۱۸ مهر ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته (یکشنبه ۹۵/۷/۱۸ ) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی قمیشلو در استان اصفهان حین گشت زنی در ارتفاعات این پارک متوجه صدای شلیک سه گلوله شدند.

رییس پارک ملی قمیشلو در این باره گفت: با اعزام سه اکیپ نیروی کمکی به محل شنیده شدن صداى شلیک ها، محیط بانان به جست و جوى منطقه پرداخته و حین دوربین کشى دو شکارچى را مشاهده نمودند.
مامورین جهت برخورد قانونی با شکارچیان وارد عمل شدند اما متخلفین با مشاهده محیطبانان متواری شدند.


جوهری اظهار داشت: در جریان تعقیب و گریز در کوه، یکى شکارچیان بلافاصله و نفر دوم پس از حدود ٣٠ دقیقه فرار توسط محیطبانان دستگیر شدند.

در بازرسی از این متخلفین لاشه یک میش وحشی به همراه یک اسلحه جنگىM1 غیرمجاز کشف و ضبط و متهمین جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردیدند.


با توجه به انتشار صداى شلیک چندین گلوله و کشف تنها یک لاشه شکار، صبح امروز (دوشنبه) محیطبانان مجددا به بررسى محدوده وقوع جرم در روز گذشته پرداخته و لاشه یک بره میش وحشى را کشف نمودند که با شلیک از همان اسلحه کشته شده بود.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متخلفین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

لاشه بره میش وحشی که روز گذشته با شلیک شکارچیان متخلف از بین رفته و امروز توسط محیط بانان کشف شد


طبق بند پ ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، متهم دارای اسلحه جنگی به جرم حمل سلاح جنگی به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهد شد.

ضمن اینکه بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، سلاح و مهمات کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود. متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک قوچ وحشی به مبلغ یکصد میلیون ریال، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد.