ارومیه- ایرنا- طبق آخرین پایش صورت گرفته و بر اساس اعلام استاندار آذربایجان غربی، با اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه توسط دولت تدبیر و امید، تراز آبی این دریاچه 1270.66 متر است که این میزان 58 سانتیمتر از تراز ابتدای سال آبی (اول مهرماه سال گذشته) و 55 سانتیمتر از تراز آبی زمان مشابه سال گذشته بیشتر است.

به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان وزیر نیرو، روز جمعه در سفر یکروزه به استان آذربایجان غربی به مناسبت هفته دولت و افتتاح چند طرح عمرانی، از وضعیت دریاچه ارومیه به صورت هوایی بازدید کرد.

در این بازدید که در مسیر بازگشت از افتتاح طرح های عمرانی جنوب آذربایجان غربی به سمت ارومیه انجام شد، قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی آخرین وضعیت این دریاچه و اجرای طرح های احیای این پهنه آبی را تشریح کرد.
وزارت نیرو یکی از وزارتخانه هایی است که به صورت مستقیم در احیای دریاچه ارومیه نقش دارد.

افزایش 55 سانتیمتری نسبت به زمان مشابه سال گذشته این دریاچه در حالی است که این رقم در 21 سال گذشته بی سابقه است.
با آغاز به کار دولت تدبیر و امید، مطالعات و اقدامات اولیه برای تثبیت و احیای دریاچه ارومیه آغاز شد و در سه سال گذشته این روند به خوبی پیش رفته است.

انتقال آب حوضه به حوضه، لایروبی انهار و رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه، اتصال زرینه رود به سیمینه رود و اتصال همزمان آنها به پهنه آبی دریاچه، اجرای طرح های صرفه جویی در مصرف آب حوضه آبریز به ویژه در بخش کشاورزی، طرح به کاشت، بارش های خوب حوضه ای در یک سال گذشته و همچنین انتقال پساب تولیدی در شهرهای حاشیه دریاچه ارومیه به این دریاچه از جمله طرح های 27 گانه دولت برای تثبیت و احیای دریاچه بوده است.

طبق برنامه ریزی ها باید سال آینده موفقیت طرح های تثبیتی دولت برای احیای دریاچه ارومیه محقق می شد که این امر، یک سال زودتر به سرانجام رسید و امسال وضعیت این دریاچه به تثبیت رسید.

اقدامات احیایی نیز توسط وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی و دیگر نهادهای مرتبط در دست اجراست.

دریاچه ارومیه در شمال غرب کشور و بین استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار دارد و بزرگترین دریاچه داخلی و دومین دریاچه بزرگ شور جهان به شمار می رود.