۳ مهر ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: افزایش بارش‌ها در سال جاری به معنای بازگشت کشور به وضعیت و روال عادی و دوران پرآبی نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، مهندس «رحیم میدانی» امروز (شنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به پایان سال آبی ۹۵ – ۹۴ وضعیت نسبتا مناسب بارش‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: میزان بارش در کل کشور در سال جاری آبی ۲۳۱ میلی‌متر گزارش شده که نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است.


کاهش ۲ درصدی بارندگی در کشور در مقایسه با میانگین بلند مدت


وی افزود: گرچه میزان بارش در سال آبی ۹۵-۹۴ با رشد مواجه بوده، اما متاسفانه این آمار در مقایسه با بلندمدت منفی ۲ درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد. متاسفانه در سال آبی ۹۵-۹۴ در استان پربارشی همچون چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز در مقایسه با بلند مدت با کاهش ۲۲ درصد بارش روبرو بودیم.


امسال در اصفهان کشت پاییزه انجام نمیشود


در استان کم‌بارشی مانند اصفهان نیز میزان بارش در مقایسه با بلندمدت با کاهش ۳۰ درصدی مواجه شده و به همین دلیل به سختی توانستیم آب را مدیریت کرده و آب شرب مردم را تأمین کنیم. متاسفانه امسال کشت پاییزه در اصفهان به علت کم آبی نخواهیم داشت.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: در سال جاری ۴۵ میلیارد مترمکعب ورودی آب به سدها را داشتیم و این رقم بیانگر رشد ۵۵ درصدی نسبت به سال گذشته است. این رقم نشان می‌دهد در سال جاری حدود ۱۶٫۵ میلیارد مترمکعب آب بیشتری وارد مخازن سدها شده و جالب آن که حدود ۹ میلیارد مترمکعب از این میزان مربوط به رودخانه کارون و مارون بوده است.


افزایش دو درجه ای دما به معنی تبخیر بیش از ۲۷ میلیارد مترمکعب آب‌های کشور است


وی تأکید کرد: گرچه آمار بارش‌ها نسبت به سال گذشته در بیشتر مناطق کشور مثبت بوده است، اما این مسئله به معنای بازگشت کشور به روال عادی نیست؛ بلکه بر اساس پیش بینی‌ها ما در سال‌های آتی ۲ درجه افزایش دما را در کشور تجربه خواهیم کرد. این میزان افزایش دما به معنای تبخیر بیش از ۲۷ میلیارد مترمکعب آب‌های کشور است.


دمای کشور ۱٫۱ درجه افزایش پیدا کرده است


میدانی خاطرنشان کرد: فعلاً براساس ارزیابی‌ها دمای کشور حدود ۱٫۱ درجه افزایش پیدا کرده است.
روند کنونی بحران آب نشان می‌دهد که بایستی در سال‌های پیش رو برای مدیریت بحران آب همه دست به دست همدیگر داده و در اصلاح و بهینه سازی مصرف آب بکوشند.وی ضمن هشدار به کسانی که عمدتاً به‌دنبال شبهه افکنی در آمار و ارقام هستند، گفت: شبهه افکنی در آمار و ارقام تنها نتیجه‌ای که در برخواهد داشت، عدم کنشگری و انتظار کشیدن برای افزایش خسارت‌های ناشی از بحران آب در کشور است و نفعی از این مسأله عاید کشور نخواهد شد.


در سال ۱۴۲۰ جمعیت کشور به ۱۰۶ میلیون نفر خواهد رسید


معاون آب و آبفا وزیر نیرو تأکید کرد: بر اساس پیش بینی‌های دموگرافیگ، در سال ۱۴۲۰ جمعیت کشور به ۱۰۶ میلیون نفر خواهد رسید که حدود ۵۰ میلیون از این افراد ساکن فلات مرکزی خواهند بود و چنانچه تدابیری برای تأمین آب این مناطق اندیشیده نشود، کشور در بحران فرو خواهد رفت.


وزارت نیرو خود را متعهد به رعایت پیوست‌های زیست محیطی خواهد دانست


وی افزود: بر این اساس انتقال آب برای تأمین آب شرب این مناطق از اولویت‌های کنونی وزارت نیرو است؛ البته وزارت نیرو در صورت اقدام در این زمینه خود را متعهد به رعایت پیوست‌های زیست محیطی خواهد دانست.
میدانی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده در مورد کاهش آلودگی رودخانه کارون، تأکید کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده میزان شوری رودخانه کارون از ۴۶۰۰ میکرومهوس به ۲۰۰۰ میکرومهوس برسد.