۱۷ مهر ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همزمان با فصل جفت گیری گوزن (گاوبانگی) به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی انجام شکار غیرمجاز مرال (گوزن قرمز) در مناطق جنگلی سیاهکل در استان گیلان نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به تحقیق پرداخته و یک مظنون را در این رابطه شناسایی نمودند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل در این باره گفت: محیط بانان پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی به همراه مامورین پلیس آگاهی بصورت غافلگیرانه وارد منزل مظنون شده و به بازرسی از این مکان پرداختند.

جعفر میرزایی اظهار داشت: در جریان بازرسی از این خانه گوشت شکار متعلق به مرال، یک تخته پوست و دست و پای مرال، دو عدد شاخمرال، یک قبضه سلاح شکاری، کوله پشتی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

در این رابطه یک متهم بازداشت و جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک مرال معادل سیصد و پنجاه میلیون ریال
(۳۵ میلیون تومان) تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.