۱ مهر ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود شکارچیان متخلف به ارتفاعات آزاد فیروزکوه در استان تهران، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم محدوده مورد نظر شده و به جست و جو و گشت زنی مشغول شدند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه در این باره گفت: با توجه به وسعت محدوده مورد نظر گروهی از مامورین در جاده های خروجی به گشت زنی پرداخته و پس از مدتی به یک تاکسی پراید مشکوک شدند.
محمد فریدی اظهار داشت: محیط بانان خودروی مورد نظر را متوقف نموده و به تفتیش خودرو پرداختند.
در بازرسی از داخل این خودرو لاشه یک بره میش وحشی کشف و راننده تاکسی بعنوان مجرم بازداشت گردید.

متهم در بازجویی ها اعتراف نمود که میش وحشی را فرد دیگری از بومیان منطقه شکار نموده و وی به منظور انتقال گوشت به مکان دیگری با شکارچی متخلف همکاری نموده است.

با مشخص شده هویت شکارچی متخلف، هر دو متهم (راننده تاکسی و شکارچی) به جرم شکار غیرمجاز و همکاری در جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل
یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.


همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.