۲۴ تیر ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز سه شنبه ۹۵/۴/۱۵ به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود شکارچیان متخلف به عرصه های طبیعی آزاد خنج در استان فارس، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم ارتفاعات مربوطه شدند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست خنج در این باره گفت: محیط بانان پس از مدتی جست و جو موفق به مشاهده شکارچیان نشدند اما به کمک همیاران محیط زیست، رد متخلفین تا یکی از روستاهای منطقه دنبال کرده و یک منزل مسکونی را در این رابطه شناسایی نمودند.
پژمان نامجو اظهار داشت: نیروهای یگان محیط زیست موضوع را با مقام قضایی درمیان گذاشته و دادستان محترم این شهرستان در ساعت ۲ بامداد حکم ورود به منزل مذکور را صادر نمود.
محیط بانان پس از اخذ نیابت قضایی از دادستان با همکاری مامورین نیروی انتظامی نیمه های شب وارد منزل مسکونی شده و به تفتیش این مکان پرداختند.

در بازرسی از این مکان یک قبضه اسلحه جنگی سیمینوف، یک قبضه اسلحه شکاری دارای جواز حمل، مقداری گوشت بز وحشی و لاشه یک تیهو به همراه قطار فشنگ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.
در این رابطه سه شکارچی متخلف بازداشت شده و با دستور مقام قضایی روانه بازداشتگاه پاسگاه انتظامی شدند.
متهمین پس از سه شبانه روز بازداشت روز شنبه ۹۵/۴/۲۴ مبلغ ۱۰۲ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک بز وحشی و یک تیهو را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

طبق بند پ ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، متهم دارای اسلحه جنگی به جرم حمل سلاح جنگی به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهد شد.
ضمن اینکه بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، سلاح و مهمات کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.
همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.