شیراز- ایرنا- نوزدهم تا بیست وسوم خرداد 95 وقوع پنج مورد آتش سوزی درعرصه منابع طبیعی و حفاظت شده فارس روزهای غم انگیزی بود؛ اما این حادثه هاامروز برای استان فارس و حتی کشور سبب خیرشده اند و به عنوان نمونه سه فروند بالگرد و یک هواپیمای آب پاش برای مقابله با آتش سوزی ها در این استان اختصاص یافت.

وقوع این آتش سوزی ها، ضعف تجهیزات مقابله با آتش سوزی در استان فارس را به طور آشکار نشان داد به گونه ای که در جریان این حوادث، گاه مردم با پیمودن مسافت های طولانی، خاک های داغ را از زمین می کندند و به روی آتش می پاشیدند.

پس از این حوادث بر دامن طبیعت فارس، شماری از اعضای هیات دولت و سازمان های مرتبط در نشستی با حضور استاندار فارس به آسیب شناسی فعالیت های صورت گرفته برای خاموش کردن آتش در شهرستان پاسارگاد پرداختند و با اختصاص سریع سه فروند بالگرد و یک فروند هواپیمای آب پاش به این استان برای مهار آتش سوزی ها موافقت کردند.

در آتش سوزی های اخیر طبیعت در استان فارس به همان میزان که مناطق وقوع حریق در این استان، دور از دسترس و واقع در مناطق صعب العبور بودند، به همان میزان گستره میزان آتش سوزی ها و زمان خاموش شدن آتش طولانی تر بود، موضوعی که از ضعف تجهیزات مدیریت بحران در این زمینه حکایت داشت.

در زمان وقوع آتش سوزی منطقه بلاغی شهرستان پاسارگاد، همه نگاه های مسئولان محلی و مردم دوستدار محیط زیست به آسمان دوخته شده بود تا بلکه بالگردی برای انتقال نیرو به ارتفاعاتی که آتش، طبیعت آنها را در هم می نوردید بیاید و در نهایت، آنگونه که استاندار فارس روایت کرده است، این بالگرد پس از 24 ساعت از خارج استان فارس به این استان آمد تا فرایند خاموش کردن آتش در این منطقه به نقطه ای امیدوار کننده برسد.


** پنج آتش سوزی بزرگ در پنج روز


در هفته غم انگیز دوستداران طبیعت فارس در خردادماه 95، پنج حادثه آتش سوزی با گستره زیاد در بخش های مختلف از این استان در مدت پنج روز روی داد.

نخستین آتش سوزی ساعت 30: 9 صبح روز نوزدهم خردادماه جاری در مراتع منطقه بلاغی شهرستان پاسارگاد در 110 کیلومتری شمال شیراز رخ داد که پس از 50 ساعت سرانجام در روز جمعه (بیست و یکم خرداد) به صورت کامل مهار شد.

بنا به اظهار مهرزاد بوستانی، مدیرکل منابع طبیعی استان فارس، بررسی های کارشناسی حاکی از وارد شدن آسیب جدی به 868 هکتار از عرصه های منابع طبیعی شهرستان پاسارگاد است و با توجه به منشا انسانی این آتش سوزی، سه مظنون در ارتباط با آن دستگیر شدند.

دومین آتش سوزی، صبح بیست و یکم خرداد در پارک ملی بمو در 10 کیلومتری شمال شیراز آغاز شد و در شامگاه همین روز در نهایت آتش مهار شد اما بنا به اظهار مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در این حادثه 75 هکتار از عرصه های علفی این پارک آسیب دید .

سومین مورد آتش سوزی ساعت 30: 15روز بیست و یکم خرداد در حدود چهار هکتار از مراتع بخش ارژن از توابع شیراز و در 40 کیلومتری غرب این شهر شعله ور شد و پس از سه و نیم ساعت این آتش به کمک امدادگران محیط زیست، منابع طبیعی، شهرداری، آبفا و نیروهای مردمی مهار شد.
چهارمین آتش سوزی عصر شنبه (بیست و دوم خرداد) در ارتفاعات منطقه مروارید شهرستان داراب رخ داد که بر اثر آن حدود پنج هکتار از پوشش گیاهی این منطقه در آتش سوخت.

