۲ مرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز سه شنبه ٩۵/۴/٢٩ نیروهاى یگان محیط زیست دامغان حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع کوه سفید آرسک متوجه حضور یک شکارچى متخلف در ارتفاعات شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان در این باره گفت: محیط بانان موضوع را به اداره منتقل نموده و با اعزام دو اکیپ نیروى کمکى از مرکز شهرستان عملیات جهت دستگیرى شکارچى متخلف آغاز شد.
فرامرز اسفندیاری اظهار داشت: محیطبانان پس از ساعت ها پیاده روى و رد زنى در کوه موقعیت شکارچى متخلف را شناسایى نمودند.

مامورین جهت برخورد قانونى با متخلف وارد عمل شده و وى را بدون هرگونه درگیرى و یا تعقیب و گریز بازداشت نمودند.
در جریان بازرسى از شکارچى متخلف لاشه یک کل وحشى به همراه یک اسلحه گلوله زنى غیرمجاز، مهمات و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

متهم پس از تنظیم صورتجلسه تخلف جهت رسیدگى به جرم به شکار غیرمجاز جانوران وحشى و حمل سلاح غیرمجاز به مراجع قضایى معرفى گردید.
شکارچى متخلف ضمن اعتراف به جرم روز چهارشنبه ٩۵/۴/۳۰ مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود.

متهم علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.
بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.
همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.