زاهدان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: شکارچی متخلف که اقدام به شکار 11قطعه چنگر کرده بود با هوشیاری یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زهک در شمال این استان دستگیر شد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، حمید ریگی روز دوشنبه در این باره اظهار داشت: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان های زهک و زابل در هنگام گشت زنی در مناطق حفاظت شده موفق به دستگیری یک نفر شکارچی متخلف شدند.

وی تصریح کرد: از شکارچی متخلف دستگیر شده تعداد 11 قطعه پرنده از نوع چنگر و یک قبضه سلاح کمرشکن کشف شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: متخلف دستگیر شده، پس از تشکیل پرونده و تهیه مستندات تحویل مقامات قضایی شد.
ریگی خاطر نشان کرد: چنگر پرنده ای کنار آبزی از خانواده یلوه با سری کوچک و بدنی فربه با پر وبالی به رنگ سیاه است که اغلب در حاشیه آب های کم عمق و مسطح دیده می شود و در باتلاق ها، تالاب ها، مرداب ها، علفزارها و نیزارهای کنار ماندابها، کانال ها، آبگیرها، سدها و رودخانه ها زیست می کند.

به گزارش ایرنا یک میلیون و 489 هزار و 590 هکتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

گونه های جانوری و گیاهی استان در 13منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ کنارک زیست می کنند.

بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته، تاکنون بیش از 85 گونه پستاندار، 102 گونه خزنده، بیش از 360 گونه پرنده آبزی و غیرآبزی و پنج گونه دو زیست در مناطق حفاظت شده خشکی و آبی سیستان و بلوچستان شناسایی شده است.

جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.
زهک در 200 کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی کشور افغانستان قرار دارد و مخازن طبیعی آب چاه نیمه در محدوده این شهرستان واقع شده است.