بندرعباس- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان از رهاسازی 16 بهله پرنده شکاری شاهین و بحری در زیستگاه های استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجید وفادار روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران اظهار داشت: این پرندگان شکاری هفته گذشته توسط ماموران نیروی انتظامی در پاسگاه چغازردی میناب از قاچاقچیان به دست آمده بودند.

وی افزود: این پرندگان پس از یک هفته نگه داری، تیمار و مراقبت در زیستگاههای استان رها سازی شدند و قاچاقچیان قصد داشتند این پرندگان را به کشورهای حاشیه خلیج فارس قاچاق کنند.

وی تاکید کرد: همکاری متقابل پلیس و همیاران محیط زیست با اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان نقش موثری در حفظ و حراست از سرمایه های ملی دارد .

شاهین و بحری از گونه های درحال انقراض است؛ این پرندگان از خانواده شاهین سانان بوده که از ارزش اکولوژیک بسیار بالایی در چرخه طبیعت برخوردارند و زنده گیری و در اسارت گرفتن این پرندگان جرم محسوب می شود.
بحری پرنده شکاری درخطر انقراض است .

پرنده شکاری شاهین به طول 40 تا 52 سانتیمتر در مناطق کوهستانی، جنگل ها و صخره ها بسر می برد و از گونه در معرض خطر انقراض است.

گرایش قاچاقچیان به شکار این پرندگان به خاطر سود کلانی است که با فروختن آن به دلالان و سپس به شیوخ ثروتمند کشورهای عربی همسایه خلیج فارس به جیب می زنند که تهدیدی بسیار جدی برای انقراض و نابودی این گونه پرندگان کمیاب و با ارزش و در نهایت چرخه طبیعت است.

جریمه هر بهله شاهین
600 میلیون ریال است.