۹ مرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): این گزارش به رخدادهای کوتاه محیط زیست و منابع طبیعی کشور در هفته ای که گذشت می پردازد.
توضیح مربوط به هر تصویر در قسمت پایین آن نوشته شده است.


حسین عبداله زاده سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قلعه گنج کرمان از کشف یک بزغاله وحشی در روستای نمگاز دهستان مارز با همکاری پاسگاه انتظامی مارز از منزل یک متخلف خبر داد. در این رابطه یک متهم بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شده است.


جنگلبان ***** از نیروهای اداره منابع طبیعی شهرستان آران و بیدگل در جریان درگیری با قاچاقیان چوب تاغ مجروح و روانه بیمارستان شد.

حاجی اسماعیلی رئیس اداره محیط زیست شهرستان سقز گفت: یک شکارچی متخلف که در منطقه حفاظت شده عبدالرزاق سقز اقدام به شکار غیرمجاز سه باقرقره و یک قطعه کبوتر وحشی نموده بود به همراه یک قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز دستگیر شد.

پروژه جایگزینی سوخت فسیلی با هدف تغییر الگوی مصرف سوخت ٬ جلوگیری از قطع جنگل و بوته کنی با صرف اعتباری معادل دو میلیارد و یکصد و هفتاد میلیون ریال در شهرستان فریدونشهر اصفهان و به همت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان به بهره برداری رسید. تهیه و توزیع ۷۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی٬ ۱۵۰ دستگاه تنور گازی و ساج٬ ۱۵۰ سیلندر گاز و پرداخت یارانه حمل سیلندر گاز از جمله اقدامات انجام شده در سالجاری در اجرای این پروژه بوده است.


در پی عملیات گشت و کمین نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شوشتر در حاشیه رودخانه شطیط (کارون) یک نفر متخلف صید ماهی با وسیله غیرقانونی جریان الکتریکی که در حال حمل و انتقال صید خود جهت عرضه به بازار بود توقیف و از وی تعداد ۳۱۰ قطعه ماهی همراه با یک دستگاه موتوربرق، یک دستگاه الکتروشوکر و یک دستگاه موتور قایق و ادوات صید کشف و ضبط گردید.


تعداد زیادی چوب آلات جنگلی قاچاق توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل کشف و ضبط گردید.با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست مشگین شهر، چهار شغال که در یک استخر آب گرفتار شده بودند از مرگ حتمی نجات یافته و در زیستگاه خود رهاسازی شدند.


روز دوشنبه ۹۵/۵/۴ آتش سوزی در جنگلها و مراتع کامیاران با همت نیروهای منابع طبیعی این شهرستان مهار شد.


با تلاش محیطبانان منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان سه شکارچی متخلف به جرم شکار خرگوش دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.


به همت اداره منابع طبیعی شهرستان هوراند در جهت ترویج فرهنگ استفاده از انرژی پاک و در جهت جلوگیری از تخریب اراضی ملی با هزینه اعتباری به میزان ششصد میلیون ریال، با نصب پنل خورشیدی سه خانوار از روستای صوفی شهرستان هوراند بانصب پنل های خورشیدی از نعمت برق برخوردار شدند.


هلی کوپتر هلال احمر در حال پر کردن سبد آب جهت استفاده در عملیات مهار آتش سوزی در اراضی جنگلی شهرستان گیلانغرب.