نژادهاي مهم گربهاين نژاد نام خود را از واژه Abyssinian (حبشي كنوني) گرفته است. گربه حبشي، فعال، صميمي و بسيار باهوش اتس. وي داراي جثه متوسطي بوده و مراقبت از موهايش بسيار راحت است. اين نژاد اغلب به رنگهاي قرمز و سفيد، آبي، آهويي و نقره*اي ديده مي*شود البته بچه گربه*ها هنگام تولد رنگشان تيره است ولي بتدريج با افزايش سن، رنگ موها روشنتر شده و پس از گذشت چند ماه رنگ نهايي آنها ظاهر مي*شود.
حبشي Abyssinian
اين نژاد نام خود را از واژه Abyssinian (حبشي كنوني) گرفته است. گربه حبشي، فعال، صميمي و بسيار باهوش اتس. وي داراي جثه متوسطي بوده و مراقبت از موهايش بسيار راحت است. اين نژاد اغلب به رنگهاي قرمز و سفيد، آبي، آهويي و نقره*اي ديده مي*شود البته بچه گربه*ها هنگام تولد رنگشان تيره است ولي بتدريج با افزايش سن، رنگ موها روشنتر شده و پس از گذشت چند ماه رنگ نهايي آنها ظاهر مي*شود .
بنگال Bengal
اين نژاد اسم خود را از يك گربه وحشي كوچك به نام گربه ببري بنگال گرفته است. گربه بنگال بسيار فعال بوده و علاقه زيادي به بالا رفتن از در و ديوار و بازي كردن دارد. بدن اين نوع گربه ساختار عضلاني قوي و استخوانهايي سفت و محكم داشته، پنجه*ها بزگ و دايره*اي شكل بوده و پاهاي خلفي از پاهاي جلويي بلندتر است .
كورنيش ركس Cornish rex
اين نژاد گربه، بسيار مهربان بوده و طبيعت صلح*جو و صميمانه*اي دارد. وي نياز به توجه و محبت صاحبان خود دارد. گربه*هاي ركس دلبستگي زيادي به اهل خانه پيدا مي*كنند. آنها ساختار بدني نيرومند با عضله*بندي مناسب و قوي داشته، پاها دراز و پنجه*ها بيضي شكل است. كورنيش ركس داراي دمي دراز و نازك با انتهاي تيز است .
گربه مصري Egyptain mau
منشأ اين نژاد مصر باستان است . (Mau در زبان مصري به معني گربه است). گربه*هاي اين نژاد بسيار سرزنده و فعال بوه و از بازي كردن با انسان لذت مي*برند. شانه زدن و رسيدگي به وضعيت موها براي زيباتر ديده شدن آنها لازم است. گربه نژاد مصري از لحاظ ساختار بدني شبيه گربه حبشي بوده و اغلب به رنگ*هاي نقره*اي، دودي و برنزي ديده مي*شود .
مانكس Manx
اين گربه از قديمي*ترين نژادها به حساب مي*آيد و محل پيدايش آن جزيره كوچكي به نام مانكس (بين انگليس و ايرلند) مي*باشد . گربه*هاي مانكس بسيار قابل اعتماد بوده، از روحيه اجتماعي بالايي برخوردارند و براحتي با گربه*هاي ديگر و سگها كنار مي*آيند. آنها بدني متراكم با ساختار اسكلتي قوي و مستحكم داشته و اغلب به رنگهاي سفيد، سياه، قرمز، آبي و كرم ديده مي*شوند .
برمه*اي Burmese
منشأ اين نژاد خاور دور و در واقع كشور برمه مي*باشد. گربه*هاي برمه*اي بسيار اجتماعي و بامحبت هستند و از همنشيني با انسان لذت مي*برند. مراقبت از اين نژاد و رسيدگي به موهاي آن، كار چندان مشكلي نيست و يك بار شانه زدن موها در هفته با برس نرم كافي است. نژاد برمه*اي بسيار خوش*تركيب، سرزنده و هوشيار است. اغلب به رنگهاي قهوه*اي، آبي، قرمز و كرم، شكلاتي و آهويي ديده مي*شود .
گربه موبلند اروپايي European shorthair
اين نژاد بسيار صلح*جو و آرام بوه و براحتي خود را با محيط اطراف و ساير حيوانا ت خانگي وفق مي*دهد. وي همنشيني با انسان را بسيار دوست دارد. گربه*هاي موبلند اروپايي به رسيدگي و بهداشت چنداني نياز ندارند و در واقع يكبار شانه زدن موهاي حيوان در هفته كافي است. اين نژاد گربه، جثه متوسط و تا حدي بزرگ داشته، پوشش موئي آن متراكم و كوتاه است و اغلب به رنگهاي سياه، قرمز، آبي و كرم ديده مي*شود .
گربه دم كوتاه ژاپني Japanese bobtail
اين نژاد از قديمي*ترين نژادهاي گربه مي*باشد بطوري كه اشكالي از آن بصورت گربه*هايي با دمي بسيار كوتاه در تصاوير ژاپني و چيني، با قدمتي بيش از هزار سال، به چشم مي*خورد. گربه دم كوتاه ژاپني طبيعت دوستانه و اجتماعي داشته و بسيار قوي و پربنيه است. موهاي آن به رسيدگي و مراقبت كمي نياز دارد و اغلب به رنگهاي سياه يكدست، سياه و قرمز، قرمز و سفيد ديده مي*شود .
