Coccinellidea ) که حشرات کامل که لاروهای آن*ها از شته تغذیه می*کنند یا بال توری*های خانواده*ی کرایزوپیده ( Chrysopidae ) که آن*ها هم شکارگر شته هستند.


  گروه دیگر از حشرات مفید پارازیتوئیدها هستند که تخم خود را بر روی بدن میزبان یا در داخل بدن میزبان قرار می*دهند و بعد از اینکه لاروشان از داخل تخم خارج شد محتویات بدن میزبان*شان را مورد تغذیه قرار می*دهند و بعد از کامل شدن، و از بدن میزبان خارج می*شوند و میزبان هم از بین خواهد رفت.

  چه حشراتی در بعضی از شرایط مفید و در بعضی از شرایط دیگر مضر می*باشند؟

  از سال 1900 تا 1920 چندین گونه از کاکتوس*ها وارد استرالیا شدند. کاکتوس*ها فاقد دشمن طبیعی بودند و هیچ موجود زنده*ای از این گیاهان تغذیه نمی کرد. به همین دلیل به آفت بسیار مهمی تبدیل شدند و میلیون*ها هکتار از مزارع استرالیا را تحت پوشش قرار دادند. بعدها محققین استرالیایی پروان*هایی بنام ( Cactoblastis cactorum ) را وارد استرالیا کردند و کاکتوس*ها را بطور کامل تحت کنترل در آوردند در حالیکه همین حشره ممکن است در شرایط دیگر بعنوان یک آفت مطرح شود.

  گروه دیگر از حشرات مفید، حشرات پاکسازی کننده محیط هستند و به دو گروه اصلی تقسیم می*شوند:

  الف) حشرات مدفوع*خوار؛ مانند سوسک*های خانواده اسکارابیده ( Scarabaeidae )که از مدفوع جانوران در اکوسیستم*ها تغذیه می*کنند، و به این طریق محیط را هم از فضولات حیوانات پاک می*کنند، و هم از افزایش جمعیت مگس*های مضر جلوگیری می*کنند.

  ب) حشرات لاشه*خوار؛ مانند مگس*های خانواده کالیفوریده ( Calliphoridea ) و سوسک*های خانواده درمستیده ( Dermestidae ) ، که لاشه جاندارانی را که در طبیعت از بین می*روند مورد تغذیه قرار می*دهند و بدین ترتیب محیط را پاکسازی میکند.

  گروه دیگر از حشرات مفید، حشرات خاکزی هستند بسیاری از حشرات یک بخش یا کل دوره زندگی خودشان را در داخل خاک سپری می*کنند و از این طریق می*توانند در بهبود خصوصیات فیزیکی خاک نقش داشته باشند.

  گروه بعدی از حشرات مفید، حشراتی هستند که بعنوان غذای سایر جانداران و یا حشرات با ارزش غذایی مطرح هستند. حشرات توسط گروههای مختلفی از موجودات مورد تغذیه قرار می*گیرند، بعنوان مثال دوزیستان مانند قورباغه*ها، مارمولک*ها، بعضی از موش*ها و بعضی از گونه*های پرندگان به ویژه بعضی از آن*ها که مختصراً از حشرات تغذیه می*کنند. این پرندگان ارزش زیبایی شناختی دارند و چنانچه این حشرات در محیط نباشند این پرندگان هم که در واقع بصورت تخصصی از حشرات تغذیه می کنند از بین می*روند.

  گروه دیگر از حشرات مفید حشراتی هستند که ارزش هنری دارند مانند پروانه*ها، حتی در شعر بسیاری از شعرای ما از پروانه استفاده شده است

  منبع:http://iranpest.******.com

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  زنبورهای سحرخیز با هوشترند


  تحقیقات جدید نشان می دهند زنبورهای عسل سحرخیز می توانند به راحتی گلهای تازه شکفته سپیده دم را پیدا کرده و بهترین غذا را نوش جان کنند زیرا این حشرات سودمند در صبح های زود باهوشترند.
  به گزارش خبرگزاری مهر، این قدرت بالا در صبحگاه شاید از این رو شکل گرفته باشد که این حشرات باهوش بتوانند گیاهان در حال شکفته شدن را به راحتی ردیابی کرده و جستجوی شهد گل برای آنها پربارتر شود.

  تحقیقات پیشین نشان می دهند میزان شهد گلها در هنگام صبح بیشتر دیگر ساعات روز است، از این رو این مدت زمان دوره ای است که شناسایی رایحه های جدید و تازه می تواند برای زنبورها مفید باشد.

  روند به خاطر سپردن رایحه های جدیدی که توسط گلها آزاد می شود برای مغز زنبورها روندی بسیار پر مصرف است و انرژی زیادی صرف می کند از این رو کاهش میزان هوشمندی این حشرات در طول روز می تواند به آنها در ذخیره انرژی کمک کند.

  محققان دانشگاه "کونستانز" در آلمان، برای مطالعه این پدیده هزار زنبور عسل گشت زن را جمع آوری کرده و گروهی از آنها را در ازای پاداش غذا به گونه ای آموزش دادند که در زمان های مختلفی از روز به دنبال رایحه های جدید بگردند. به این شکل دانشمندان می توانستند واکنش درست زنبورها را نسبت به رایحه های جدید مطالعه کنند.

  پاسخ درست در برابر یک رایحه جدید به معنی انبساط دادن خرطوم مکشی حشره است که معمولا برای جمع آوری شهد گلها از آن استفاده می شود.


  نتایج نشان داد زنبورهایی که برای ردیابی رایحه های جدید در صبح زود آموزش دیده بودند از حافظه قویتری برای به یاد آوردن مفهوم رایحه ها برخوردار بودند. قبل از این نیز دانشمندان پی برده بودند رفتار زنبورها با زمانهای مختلف روز در ارتباط مستقیم است. اما مطالعه اخیر به گفته محققان اولین مطالعه ای است که نشان می دهد زنبورها در صبحها باهوشترند.

  دانشمندان این توانایی زنبورها را نتیجه همکاری و هم زیستی مسالمت آمیز زنبورها و گلهایی که گرده افشانی آنها به عهده زنبورها است می دانند. به گفته آنها یک زنبور سحرخیز بودن و یافتن زودهنگام گلهای تازه شکفته بسیار بهتر از سر و کله زدن با رقبایی مانند پروانه ها، حشرات و زنبورهای کندوهای همسایه است.

  بر اساس گزارش بی بی سی، دانشمندان می گویند زنبورها نه تنها به خاطر گرده افشانی گیاهانی که زنجیره غذایی ما را تشکیل می دهند از اهمیت بالایی برخوردارند بلکه به دلیل گرده افشانی و کمک به رشد گلهای وحشی به حفظ زیبایی طبیعت و تنوع گونه های گیاهان وحشی کمک می کنند.

 5. #5
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  مورچه ها نخستین جانورانی می باشند که با حس بویایی استریو جهت یابی میکنند


  مورچه های صحرایی که در تونس زندگی می کنند، قادرند بو و رایحه را در دو جهت کاملا متفاوت استشمام نمایند. این مورچه ها با استشمام هوا بوسیله شاخک های خود می توانند نقشه ای از رایحه های موجود در اطراف خود را تشکیل دهند. سپس با کمک این نقشه، مورچه مسیر لانه خود را پیدا می کنند. کبوترها، موش ها و حتی انسان ها دارای حس بویایی استریو می باشند، اما مورچه ها نخستین جانوران شناخته شده ای می باشند که با کمک حس بویایی استریو جهت یابی نیز می کنند. مورچه های صحرایی روزانه حدود 100 متر از ورودی آشیانه خود برای جستجوی غذا خارج می شوند. زمانی که آنها مقداری غذا پیدا می کنند، مستقیما به آشیانه خود بازمی گردند. این بازگشت مستقیم و سریع به آشیانه بسیار کوچک در محیط صحرا که بدون مشخصه و جنبه های فیزیکی و معماری خاصی است، نشاندهنده استفاده مورچه از راهکاری بسیار دقیق است.

  دانشمندان قبلا می دانستند که مورچه ها قادرند با استفاده از علائم بصری بسیار دقیق بخشی از راه آشیانه خود را بیابند. اما اکنون محققان می گویند مورچه برای یافتن لانه و جهات کاری پیچیده تری نیز انجام می دهد. محققان ابتدا، 4 رایحه را به ترتیب b، a، c و d در پیرامون لانه مورچه ها که با چشم به سختی قابل رویت بود، قرار دادند. سپس مورچه ها از لانه خارج و به مکانی دور دستی انتقال یافتند. در این مکان همان چهار رایحه اطراف آشیانه، به ترتیب قرار داده شده بودند. دانشمندان مشاهده نمودند که مورچه ها پس از انتقال به مکان دوردست، بلافاصله شروع به حرکت به سمت لانه نمودند. این رفتار مورچه، تاییدی است بر استفاده این جانوران از رایحه برای یافتن جهات. زمانی که ترتیب رایحه ها بهم خورد، مورچه ها دچار سردرگمی شده و قادر به یافتن مسیرلانه خود نبودند.

