۳۱ مرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال دریافت گزارشی از مامورین نیروی انتظامی فریدن اصفهان به اداره محیط زیست این شهرستان مبنی بر کشف یک بره آهو در یک مزرعه کشاورزی، نیروهای محیط زیست عازم محل مذکور شده و بره آهو را تحویل گرفتند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فریدن در این باره گفت: با شکایت اداره محیط زیست پرونده ای تشکیل و یک متهم در این رابطه به مراجع قضایی معرفی گردید.حسین خلیلی اظهار داشت: این بره آهو هم اکنون در اداره محیط زیست تحت تیمار و مراقبت قرار دارد.

جانوران وحشی که در ابتدای زندگی از مادر خود جدا می شوند به دلیل عدم آموزش مهارت های لازم جهت زندگی در طبیعت و همچنین عادت به حضور در کنار انسان توانایی زندگی در طبیعت را از دست خواهند داد.بر اساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید هر کس مرتکب حمل، عرضه، صدور و فروش جانوران و حشی زنده یا کشته و یا اجزای آنها بدون کسب پروانه از سازمان محیط زیست شود به حبس از یک ماه تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.


همچنین گونه های وحشی غیر قابل رهاسازی از لحاظ محیط زیستی تلف شده محسوب می شوند و متخلفین می بایست ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید و شکار این گونه ها را به حساب دولت واریز نمایند.