۲۶ شهریور ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر قصد قاچاقچیان حیات وحش برای جابجایی یک محموله در استان خراسان جنوبی، مامورین نیروی انتظامی یک کامیون که از شهرستان زیرکوه به مقصد جنوب کشور به حرکت درآمده بود را متوقف نمودند.
رییس اداره محیط زیست شهرستان زیرکوه در این باره گفت: در بازرسی از این کامیون هفت کارتن موز حاوی ۲۲ عدد هوبره که به شکل ماهرانه ای در میان بارها جاسازی شده بود کشف و ضبط گردید.
مرتضی تقی زاده اظهار داشت: مامورین نیروی انتظامی که از قبل در جریان این محموله بوده و با مقوله قاچاق هوبره در استان آشنا بودند بلافاصله نیروهای محیط زیست را در جریان گذاشتند.

با حضور نیروهای محیط زیست مراتب صورتجلسه، راننده کامیون بازداشت و کامیون مذکور نیز به پارکینگ منتقل گردید.

هم اکنون پرونده جهت رسیدگی و تحقیقات به مراجع قضایی معرفی شده است.
مقصد این کامیون استان های جنوبی کشور بوده و هدف نهایی قاچاق هوبره ها به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بوده است.

بطور حتم یک باند قاچاق سازمان یافته در ارتباط با این محموله وجود دارد که تلاش می شود تا دیگر عوامل زنده گیری و قاچاق هوبره ها نیز شناسایی و دستگیر شوند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک هوبره معادل دویست میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین میزان ضرر و زیان وارده به محیط زیست ۴۴۰ میلیون تومان می باشد که راننده کامیون می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

خوشبختانه هر ۲۲ هوبره زنده و تحت تیمار و مراقبت هستند اما به دلیل استرس زیاد و شرایط نامناسب حمل و نقل در وضعیت مناسبی بسر نمی برند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: هوبره بصورت بومی و مهاجر در تمامی شهرستان های استان خراسان جنوبی زندگی می کند و نیروهای یگان محیط زیست این استان با جدیت با موضوع قاچاق هوبره برخورد خواهند نمود.

مسعود مستقیم اظهار داشت: در این راستا جلسات متعددی نیز با نیروی انتظامی برگزار و اهمیت موضوع قاچاق هوبره مطرح شده است.

در همین زمینه سال گذشته دو محموله هوبره از قاچاقچیان کشف و بیش از ده هزار دام هوبره گیری در عرصه های طبیعی استان جمع آوری گردید.