تهران-ایرنا- رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان اسلامشهر از زنده گیری یک «ایگوآنای سبز» در روستای قاسم آباد خشکه این شهرستان خبر داد.به گزارش ایرنا، «رضا شایسته» درباره نحوه زنده گیری این موجود گفت: طی تماس تلفنی یکی از اهالی روستای قاسم آباد خشکه، ماموران یگان محیط زیست با هماهنگی و همکاری عوامل آتش نشانی و شهرداری چهاردانگه ، به محل اعزام شدند و با رعایت همه جوانب، این حیوان زنده گیری شد.
وی با بیان این که این حیوان هم اکنون تحویل کلینیک پارک طبیعت پردیسان شده است، گفت: ایگوانا یک نوع از مارمولک است که زیستگاه آن نواحی استوایی مرکزی و جنوبی قاره آمریکا و حوزه دریای کارائیب است که گونه سبز آن گاهی چون حیوان خانگی نیز نگهداری می شود اما در مجموع این حیوان، جانوری وحشی و غیر بومی است همه ساله نام تعدادی از گونه‌های آن در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست منتشر می‌شود.

به گفته رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان اسلامشهر، این موجود فاقد هر گونه مجوز واردات و نگهداری از سازمان حفاظت محیط زیست است که بر اساس «معاهده بین المللی سایتیس»، برای حمل این گونه جانوران باید از کشورهای مبدا و مقصد پروانه و مجوز دریافت شود.

وی دلیل این کار را ایجاد تغییرات عمده در چرخه اکولوژیکی و مسایل ژنتیکی در منطقه مقصد عنوان کرد.

شهرستان اسلامشهر با جمعیتی بالغ بر 700 هزار نفر، 26 روستا دارد که تاکنون حیوانات حفاظت شده بسیاری توسط اداره حفاظت از محیط زیست در این روستاها کشف شده است.