بیرجند- ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: منطقه حفاظت شده درمیان - سربیشه که در کشور به عنوان زیستگاه قوچ اورال منحصر بفرد است و در حال حاضر حدود یک هزار و 500 راس قوچ اورال در آن زندگی می کند.پرویز آرامنش، روز چهارشنبه در شورای برنامه ریزی شهرستان درمیان اظهار کرد: منطقه یاد شده زیستگاه بیش از 50 گونه جانوری کمیاب و منحصر بفرد نژادی است که قوچ اوریال یکی از این گونه های جانوری است.

وی افزود: با توجه به منحصر بودن این منطقه و وجود گونه های متعدد و متنوع جانوری و زیستگاه قوچ وحشی اورال، اقدام های لازم برای معرفی هرچه بهتر و بیشتر این منطقه ضروری است.
وی با بیان اینکه حفظ محیط زیست به تنهایی از عهده یک دستگاه خارج است، یادآور شد: حفظ منابع طبیعی و مراقبت از زیستگاه های حیات وحش نیازمند عزم ملی و مشارکت عمومی است.

آرامنش عنوان کرد: ساختمان محیط زیست شهرستان درمیان با پشترفت فیزیکی مناسبی در دست احداث است، در صورت تامین اعتبار هفته دولت به بهره برداری می رسد.
وی از فرماندار درمیان خواست برای حل مشکل محیط زیست شهرستان یاد شده ، اعتباری بیشتری برای این نهاد در نظر گرفته شود.

منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه در فاصله 20 کیلومتری شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی و زیست محیطی منحصر به فردی است که برای جذب گردشگر علاوه بر معرفی بیشتر، نیازمند حمایت مسئولان است.

منطقه یاد شده با مصوبه شماره 284 شورای عالی محیط زیست در 12 بهمن 1386با وسعت 84 هزار و 39 هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه از گذشته های دور به دلیل دارا بودن قابلیت های فراوان بویژه وجود گله های قوچ و میش مطرح بوده است.

این منطقه به علت داشتن مراتع زیبا و تپه ماهورهای متعدد می تواند مامن مناسبی برای پرورش قوچ و میش وحشی در خراسان جنوبی باشد.

منطقه یادشده در ناحیه خشک و نیمه خشک کشور قرار دارد و تقریبا تمامی پدیده های طبیعی مثل کوه، تپه، چشمه، رودخانه و قنات های مختلف در آن به چشم می خورد و منطقه آب و هوای گرم و خشک دارد و در نواحی کوهستانی آن به علت ریزش باران و برف از آب و هوای معتدل تری برخوردار است.

طبیعت بکر درمیان، وجود آبشار و چشمه معدنی آب ترش، قلعه باستانی حسن صباح و چنار هزار ساله دوشنگان بر ارزش منطقه افزوده است.
حیات وحش این منطقه شامل پستانداران مختلف از جمله قوچ و میش، گربه پالاس، گرگ، روباه، شغال، کفتار، خرگوش، تشی و انواع موش و پرندگان مختلفی از جمله کبک، تیهو، کبوتر چاهی، قمری، عقاب دشتی، عقاب طلایی، دلیجه، هما و کرکس است.
در این منطقه آهو نیز وجود دارد ولی با جمعیت پراکنده، بسیار اندک.
قیچ، نسترن وحشی، اورمک، اسپند، گز، کما، زول، کلاه میرحسن، پرند، خارشتر، نخود وحشی، گون، گل ماهور، گل میمون، زنبق، آویشن، مریم گلی، یال اسبی، پوا، چوبک، خارگونی، کاهوی وحشی، چرخه، کنگر، شکر تیغال، گل گندم، درمنه و تلخه از جمله پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده درمیان است.

نام این منطقه از بزرگترین روستای پیرامون منطقه، یعنی روستای درمیان گرفته شده است.
تاکنون هیچگونه سرمایه گذاری برای امر گردشگری در داخل منطقه صورت نگرفته که این منطقه برای جذب گردشگر نیازمند معرفی بیشتر و حمایت مسئولان استانی دارد.

شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در 105کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد.
خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده « درمیان سربیشه» ، « مظفری» ، « آرک و گرنگ» ، « شاسکوه» و سه پناهگاه حیات وحش « تالاب کجی نمکزار نهبندان»، « رباط شور» و « نایبندان طبس» و هفت منطقه شکار ممنوع درح(Dorh)، جیک و زیدر، باقران ، کمر سرخ ، لشکرگاه عشق آباد و علی حیدر دارد.

مساحت مناطق تحت مدیریت اداره کل یاد شده دو میلیون و 317هزار و 548 هکتار
است که گونه های مختلف و متنوع جانوری در این گستره از استان زیست می کنند.
خراسان جنوبی 151هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.منبع:ایرنا