۲۴ مرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اواسط بهمن ماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود شکارچیان متخلف به مناطق آزاد این شهرستان عازم ارتفاعات موسوم به کهندر شدند.

رئیس اداره محیط زیست اسلام آباد غرب در این باره گفت: محیط بانان با کمک همیاران محلی به جست و جو در ارتفاعات مشغول شده و حوالی ساعت ۸ شب سه شکارچی متخلف را مشاهده نمودند. مامورین جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر سه نفر را بازداشت نمودند.

سبزی اظهار داشت: در جریان بازرسی از متخلفین لاشه دو خوک وحشی، دو قبضه اسلحه شکاری، مهمات و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.


متهمین پس از دستگیری جهت رسیدگی به جرم و سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

شکارچیان متخلف با دستور قاضی محترم بخش حمیل دو روز در بازداشتگاه نیروی انتظامی و هشت روز در زندان اسلام غرب بازداشت بودند.


متخلفین روز ۹۴/۱۱/۱۴ مبلغ شانزده میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز دو خوک وحشی را حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.در جریان رسیدگی به این پرونده، دادگاه با استناد به گزارش نیروهای محیط زیست، صورتجلسه کشف لاشه شکار و اسلحه ها، اعترافات متخلفین در جریان بازپرسی، کیفرخواست صادره از دادسرا و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهمین را محرز و مسلم تشخیص داد.

بنابراین دادگاه با استناد به ماده ۱۱ قانون شکار و صید متهمین را به تحمل پنجاه روز حبس تعزیری محکوم نمود.اما دادگاه با توجه چند نکته ازجمله عدم سابقه کیفری متهمان ، پرداخت ضرر و زیان محیط زیست ، اوضاع احوال خانوادگی آنها (عیال وار بودن) ، ابراز ندامت و پشیمانی ، متهمین را مشمول تخفیف دانست.

بنابراین دادگاه مجازات تعیین شده برای متهمین (تحمل پنجاه روز حبس تعزیری) را به موارد زیر تغییر داد:


۱) مطالعه و حفظ ده ماده از قانون شکار و صید
۲) مطالعه و حفظ پنج مساله از احکام شرعی راجع به صید و ذبح
۳) مطالعه و حفظ سه روایت در خصوص لزوم رعایت حقوق حیوانات
در صورت عدم رعایت و انجام موارد فوق در مدت معین، حکم حبس برای متهمین اجرا خواهد شد.
همچنین را رای دادگاه دو اسلحه کشف شده از متهمین به مدت دو سال توقیف و در اختیار اداره محیط زیست خواهد بود.