کَلِ آب‌دوست (نام علمی: Kobus ellipsiprymnus) نوعی کل (بز کوهی) بزرگ‌جثه است که در بسیاری از نقاط آفریقای سیاه زندگی می‌کند.

کل آب‌دوست در مناطق پوشیده شده از درخت، مراتع و دره‌ها و در مجاورت آب زندگی می‌کند. از آنجا که این جانوران معمولاً نزدیک به آب یافت می‌شوند آن‌ها را کل آب‌دوست نامیده‌اند. کل آب‌دوست لبه جنگل و ترکیب جنگل و مرتع را ترجیح می‌دهد.


کل‌های آب‌دوست دو زیرگونه دارند که یکی سفیدکفل defassa و دیگری حلقه‌کفل ellipsen نام دارد. در زیرگونه اول پوست دو سوی کفل به رنگ سفید است و در زیرگونه دوم کفل تیره‌رنگ است اما حلقه‌ای سفید دور کفل را احاطه کرده‌است.


ویژگی‌ها


کل آب‌دوست موهای زبر و دراز دارد که به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای تا قرمز مایل به قهوه‌ای هستند. پشت و پاچه‌های آن‌ها تیره‌رنگ‌تر است. نرها تیره تر از ماده‌ها هستند. گوش کل آب‌دوست بزرگ و سفید با نوک سیاه است. نوار سفیدی از ابروها در امتداد پوزه تا چشم ادامه می‌یابد. در اطراف پوزه و لب‌ها یک نقطه سفید وجود دارد. پیرامون گلو، تقریباً از گوش تا گوش، طوقسفیدی قرار دارد. فقط کل‌های آب‌دوست نر شاخ دارند که پیچ‌درپیچ است و انحنای کمی به عقب دارد اما در قسمت بالا دوباره به جلو مایل می‌شود. شاخ‌ها ۵۰ تا ۹۹ سانتی‌متر طول دارند.

طول مجموع سر و بدن کل آب‌دوست ۱۷۷ تا ۲۳۵ سانتی‌متر، طول دم ۳۳ تا ۴۰ سانتی‌متر و ارتفاع شانه آن‌ها ۱۲۰ تا ۱۳۶ سانتی‌متر است. نرها سنگین تر از ماده‌ها هستند. نرها ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم، و ماده‌ها ۱۶۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارند.
کل آب‌دوست
کل آب‌دوست حلقه‌کفل نر
کل آب‌دوست حلقه‌کفل ماده به همراه بچه
وضعیت بقا


طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سم‌سانان
تیره: گاوسانان
زیرتیره: نیزارکلیان
سرده: کوبوس
گونه: K. ellipsiprymnus
نام علمی
Kobus ellipsiprymnus
(اوگیلبای، ۱۸۳۳)
زیرگونه‌ها
زیستگاه کل آب‌دوست


منبع:ویکی پدیا