گرگان - ایرنا - با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست یک قلاده پلنگ 2 ساله با نام هیرکان که پیش از این توسط محیط بانان نگهداری می شد، در پارک ملی گلستان رهاسازی شد.


به گزارش خبرنگار ایرنا؛ معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان عصر سه شنبه در حاشیه این مراسم گفت: این پلنگ ماده در قلب پارک در منطقه 'یکه برماق' که از مناطق امن و آرام پارک ملی گلستان است، رهاسازی شد.

سیدمجتبی حسینی افزود: همچنین یک پلنگ دیگر از جنس نر به نام ورکان همچنان در اختیار محیط بانان است چراکه در خصوص رهاسازی آن بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد.

وی بیان داشت: از آنجا که پلنگ نر قلمروطلب است؛ در صورتیکه در قلمرو پلنگ دیگری رها شود با خطر حمله و مرگ از طرف هم جنس خود مواجه است لذا این موضوع باید با تامل بیشتری بررسی و اقدام شود.

وی اظهار داشت: مرداد ماه سال 93 افراد ناشناس 2 توله پلنگ ایرانی را در مقابل اداره محیط زیست شهرستان کردکوی در غرب استان گلستان رها کردند که این توله ها هیرکان و ورکان نام گرفته و تاکنون توسط محیط بانان نگهداری می شدند.

وی با اشاره به برگزاری گردهمایی مدیران کل محیط زیست سراسر کشور در گرگان با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان؛ گفت: طی 2 روز برگزاری این اجلاس، کارشناسان ذیربط درباره رهاسازی پلنگ نر یا همان ورکان تصمیم گیری خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که 1350 گونهٔ گیاهی و 302 گونهٔ جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را درخود جای داده و به همین دلیل از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره درمیراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.