گل مغربی (Oenothera)

گل مغربی (Oenothera)

نام فارسی گل مغربی
نام انگلیسی Oenothera
نام علمی Oenothera glazioviana
خانواده (گل مغربیان)Onagroaceae
اطلاعات کلی گل مغربی:


نام فارسی اصیل: گل مغربی نام رایج فارسی : گل مغربی نوع: یکساله،دوساله،چندساله علفی خانواده: گل مغربیان Onagroaceae ارتفاع: ۱۰-۱۵۰سانتی متر گسترش: ۳۰-۳۸ سانتی متر رنگ گل: صورتی، سفید، زرد نور: نورپسند نیاز آبی: کم نگهداری: کم گل: فنجانی برگ: ساده،دندانه دار میوه: کپسول مقاومت:زیاد
معرفی گل مغربی


این گیاه با نام عمومی Evening Primrose ،در طبیعت در انواع یک ساله،دوساله و چندساله وجود دارد.اما نوعی که توسط باغبان کاشته می شود معمولا دو ساله است.نکته جالب درباره این گیاه این است که گل های آن هنگام غروب شکفته می شوند و به همین دلیل این نام را برای آن انتخاب کرده اند.این گیاه به سرما و همچنین خشکسالی مقاوم بوده و نیاز به خاکی دارای زهکشی خوب دارد.میوه آن به شکل کپسول بوده و و حاوی دانه های قهوه ای روشن و تیره است.این گیاه مناسب برای مرز بندی کردن بوده و در حال حاضر چین بزرگترین تولیدکننده آن می باشد.
ویژگی های ظاهری گل مغربیبرگ: برگ ها ممکن است ساده ،دندانه دار و یا لبه موج دار باشد.انواع دوساله دارای برگ های متناوب هستند.
گل : گل های این گیاه منظم،دو جنسی ،درشت و فنجانی بوده و در رنگ های سفید ،صورتی و زرد بسته به نوع آن دیده می شود اما بیشتر گونه های آن گل های زرد دارند.گل ها به صورت منفرد جانبی و یا روی خوشه های انتهایی تشکیل می شوند.این گل ها دارای ۴ کاسبرگ زود افت بوده و هر گل ۴ پرچم کوتاه و ۴پرچم بلند دارد.ویژگی دیگر این گل این است که در آن گلبرگ ها به کاسبرگ ها نچسبیده اند.
ساقه: این گیاه دارای ساقه های سبز روشن و یا قرمز و نازک بوده که با کرک پوشیده شده اند. نگهداری گل مغربینور: این گیاه نور پسند بوده و نیاز به نور مستقیم آفتاب دارد البته در محل های نیم سایه نیز رشد می کند.
آبیاری : آبیاری این گل زیبا باید در طول ماه های خشک سال انجام شود.گیاه گل مغربی به خشکی مقاوم بوده و آبیاری کمی نیاز دارد.برای آبیاری به خاک نگاه کنید اگر خشک بود آبیاری را انجام دهید. گل مغربی در فضای سبز

خاک: خاک سبک شنی و ماسه ای دارای زهکشی خوب برای گل مغربی مناسب است.البته در خاک سنگین نیز می تواند زنده بماند. PHخاک باید کمی اسیدی یعنی بین ۵/۵ تا ۷ باشد.
آفات و مشکلات گل مغربی:

تابستان بسیار گرم ممکن است گلدهی این گیاه را متوقف کند.بیماری سفیدک آردی یکی از بیماری هایی است که در شرایط رطوبت ظاهر می شود.
تکثیر گل مغربی :

تکثیر با قلمه ساده ترین روش تکثیر این گیاه جدا کردن شاخه های چوب نرم بدون گل و کاشت آن در محل جدید است.این قلمه های تهیه شده را تا زمانی که کاملا استقرار یابندبه خوبی آبیاری کنیداین کار می تواند در هوای گرم از بهار تا اواسط تابستان صورت گیرد. تکثیر با بذر تکثیر گیاه گل مغربی از طریق بذر به خوبی امکان پذیر است و بذر انواع یکساله در اوایل بهار و بذر انواع چندساله در اوایل تابستان در شاسی سردکاشته می شود اما در پاییز کشت در محل اصلی صورت می گیرد.دمای کشت باید ۱۸-۲۰ درجه سانتی گراد باشد.
کاربرد گل مغربی :

از دانه و روغن دانه ای گیاه برای درمان طیف وسیعی از بیماری های التهابی مانند مشکلات قاعدگی و اگزما استفاده می شود.این گیاه دارای خواص درمانی فراوانی است که مهمترین آن ها عبارت است از:نرم کننده پوست،ضد آلرژی،ضد التهاب،ضد سرطان،کاهش دهنده ی کلسترول،کاهش دهنده پرفشاری خون،آرام بخش و مغذی است.
مباحث اضافه: بذر های ریخته شده در پای این گیاه ،در سال بعد گیاهان جدیدی تولید می کند یعنی دارای خاصیت خود کاشتی است.برای گلدهی طولانی بهتر است هرس صورت گیرد.

منبع : طراحان منظر