 6. #6
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  سرعت مجاز پروانه*ها دربزرگراه هوایی

  پژوهشگران بریتانیا دریافتند که پروانه ها برای مهاجرت خود از بزرگراههای هوایی ویژه ای استفاده می کنند که سرعت باد در آنها به 100 کیلومتر بر ساعت می رسد و به این ترتیب می توانند سرعت پرواز خود را به 100 کیلومتر بر ساعت برسانند.

  حشرات جانداران بسیار کوچکی هستند اما برای پرواز از روشهای ویژه ای استفاده می کنند. برای مثال محققان شورای تحقیقات علوم بیولوژیکی و بیوتکنولوژی بریتانیا کشف کردند که پروانه ها و بیدها قادرند همانند پرندگان و پستانداران صدها کیلومتر مسیر مهاجرت خود را طی کنند و برای انجام این سفر از بادهای مناسب استفاده می کنند.

  بسیاری از حشرات دست به مهاجرتهای فصلی می زنند. برای مثال در پاییز برخی از گونه های پروانه ها از بریتانیا به طرف کشورهای مدیترانه ای مهاجرت می کنند و در بهار به خانه باز می گردند. تاکنون دانشمندان موفق نشده بودند کشف کنند که این حشرات چگونه می توانند سفری تا این حد طولانی را طی کنند.

  اکنون این محققان با مطالعه بر روی بیش از صد هزار نمونه پروانه و بید در مدت 7 سال 597 مهاجرت پاییزی و بهاری را از بریتانیا در عرض جغرافیایی بین 150 تا هزار و 200 متر رصد کردند.

  نتایج این تحقیقات نشان داد که این حشرات برای شناسایی بادهایی که آنها را در جهت مورد نظر قرار می دهند از همان "قطب نمای داخلی" استفاده می کنند که برای جهت یابی از آن بهره می برند.

  براساس گزارش ساینس، به این ترتیب می توانند سرعت پرواز خود را به 100 کیلومتر بر ساعت برسانند و حتی با این روش قادرند جهت از پیش تعیین شده خود را اصلاح کنند.

 7. #7
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  زنبورها صورت انسان را می شناسند

  تحقیقات محققان دانشگاه موناش مبنی بر بررسی سیستم بینایی زنبورها، می تواند در بهبود سیستم های هوش مصنوعی و برنامه های رایانه ای تعیین هویت از روی صورت موثر واقع شود.

  بر اساس این تحقیقات، محققان اعلام کردند که زنبورهای عسل به خوبی توانایی شناسایی صورت انسان ها را دارند حتی در صورتی که از زاویه ای کاملانامتعارف قادر به دیدن آن باشند.. این کشف می تواند به بهبود تکنولوژی های متفاوت از جمله سیستم های تصویربرداری یاری رساند. به گفته محققان، مغز زنبورها که از کمتر از یک میلیون نورون تشکیل شده است در یادگیری عملیات پیچیده بسیار تواناست و برنامه نویسان رایانه ای و گرافیکی که در تلاش برای حل اختلالات پیچیده شناسایی بصری هستند می توانند از این پدیده در رفع مشکل خود استفاده کنند. اکثرسیستم های هوش مصنوعی موجود در تشخیص صورت افراد مختلف در زوایای متفاوت دچار ضعف هستند. این در حالی است که زنبورها با استفاده از مکانیزم میانگین گرفتن از تصاویری که در گذشته مشاهده شده است توانایی منحصر به فردی در شناسایی چهره افراد در زوایای نامتعارف و غیرعادی دارند. این توانایی در شرایطی به زنبورها تعلق داده شده است که مغز این حشرات یک صدم درصد از مغز انسان را تشکیل می دهد. محققان به منظور بررسی این توانایی در زنبورها دسته هایی آزاد از این حشرات را به واسطه قرار دادن پاداش قند در ازای تشخیص صحیح تصاویر مختلف و قرار دادن مواد تلخ در ازای تشخیص نادرست مورد آزمایش قرار دادند

  تصاویر بر روی نمایشگرهای عمودی به نمایش درآمده و زنبورها به تدریج آموختند که به سمت تصویر صحیح پرواز کنند. در انتهای آزمایش، مغز زنبورها توانایی انجام تشخیص های پیچیده را به دست آورده و زمانی که زنبورها درآزمایشی بدون پاداش شرکت داده شدند، تنها حشراتی که در آزمایش هایی با نماهای مختلف شرکت داده شده بودند توانایی تشخیص تصویر چهره ای را که نسبت به زاویه ای جدید چرخش یافته بود، داشتند. نتایج نشان داد که مغز زنبورها به صورت آشکار از شیوه گرفتن میانگین تصویری برای حل مشکلات پیچیده بصری استفاده می کند. به بیانی دیگر زنبوری که توانایی تشخیص یک چهره را از دو زاویه مختلف داشته باشد، می تواند همان چهره را به راحتی و از زاویه جدید تشخیص دهد

  منابع: گیاه پزشکی رویان و هسته علمی گیاه پزشکی دانشگاه خوراسگان

 8. #8
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  اقدام جالب پشه ها برای یافتن جفت مناسب!

