۱۲ مرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل یکی از بومیان بخش تشان در شهرستان بهبهان بصورت اتفاقی با شکافی در روی تپه ای نزدیک به روستا مواجه شده و پس از کنجکاوی و ورود به شکاف متوجه غار بزرگی در زیر زمین می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان، به دنبال ارسال این گزارش از سوی بومیان منطقه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهبهان به اتفاق بخشدار و رئیس اداره میراث فرهنگی این شهرستان در تاریخ ۹۵/۵/۵ در محل حضور یافته و در حین تحقیقات اولیه متوجه وجود نوعی ماهی در چشمه آب این غار شدند.


بررسی ماهی های موجود در غار توسط مسئول بخش مطالعات ژنتیکی غارها و فسیل های خوزستان نشان می دهد این ماهی فاقد قدرت بینایی بوده و به طور کامل کور است و هیچگونه آثاری از چشم خارجی در آنها مشاهده نمی‌شود و به دلیل این‌که در آبهای زیر زمینی و در تاریکی غارها زندگی می‌کنند به ماهی کور غار معروف است.


این ماهی کمیاب و منحصر بفرد به غیر از بخش پاپی در استان لرستان در هیچ نقطه دیگیری از ایران مشاهده نشده و به عنوان ذخائر ژنتیکی نادر کشور، گونه بسیار ارزشمندی به شمار می رود.


اقدامات بعدی از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در خصوص مدیریت این غار و حفاظت از گونه ارزشمند ماهی کور غار در دست اقدام است.