۱ مرداد ۱۳۹۵

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): از مدتها قبل نیروهای یگان محیط زیست دماوند در جریان تخلفات یک شکارچی حرفه ای و قدیمی در این شهرستان قرار گرفته بودند.
رییس اداره محیط زیست شهرستان دماوند در این باره گفت: محیط بانان چندین بار رد این شکارچی متخلف را در کوه تعقیب کرده بودند اما وی که فوق العاده حرفه ای بود، هر بار به نحوی از دست مامورین گریخته بود.

عباس میرزاکریمی اظهار داشت: روز سه شنبه ۹۵/۴/۲۹ محیط بانان اطلاعاتی مبنی بر حضور این متخلف در منطقه بدست آورده و جهت برخورد قانونی با وی وارد عمل شدند اما موفق به مشاهده و بازدشت این شکارچی حرفه ای نشدند.

نیروهای محیط زیست موضوع را با مقام قضایی هماهنگ نموده و پس از اخذ نیابت قضایی و حکم ورود به منزل از دادستان، به همراه مامورین پلیس اطلاعات و امنیت دماوند بصورت غافلگیرانه وارد منزل مظنون شدند.

………………………………………
آلات و ادوات کشف شده از منزل شکارچی متخلف

در جریان بازرسی از این مکان مقادیری گوشت تازه شکار متعلق به قوچ وحشی، یک اسلحه گلوله زنی برنو، یک اسلحه شکاری دو لول، دو اسلحه بادی، سه قنداق اسلحه، تعداد بسیار زیادی انواع فشنگ شکاری، تعدادی فشنگ جنگی متعلق به کلاشینکف و کلت کمری، دو دوربین چشمی، چندین بطری حاوی *****ات الکلی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.
همچنین در جریان بازرسی از این خانه، سه آلبوم حاوی تصاویر متعددی از شکار غیرمجاز جانوران وحشی توسط این شکارچی متخلف و چند متهم دیگر بدست آمد.این تصاویر شامل صید و شکار انواع گونه های جانوری ازجمله کل و بز، قوچ و میش، گراز، خرگوش وحشی، تشی، روباه و ماهی قزل آلا می باشد.
این تخلفات بدون در نظر گرفتن، فصل، گونه، جنس (نر و ماده) و سن (پیر و جوان) در سال های مختلف رخ داده است و شکارچی متخلف هیچگونه مدرکی دال بر قانونی بودن حتی یک مورد از صید و شکارهای موجود در تصاویر در اختیار ندارد.


متهم پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی و همچنین نگهداری از مهمات غیرمجاز شکاری و جنگی به مراجع قضایی معرفی گردید.

شکارچی متخلف روز چهارشنبه ۹۵/۴/۳۰ مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک قوچ وحشی که یک روز قبل از دستگیری شکار نموده و گوشت های متعلق به آن در خانه وی کشف شده بود را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود.


این پرونده در حال کارشناسی و تکمیل بوده و طبق دستور مقام قضایی متهم هم اکنون سه روز است که در زندان بسر می برد.

بر اساس بررسی های کارشناسی تاکنون شکار غیرمجاز حداقل ۲۲ کل و بز وحشی، ۳۱ قوچ و میش وحشی، ۶ گراز، ۳ روباه، ۸ خرگوش وحشی، یک تشی و تعداد ۸۰ ماهی قزل آلا مشخص شده و کار بررسی تصاویر همچنان ادامه دارد.


تصاویر زیر تنها بخشی از عکس های بدست آمده از آلبوم متهم مربوط به کشتار حیات وحش توسط وی می باشد: