۲۵ مهر ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اوایل مردادماه سال جاری نیروهای یگان محیط زیست رابر کرمان حین گشت و کنترل در عرصه های طبیعی این شهرستان سه صیاد متخلف را حین زنده گیری پرندگان وحشی مشاهده نمودند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان رابر در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و یکی از آنان را دستگیر نمودند اما دو متخلف دیگر از محل متواری شدند.
اسحاق منظری توکلی اظهار داشت: از متخلف بازداشت شده پنج عدد سهره طلایی وحشی، سه تله زنده گیری و سایر ادوات صید کشف و ضبط گردید.
صیاد متخلف پس از تشکیل پرونده جهت تکمیل تحقیقات و رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

متهم در مراحل بازپرسی هویت دو همدست فراری خود را نیز فاش نموده و متهمین متواری نیز به دادسرا احضار شدند.
در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی رابر، دادگاه با استناد به صورتجلسه تنظیم شده توسط نیروهای محیط زیست و گزارش مرجع انتظامی، اظهارات ضد و نقیض متهمین در مراحل بازجویی و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه با استناد به ماده ۱۱ قانون شکار و صید هر یک از متهمین را به تحمل ۹۱ روز حبس محکوم نمود.

همچنین با رای دادگاه و با استناد به ماده ۱۴ قانون شکار و صید کلیه ادوات کشف شده از متهمین به نفع محیط زیست ضبط و مصادره گردید.

همچنین بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر سهره طلایی معادل دو میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متخلفین می بایست مبلغ ده میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.