۱۸ مرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): طی هفته های گذشته بیست نوزاد تمساح پوزه کوتاه (گاندو) در سایت تحقیقاتی ریکوکش چابهار متولد شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: مرکز تحقیقات تمساح چابهار در زمینی به وسعت ده هکتار احداث شده که دارای دو استخر خاکی بزرگ به ابعاد ۵۰ در ۱۰۰ متر جهت نگهداری و مراقبت تمساحهای بالغ و نیز محوطه نگهداری نوزادان تمساح و تمساح های جوان میباشد.
دکتر محمودی اظهار داشت: در محوطه این مرکز گیاهان بومی و سازگار با اکوسیستم منطقه کاشته شده و هم اکنون پوشش گیاهی متراکم و مناسبی برای زندگی و زاد و ولد تمساح ها ایجاد شده است.

در حال حاضر حدود هفتاد تمساح در این مرکز زندگی می کنند که بصورت دستی بوسیله مرغ زنده تغذیه می شوند.
ایستگاه ریکوکش چابهار در حوالی روستای درگس واقع در کیلومتر ۳۰ محور ارتباطی جکیگور – چابهار در حریم رودخانه سرباز با هدف تحقیقات و تکثیر و پرورش تمساح پوزه کوتاه مردابی در شرایط اسارت در سال ۱۳۸۹ راه اندازی گردید.

در طبیعت به دلیل مخاطرات زیاد بطور معمول کمتر از ۲ درصد تخم های تمساح پوزه کوتاه به مرحله بلوغ می رسند و باتوجه به در معرض انقراض بودن این گونه، تکثیر و مراقبت از تخم های تمساح در اسارت و رهاسازی تمساح ها پس از گذراندن دوران آسیب پذیری و رسیدن به بلوغ و در طبیعت می تواند یکی از روش های موثر در حفظ نسل این گونه ارزشمند به شمار رود.