ارومیه- ایرنا- رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: دریاچه ارومیه و تالابهای اقماری آن زیستگاه 10 هزار فلامینگو است که پیش بینی می شود در فصل مهاجرت تعداد آنها به بیش از 20 هزار قطعه برسد.امید یوسفی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال فقط 10 درصد بر تعداد فلامینگوهای استان اضافه شده اما به علت آبگیری مجدد دریاچه ارومیه و پرواز این دسته از پرندگان از تالابهای اقماری به حوضچه اصلی دریاچه ارومیه، تعداد آنها بسیار مشهودتر بوده و تصور بر افزایش چشمگیر و حضور آنها در دریاچه است.

وی بیان کرد: در سالهای قبل به علت خشکسالی در پارک ملی دریاچه ارومیه اغلب فلامینگوها در مصب رودخانه ها و در مناطق پر آب فرود می آمدند که این موضوع امسال به همه نقاط دریاچه تعمیم یافته است.

یوسفی ادامه داد: تالابهای سولدوز، حسنلو، کانی برازان و پارک ملی دریاچه ارومیه مهمترین مکان زیست فلامینگوها در آذربایجان غربی به شمار می رود.

وی اظهار کرد: به علت افزایش و زیست دوباره آرتمیا در دریاچه ارومیه، احتمال افزایش فلامینگو در تالابهای استان و دریاچه ارومیه دور از انتظار نیست.

به گزارش ایرنا، در سالهای قبل از بروز بحران کم آبی در دریاچه ارومیه، این زیستگاه مکانی امن برای حضور فلامینگوها و تخم گذاری انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی در کشور و حتی در خاورمیانه محسوب می شد.

پیش از بروز بحران خشکی دریاچه ارومیه، سالانه 100 تا 200 هزار قطعه فلامینگو در پارک ملی دریاچه ارومیه و تالابهای اقماری آن برای زمستان گذرانی و حتی در بهار برای جوجه آوری فرود می آمدند.

فلامینگوها در پاییز از عرضهای شمالی از جمله سیبری به عرض های جنوبی مهاجرت کرده و در مناطق مساعد به زندگی و زمستان گذرانی می پردازند که آذربایجان غربی و تالابهای آن که در کریدور مهاجرتی پرندگان واقع شده، بهترین مکان زمستان گذرانی این پرندگان است.
با توجه به کاهش روزهای یخبندان در سال 93، تعداد فلامینگو و پرندگان اردک سان در این استان افزایش یافت.

همچنین با توجه به مساعد بودن هوا، از پارسال فلامینگوهای مهاجر که در استان حضور می یابند، اقدام به آشیانه سازی و حتی جوجه آوری نیز می کنند.
فلامینگو پرنده ای با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند و خمیده، آبچر با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگهای سفید و صورتی است.

فلامینگوها به آرامی راه می روند و سر و منقار خود را در آب کم عمق فرو برده و تغذیه می کنند.
این پرندگان از 90 سانتیمتر تا یک و نیم متر بلندی دارند و بیشتر از حلزون و گیاهان آبی تغذیه و به صورت دسته جمعی و در دسته های چند هزار تایی زندگی و مهاجرت می کنند.