۲۷ شهریور ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح امروز توله شیری که ماه گذشته توسط نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان از متخلفان کشف و برای نگهداری به دانشگاه زابل تحویل شده بود، از این دانشگاه سرقت شد.
فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: سارقین با پاره نمودن فنس های محل نگهداری، توله شیر را ربوده و بوسیله خودرو از محل دور شده بودند.حمید ریگی اظهار داشت: پس از اعلام سرقت توله شیر با توجه به اینکه احتمال میرفت سارقین هنوز خیلی از محل فاصله نگرفته اند، بلافاصله با هماهنگی نیروی انتظامی در محور اصلی زابل به زاهدان ایست و بازرسی برقرار و کلیه خودروهای عبوری تحت بازرسی قرار گرفتند.

پس از مدتی یک خودروی پارس سفید رنگ به محض مشاهده پست ایست و بازرسی با سرعت زیاد دور زده و متواری گردید.خوشبختانه نوار میخ دار از قبل آماده بوده و توسط یکی از سربازان نیروی انتظامی در مسیر خودرو پهن شده و دو لاستیک پژو را پنجر نمود.

سارقین چندین کیلومتر با لاستیک پنچر به فرار ادامه داده و در نهایت مجبور به توقف شدند.پس از توقف خودرو نیورهای یگان محیط زیست وارد عمل شده و دو سرنشین پژو را بازداشت نمودند.

در بازرسی از این خودرو توله شیر سرقت شده کشف و دو متهم دستگیر شده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید هر کس مرتکب حمل، عرضه، صدور و فروش جانوران و حشی زنده یا کشته و یا اجزای آنها بدون کسب پروانه از سازمان محیط زیست شود به حبس از یک ماه تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.