شاهرود- ایرنا- دومین جشنواره یوز، عصر روز پنج شنبه در احمد آباد، یکی از روستاهای بخش بیارجمند شاهرود برگزار شد.


به گزارش ایرنا، سالن ورزشی روستای احمد آباد مملو از جمعیتی بود که با شور و شوق تمام در دومین جشنواره یوز شرکت کرده بودند.

یک تیر و چند نشان؛ همزمانی برگزاری این جشنواره با جشن شکرانه فلفل روستای احمد آباد سبب شد تا این دو آیین در یک مکان و با هم اجرا شوند. اما این تنها بخش ماجرا نبود. امسال برای نخستین بار مسابقه غذای محلی نیز به جشنواره یوز اضافه شده بود که داوری آن را سامان گلریز، کارشناس مطرح آشپزی کشور برعهده داشت.

هدیه تهرانی نیز میهمان ویژه جشنواره و نماینده ای از طرف جامعه هنری کشور برای اعلام حمایت از حفاظت محیط زیست کشور از جمله یوزپلنگ آسیایی بود.

70 نفر در مسابقه آشپزی نام نویسی کرده بودند و استقبال مردم منطقه به گونه ای بود که کار داوری غذاها را بسیار سخت می کرد. غرفه های جداگانه ای نیز برای فروش محصولات محلی و صنایع دستی منطقه در نظر گرفته شده بود.

یکی از کارشناسان موسسه حیات وحش میراث پارسیان که بانی و برگزار کننده اصلی این برنامه بود، در گفت و گو با ایرنا هدف اصلی جشنواره را ایجاد اوقاتی شاد برای مردم بومی منطقه و پس از آن آگاهی بخشی به مردم درباره یوز و طرح حفاظت از آن عنوان کرد.
ماه گل کازری با اشاره به بخش مسابقه آشپزی جشنواره، افزود: بخش دیگری نیز برای کودکان در نظرگرفته شده که توسط موزه عروسک واسباب بازی سیار کاشان اجرا شده و با برنامه هایی مانند قصه گویی و بازی های محلی همراه است.

بخشدار بیارجمند نیز هدف از برگزاری این آیین را آشنایی همه با محیط زیست و توانمند سازی جوامع محلی به خصوص روستاهای حاشیه پارک ملی توران دانست و افزود:درکنار این آیین، جاذبه های طبیعی و گردشگری منطقه نیز به تمام کشور معرفی می شود.
روح الله کریمی تصریح کرد: این پیام به همه مردم ایران رسانده می شود که مردم بخش بیارجمند دوست دار محیط زیست بوده و برای حفظ آن از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

مدیر پارک ملی توران نیز در گفت و گو با ایرنا، از خبری خوش برای دوست داران محیط زیست سخن گفت.
علی اکبر قربان لو گفت: با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی، مسیر پرخطر عبور یوز در جاده تهران- مشهد فنس کشی می شود.
وی ادامه داد: این کار از پنج کیلومتری غرب روستای عباس آباد به طول تقریبی 25 کیلومتر انجام خواهد شد.
کارشناس آشپزی برنامه نیزبا استقبال ازغذاهای محلی مردم بیارجمند گفت: امروز در این جشنواره بار دیگر ثابت شد که بیشتر غذاهای ایرانی گیاهی هستند.

سامان گلریز افزود: آشپزی مردم منطقه همان آشپزی مورد انتظار و درمانی است چرا که ایرانیان در غذاهای خود از گیاهان مفید و شفابخش استفاده می کنند.

وی ادامه داد: گیاهان نقش مهمی در طبیعت ایفا می کنند و طبیعت نیز حرف نخست را در زندگی ما می زند.

همچنین رونمایی از تمبر روز ملی یوزپلنگ آسیایی با حضور رییس اداره پست شهرستان شاهرود از دیگر بخش های این آیین بود.
تعدادی از محیط بانان با سابقه منطقه، فرمانده نیروی انتظامی بیارجمند، مدیر پارک ملی توران و بخشداران مرکزی و بیارجمند شهرستان شاهرود نیز در پایان جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند.

این آیین به همت موسسه حیات وحش پارسیان و با همکاری بخشداری بیارجمند، اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، انجمن های محلی و شورای اسلامی روستای احمد آباد برگزار شد و یکی از اهداف بانیان آن واگذاری تدریجی اجرای این برنامه به مردم منطقه ران است.

بخش بیارجمند با بیش از 10 هزار نفر جمعیت در 110کیلومتری شاهرود قرار دارد.
پارک ملی ران که بزرگترین پارک حفاظت شده است زیستگاه یوزپلنگ و گورخر آسیایی است.
ران زمستان های معتدل دارد و از گذشته های دور قشلاق عشایر رمه گردان بوده است.
این منطقه علاوه جاذبه های گردشگری فراوانی نیز دارد.

زیارتگاه جرجیس پیغمبر در دامنه کوه پیغمبر،آبشار ، سدقدیمی هریمی ، قلعه قدیمی و سنگی اسبکشان روستای قدیمی و مدفون خوار در زیر ماسه بادی و دیگر آثار متنوع از جاذبه های کم نظیر و ممتاز این دهستان به حساب می آیند.