بوشهر - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: براساس نتایج عملیات پایش و سرشماری پرندگان جوجه آور تابستان گذران در این استان 50 هزار جفت پرنده در جزیره نخیلو شهرستان دیر زادآوری دارند.


به گزارش ایرنا، حسین دلشب روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت زیست محیطی پارک ملی دیر - نخیلو افزود: عملیات پایش و آماربرداری از پرندگان جوجه آور تابستان گذران در اواخر خرداد و اوایل تیر ماه سال جاری با مشارکت کارشناسان این اداره کل و سازمان مرکزی محیط زیست در جزایر استان بوشهر بویژه نخیلو انجام شد.

وی اضافه کرد: جزیره نخیلو یکی از مهمترین کانونهای زادآوری و تابستان گذرانی چند گونه مهم از پرستوهای دریایی در خلیج فارس است و هر ساله حدود 50 هزار جفت پرنده در این جزیره زادآوری دارند که بیشتر آنها متعلق به گونه های پرستوهای دریایی کاکلی کوچک، پرستو دریایی پشت تیره و سلیم خرچنگخوار هستند.

دلشب گفت: این پرندگان از فروردین ماه مهاجرت خود را به این جزیره آغاز و پس از پایان زادآوری در شهریور ماه از این منطقه خارج می شوند.

رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر نیز با اشاره به تراکم بالای حضور پرندگان زادآور در جزیره نخیلو گفت: با توجه به کمبود زیستگاه بهینه برای این پرندگان در برخی از اوقات کلونی های تخمگذاری آنها با یکدیگر همپوشانی داشته و این امر شرایط زیستی این جزیره را بیش از پیش حساس تر می کند.

خسرو درویشی با تقدیر از مردم بومی و صیادان محلی که در سال جاری در راه حفاظت از جزیره با محیط زیست همراهی داشتند بیان کرد: نصب تابلو، برگزاری نشست و پخش بروشور مرتبط با اهمیت و لزوم حفاظت مشارکتی از برنامه های انجام شده برای ترغیب عمومی همه اقشار بویژه صیادان در راه صیانت از این تنوع زیستی غنی در استان بوشهر است.

وی از گردشگران و عکاسان حوزه محیط طبیعی خواست با توجه به حساسیت بالای این زیستگاه در ماههای جاری و براساس قوانین حاکم بر پارکهای ملی هر گونه ورود و فعالیت در این جزیره را تنها با هماهنگی و کسب مجوز لازم از اداره کل محیط زیست انجام دهند.

جزیره نخیلو از توابع شهرستان دیر در آبهای ساحلی جنوب استان بوشهر واقع است.