۲۳ مرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در راستای اجرای طرح «طرح حمایت از میزبانان گاندو» و با هدف حمایت از ساکنان زیستگاه های تمساح، نخستین محموله تانکرهای آب شرب و سیستم انتقال آب به تانکرها، شامل پمپ و دستگاه های تصفیه آب، تحویل مردم منطقه و شوراهای روستایی شد.
در پی رویداد تلخ حمله تمساح به کودکی در برکه همجوار روستای کشاری از توابع شهرستان سرباز، از همان روز نخست بررسی ها و آسیب شناسی دلایل حمله تمساح به اهالی روستا در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در این باره گفت: متأسفانه یکی از دلایل اصلی این حادثه عدم وجود آب شرب بهداشتی در روستای مذکور بود که مردم روستا به ناچار جهت تأمین آب شرب مصرفی خود مکررا به برکه هم جوار روستا مراجعه می نمایند.
دکتر محمودی اظهار داشت: برداشت آب از این برکه که در مسیر رودخانه سرباز قرار دارد و از زیستگاه های تمساح به شمار می رود و به دلیل حضور چندین تمساح در برکه بسیار خطرناک است. لذا ورود به این مسئله نیازمند تصمیم گیری های کوتاه مدت و بلند مدتی بود تا ضمن حفظ نسل این گونه ارزشمند، قدری از مشکلات مردم روستا به لحاظ تأمین نیازهای اساسی اولیه بهبود یابد.

برداشت آب توسط بومیان منطقه که علاوه بر تحمل مشقت فراوان با خطر حمله تمساح و آلودگی آب مواجه هستند
گام نخست در تصمیم گیری های این اداره کل پیشنهاد «طرح حمایت از میزبانان گاندو» بود و لازمه اجرای آن تأمین منابع مالی مورد نیاز طرح می باشد.
در این راستا صندوق ملی محیط زیست برای اولین بار فعالیت خویش را آغاز نمود و در ابتدای کار با کمک جمعی از همکاران مسئولیت پذیر سازمانی، مبلغی را اگر چه ناچیز، به این امر اختصاص داد که این اقدام شروع خوبی برای آغاز همکاری ها و مشارکت مردمی در حفظ تنوع زیستی کشور عزیزمان ایران می باشد.

برداشت آب توسط بومیان منطقه که علاوه بر تحمل مشقت فراوان با خطر حمله تمساح و آلودگی آب مواجه هستند
اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در اجرای برنامه های کوتاه مدت پس از استماع مشکلات بومیان منطقه و اولویت بندی آنها بر اساس نیازمندی های اعلامی از سوی خودشان، چندین تانکر کوچک و بزرگ و پمپ آب کفکش به همراه دستگاه تصفیه آب تهیه و به اهالی روستای کشاری و شورای اسلامی روستا اهدا نمود تا با ذخیره آب در داخل بافت روستا کمتر به برکه های محل زیست تمساح مراجعه نمایند که این اقدام موجب استقبال بی نظیر مردم روستا قرار گرفت.

تانکرهای خریداری شده توسط محیط زیست سیستان و بلوچستان جهت دسترسی آسان و بهداشتی مردم منطقه به آب
هر چند که تأمین آب روستاها بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست نیست و متولی آن دستگاه های دیگر اجرایی است.

تانکرهای خریداری شده توسط محیط زیست سیستان و بلوچستان جهت دسترسی آسان و بهداشتی مردم منطقه به آب
دیگر از برنامه های اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان که بصورت موازی در حال اجراست می توان به موارد زیر اشاره نمود:
- تغذیه دستی تمساح ها
- انتقال تمساح های مهاجم به برکه های دور از مناطق مسکونی و بعضا انتقال به مرکز تحقیقات تمساح واقع در ریکوکش چابهار (در این رابطه تمساح مهاجمی که موجب مرگ کودک سیستانی شده بود زنده گیری و به مکان دیگری منتقل شد.)
- نصب تابلوهای هشدار دهنده بیشتر در کنار برکه ها
- تأمین نیروی انسانی محیط بان مورد نیاز منطقه
- فعال نمودن سازمان های مردم نهاد منطقه
- مدیریت و ساماندهی برکه ها از نظر تعداد تمساح ها و حجم آب موجود
- و از همه مهمتر یافتن روش هایی برای تصفیه بهداشتی آب شرب روستا با استمداد از تکنولوژی های نوین. در این راستا مقرر گردیده با کمک مشاورین علمی با توسعه کشت نوعی گیاه بومی که برگ آن خاصیت رسوب دهندگی آلاینده های آب و ذرات معلق را دارد، گام بزرگی در جهت حل مشکل تأمین آب شرب بهداشتی مردم منطقه برداشته شود.

مسلما سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی قادر به اجرای برنامه های مذکور نبوده و نیازمند جلب مشارکت عمومی و همکاری سایر دستگاه های دولتی در راستای حل مشکلات میزبانان منطقه حفاظت شده گاندو می باشد.
لذا از کلیه دلسوزان و حامیان محیط زیست ایران تقاضا دارد کمک های نقدی خویش را به حساب شماره ۷۴۹۹۵۳۵۷۶ و شماره کارت ۶۰۳۷۷۰۷۰۰۰۰۰۱۵۷۲ شعبه ۴۸۱۵ بانک کشاورزی واقع در مرکز تجاری گلستان تهران متعلق به صندوق ملی محیط زیست با نام «حمایت از میزبانان گاندو» واریز نمایند تا در این اقدام ملی و خیرخواهانه شریک گردند.