۱۲ شهریور ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح روز پنجشنبه ۹۵/۶/۱۱ به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر تحرکات مشکوک عده ای در پارک ملی پابند مازندران، نیروهای یگان محیط این پارک به جست و جو مشغول شدند.
رییس پارک ملی پابند در این باره گفت: محیط بانان پس از مدتی گشت زنی حوالی ساعت ۱۲ ظهر با رد مشکوک موتورسیکلت مواجه شده و پس از دنبال نمودن رد مذکور، به محل اختفای یک صیاد بازگیر نزدیک شدند.
مهندس علی کلانه اظهار داشت: مامورین دریافتند که صیاد متخلف یک نفر را بر روی تپه ای مرتفع به دیده بانی گذ اشته است تا در صورت نزدیک شدن محیط بانان، دیده بان صیاد اصلی را مطلع نموده و وی نیز پیش از رسیدن مامورین متواری شود.بنابراین محیط بانان به دو گروه تقسیم شده و همزمان جهت دستگیری دیده بان و صیاد متخلف وارده عمل شدند.

محیط بانان صیاد بازگیر را درون کومه (مخفیگاه از پیش آماده شده) غافلگیر نمودند اما صیاد متخلف یک پرنده شکاری دلیجه را که در اسارت داشت فراری داده و سپس با مامورین گلاویز شد.
محیط بانان جریان درگیری فیزیکی با صیاد متخلف با استفاده از اسپری اشک آور وی را زمینگیر و سپس خلع سلاح (چاقو) نمودند.


در بازرسی از متخلفین یک پرنده دلیجه، یک قمری، ادوات بازگیری و یک چاقو کشف و ضبط و متهمین پس از هماهنگی با مقام قضایی تحویل پاسگاه انتظامی شدند.

بازگیرها از دلیجه و قمری برای جلب توجه و صید بازهای شکاری استفاده می کنند.
متخلفین پس از یک شب بازداشت در پاسگاه انتظامی صبح امروز (جمعه) با دستور مقام قضایی تا اتمام تحقیقات و تکمیل پرونده روانه زندان شدند.


از سمت چپ علی کلانه (رییس پارک) ، جواد زرگری و عباد سارخی نیروهای شرکت کننده در عملیات

پرندگان شکاری در راس زنجیره غذایی قرار داشته و نقش بسیار مهمی را تعادل اکوسیستم ایفا می کنند.
این پرندگان (به خصوص خانواده شاهین ها) به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند و برای خرید آنها مبالغ بالایی را پرداخت می کنند.
شیوخ عرب با آموزش پرندگان شکاری از آنها برای شکار، به ویژه شکار هوبره استفاده می کنند.
زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند را در آستانه انقراض قرار داده است.

طبق آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه نقدی قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از دلیجه معادل ۲۰۰ میلیون ریال و هر یک قمری معادل یکصد هزار تعیین شده است. بنابراین متخلفین می بایست مبلغ ۲۰۰,۱۰۰,۰۰۰ ریال به حساب دولت واریز نمایند.

قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.