کرج –ایرنا – مدیرکل محیط زیست استان البرز گفت که 20 قلاده پلنگ ایرانی که نسل آن در برخی از کشورها منقرض شده در استان وجود دارد که مسئولان باید با محیط زیست استان برای نگهداری از این گونه همراهی بیشتری داشته باشند.


به گزارش ایرنا، حسین محمدی روز سه شنبه در همایش تجلیل محیط بانان استان البرز افزود: تعدادی خرس قهوه ای نیز در استان داریم.

وی خطر انقراض قزل آلای قرمز را از هشدارهای زیست محیطی استان البرز عنوان کرد. مدیرکل حفاظت محیط زیست البزر با اشاره به تنوع اقلمیی در البرز، گفت: وجود یک چهارم گونه های جانوری و 15درصد گونه های گیاهی کشور از جمله این ظرفیت ها است.

محمدی گفت: 300 گونه مهره دار در البرز داریم و پرندگان البرز با 235 گونه طیف وسیعی از گونه های جانوری هستند و تنها گونه های پرنده معادل گونه های پرندگان کشور انگلستان است.
وی اضافه کرد: 27 درصد مناطق حفاظت شده تحت مدیریت محیط زیست البرز است که با 30 نفر محیط بان حفاظت می شود.

مدیرکل محیط زیست استان البرز ادامه داد: 40درصد آب شرب تهران از حوزه آبریز رودخانه طالقان و کرج تامین می شود که این بخش مهم نیازمند توجه بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: طالقان یکی از زیستگاه های بارز کل و بز است و در وسعت 80 هزار هکتار از اراضی استان چهار هزار راس کل و بز شمارش شده است.

محمدی اضافه کرد: اکنون از 200پرسنل اداره کل 48 نفر محیط بان هستند که 17 نفر آنان در دوسال گذشته استخدام شده اند و تعدادی از طرح مزایای خدماتی و رفاهی بهره مند شده و برخی نیز که اخیرا جذب شده اند و در تلاش هستیم تا نیازهای رفاهی آنان را هرچه بیشتر تامین کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به لایحه حمایت از معیشت محیط بانان، گفت: محیط بانان جدید الاستخدام حقوق اندکی دارند که باید مورد توجه قرار گیرد. اگرچه همکاری های خوبی از سوی محیط زیست کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی شاهد بودیم.