  به گزارش ایسنا،محققان در پژوهش جدیدی دریافته*اند که پشه*ها با هم آهنگ کردن صداهایی که توسط به هم زدن بال هایشان تولید می*کنند، در واقع برای یافتن یک جفت مناسب تلاش می*کنند.
  به گفته محققان، این روش جلب توجه به طور خاص برای گونه*های مشابه و البته برای جنس مخالف به کار گرفته می*شود.
  محققان دانشگاه گرینویچ در این زمینه متذکر شدند: یافته*های ما نشان می*دهد که پشه*ها برای جذب یک جفت مناسب از گونه*های مشابه به صداهایی که تولید می*کنند وابسته هستند.
  رفتاری که آنها را در معرض کشته شدن از سوی میزبانشان قرار می*دهد، میزبانی که ممکن است در لحظه آشامیده شدن خونش توسط پشه هنوز بیدار باشد.
  پژوهش جدید نشان می*دهد که این رفتار پشه*ها چقدر گسترده و مؤثر است.
  محققان می*گویند: حتی کم صداترین موجودات مثل پشه ها هم سیستم*های عصبی حسی بسیار تکامل یافته ای دارند که ورودی*های صوتی نسبتا ساده را پردازش می*کند تا خروجی*های حرکتی تولید شده و آنها را قادر سازد که یکدیگر را از میان شبیه*ترین انواعشان شناسایی کنند.

 9. #9
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  مورچه*های سم یاب جان خود را فدای کلونی*هایشان می*کنند!

  تحقیقات نشان داده است که مورچه*ها سه شیوه موفق و تکامل یافته برای مقابله با سم پاشی*ها و قحطی دارند.

  مورچه*های گرسنه در روزهای سرد و مرطوب درون خانه*ها رژه می*روند تا غذایی پیدا کنند و برخی از صاحبخانه*ها هم سعی می*کنند با ریختن سم در مسیر حرکت آنها، این حشرات را متوقف کنند، اما مورچه*ها سه راهکار موفق دارند تا هم با این سم پاشی*ها و هم با کمبود غذا مقابله کنند و یکی از این روش*ها قربانی شدن عده*ای از مورچه*ها برای تست سموم و نجات باقی همنوعان است.

  آنا سندوا فرانکس، محقق و استادیار دانشگاه «وست آو انگلند» در این زمینه خاطر نشان کرد: مورچه*ها در طول میلیون*ها سال به موفقیت اکولوژیک گسترده*ای دست یافته*اند و بنابراین برای این مشکلات راه حلی پیدا کرده*اند.

  این پژوهشگران می*گویند: کار چشیدن سموم به عهده مورچه*های مسن*تر است و مورچه*های کارگر جوانتر اغلب از این شیوه*های خطرناک دور نگهداشته می*شوند.

 10. #10
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  حشرات هم برای پیدا کردن مسیر از چشم هایشان استفاده می کنند

  نتایج یک تحقیق جدید نشان داد که حشرات هم درست شبیه به پستانداران برای پیداکردن مسیرخود بینایی را به حس لامسه ترجیح می دهند.
  این کشف که برای اولین بار در نوع خود صورت گرفته با کمک دوربین های ویدئویی پرسرعت حاصل شده که طی آن محققان از ملخ های بیابانی در حال بالارفتن از پله های یک نردبان مینیاتوری فیلم تهیه کردند. این پژوهش اطلاعات جدیدی درباره توانایی حشرات در انجام کارها و اعمال پیچیده از جمله کنترل هدایت شده دست ها و پاها با حس بینایی که معمولاً در پستانداران دیده می شود، ارائه کرد. دکتر جرمی نیون، پژوهشگر دانشگاه کمبریج، در این باره اظهار داشت: این نمونه دیگری از توان حشرات در انجام رفتاری است که پیش از این تصور می کردیم تنها مختص جانورانی با مغزهای بزرگ مثل انسان، میمون ها و اختاپوس ها هستند. محققان درصدد بودند، دریابند ملخ ها -با شاخک های کوچک و چشمان بزرگ- که هم راه می روند و هم پرواز می کنند، آیا برای پیدا کردن مسیر از چشم های خود نیز استفاده می کنند یا نه. محققان با ترکیب آزمایشات مختلف دریافتند که ملخ ها برای قرار دادن پاهای خود روی پله های نردبان از چشم های خود استفاده می کنند.

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