گربه موبلند ايراني Persian longhair
اين نژاد از محبوبيت بسيار بالايي در بين دوستداران گربه برخوردار است و در واقع يكي از چهار نژاد معروف گربه به حساب مي*آيد. گربه موبلند ايراني طبيعت صلح*جو و آرامي داشته و بسيار اجتماعي و صميمي است. گربه*هاي اين نژاد به رسيدگي و بهداشت روزانه نياز دارند و اغلب به رنگهاي سفيد، زرد، آبي، شكلاتي، سفيد و سياه، نقره*اي، دودي و طلايي ديده مي*شود .
گربه آبي رنگ روسي Russian blue
اين نژاد جزء قديمي*ترين نژادهاي گربه محسوب مي*شود، گفته مي*شود كه گربه*هاي مو كوتاه آبي رنگي در Archangel (بندري واقع در روسيه) ديده شده و بعدها بوسيلهئ دريانوردان انگليسي در بريتانيا با نام گربه*هاي فرشته (Angel cat) نمايش داده شدند. گربه*هاي اين نژاد بسيار صلح*جو بوده، با محيط خانه براحتي انس گرفته و بطرز عجيبي وابسته به صاحب خود مي*شوند. آنها بدني عضلاني و تا حدي دراز دارند و اغلب به رنگ آبي ديده مي*شوند .
سيامي Siamese
محل پيدايش گربه*هاي سيامي خاور دور است و در واقع نام آنها از Siam (تايلند كنوني) گرفته شده است. آنها بخاطر خلق و خوي خاصشان در دنيا معروف هستند. اين گربه*ها صداي گوشخراشي داشته و دائم در حال ميوميو كردن هستند. گربه*هاي سيامي در محيط خانه نياز به همدم و دوست دارند آنها جثه متوسط و تا حدي بزرگ داشته، بدنشان كشيده و دراز است و به خاطر نوع پوشش موئي كه دارند به آرايش و رسيدگي كمتري نياز دارند .
سومالي Somali
نام اين نژاد از سومالي (كشوري در آفريقا ) مشتق شده ولي گفته مي*شود منشأ آن ارتباطي به اين كشور ندارد. گربه*هاي نژاد سومالي همانند نژاد حبشي، فعال، صميمي و فوق*العاده باهوش هستند. آنها نياز به محبت و توجه صاحبان خود داشته و در صورتيكه از طرف آنها مورد بي*مهري و بي*توجهي قرار گيرند، افسرده خواهند شد. اين گربه*ها عضلات قوي و جثه متوسطي دارند. موهاي حيوان نرم بوده و در عين حال از استحكام بالايي برخوردار است. گربه*هاي سومالي اغلب به رنگهاي قرمز و سفيد، حنايي، شكلاتي، آبي، آهويي و نقره*اي ديده مي*شوند .
دان اسفينكس Donsphinx
گربه*هاي نژاد دان اسفينكس بسيار باهوش، فعال، مهربان و بازيگوش بوده و علاقه فراواني به بازي كردن و تفريح با صاحب خود دارند. جثه آنها متوسط بوده و بدنشان عضلاني با استخوانهايي قوي و قفسه سينه پهن مي*باشد. در اين نژاد دم دراز، پنجه*ها بيضي و چشمها بادامي شكل است. آنها براحتي با ساير حيوانات خانگي كنار مي*آيند .
آنگوراي تركي Turkish angura
گربه آنگوراي تركي جزء قديمي*ترين نژادهاي گربه در جهان محسوب مي*شود و منشأ آن كشور تركيه است. اين نژاد گربه، فوق*العاده كنجكاو، دم*دمي مزاج و بسيار بي*باك است. ساختار بدني وي انعطاف*پذير و شيك بوده و از عضلات نيرومندي برخوردار است. از ويژگيهاي جالب توجه آن مي*توان به كوتاهتر بودن پاهاي عقبي از پاهاي جلويي*اش اشاره كرد. آنگوراي تركي اغلب به رنگهاي سفيد درخشان (بيشتر با چشمهاي آبي رنگ) ديده مي*شود البته رنگهاي ديگري از اين نژاد از جمله سياه، قرمز، كرم و آبي نيز وجود دارد .
وان تركي Turkish van
نژاد وان تركي اسم خود را از درياچه وان (واقع در جنوب شرقي تركيه) گرفته است و در واقع محل پيدايش اين نژاد كوههاي آرارات (در كشور تركيه) است. اين محل كوهستاني در تابستان بسيار گرم و در زمستان بسيار سرد مي*باشد. جالب است بدانيد كه پوشش موئي حيوان به طرز جالبي با اين نوع شرايط آب و هوايي متنوع و ناپايدار سازگار گشته است. وان تركي گربه*اي قابل اعتماد، با عاطفه و فعال بوده و اغلب تنها به يك نفر دلبستگي پيدا مي*كند. اين گربه بيشتر به رنگهاي سفيد، سياه، قرمز، كرم و آبي ديده مي*شود .
Maine coon
اين نژاد براي اولين بار در سال 1900 ميلادي در ايالات متحده نمايش داده شد. وي برخلاف ظاهر نه چندان مهربانش، بسيار اجتماعي و خوش*خلق بوده و رفتار دوستانه*اي با كودكان، ساير گربه*ها و سگها دارد . مراقبت از پوشش موئي حيوان كمي مشكل است. اين گربه جثه بزرگ، بدني عضلاني و قفسه سينه پهني دارد. وي تنها نژادي است كه تنها به رنگهاي طبيعي خود يعني سياه، آبي، قرمز، آبي و كرم ديده مي*شود .
گروه علمی دکتر صدقانی