پنجمین مورد آتش سوزی، عصر روز بیست و سوم خرداد در منابع ملی ارتفاعات منطقه گدار پنبه شهرستان داراب حادث شد که با مشارکت مردم و نیروهای امدادی ذی ربط مهار شد.


** استاندار فارس: جلسه با چهار وزیر ثمربخش بود

استاندار فارس با اشاره به این که در زمان وقوع آتش سوزی منابع طبیعی در شهرستان پاسارگاد، بالگرد سالمی در این استان برای انتقال نیروهای امدادی به محل وقوع حادثه نبود، به خبرنگار ایرنا گفت: با کمال تاسف باید بگویم که در زمان آتش سوزی، یک فروند هلی کوپتر در فارس نبود که قادر به پرواز باشد؛ یک بالگرد استان مربوط به جمعیت هلال احمر بود که گفتند خراب است و دو بالگرد دیگر هم گفتند مشکل دارد.

سیدمحمدعلی افشانی افزود: در چنین شرایطی با استاندار خوزستان تماس گرفتم و نتیجه این تماس، اعزام یک فروند بالگرد به شهرستان پاسارگاد بود، بالگردی که نیروهای امدادی و مردم را برای خاموش کردن آتش به ارتفاعات محل آتش سوزی منتقل کرد.

استاندار فارس اظهار کرد: پس از این حادثه، در جلسه ای با حضور چهار تن از وزیران، سازمان حفاظت محیط زیست و ... به ریاست وزیر کشور شرکت کردیم که در این جلسه، سه فروند بالگرد برای اطفای حریق به استان فارس اختصاص یافت که تاکنون دو فروند آن در استان مستقر شده است.

وی ادامه داد: به دنبال تصمیم هایی که در این جلسه اتخاذ شد، یک فروند هواپیمای آب پاش نیز هم اینک در این استان مستقر شده است.


** حادثه ای که در سطح ملی نیز سبب خیر شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: به دنبال وقوع حادثه آتش سوزی در پاسارگاد که به خاطر در دسترس قرار نداشتن و نبود امکانات تخصصی مانند بالگرد یا هواپیمای آب پاش در استان، حادثه در سطح گسترده ای اتفاق افتاد و از یک حادثه در سطح محلی به یک حادثه استانی و ملی تبدیل شد.

حسن فیاض پور افزود: ما از نظر برنامه، هماهنگی، انسجام و کارهای تشیلاتی و سازماندهی نیروی انسانی در همه حوادث مشکلی نداریم اما آنگونه که رسانه ها نیز به خوبی این موضوع را منعکس کردند، مدیریت حوادث استان در زمینه تجهیزات با مشکلات خاصی روبرو بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: انتظار می رفت که استان بزرگی همانند فارس دست کم به حداقل امکانات و تجهیزات تخصصی برای اطفای حریق مجهز باشد که در دولت های گذشته به این موضوع توجهی نشده است.

وی ادامه داد: در سال های 88، 89 و 90 منابع زیاد مالی در اختیار سازمان مدیریت بحران کشور بود که متاسفانه از این منابع برای تامین تجهیزات مورد نیاز استان ها غفلت شد.

فیاض پور گفت: با توجه به همه مشکلات فراروی کار خاموش کردن آتش سوزی در شهرستان پاسارگاد و انعکاس خوب رسانه ها از مسائل و مشکلات استان، دو جلسه به صورت ویژه در سطح ملی برگزار شد.

وی افزود: جلسه نخست، جلسه ای فوق العاده در زمان وقوع حادثه برای کمک به مدیریت آن بود و جلسه دوم، تبیین نقاط ضعف و آسیب شناسی فعالیت ها در اطفای حریق بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: در جلسه دوم که با حضور وزیران کشور، جهاد کشاورزی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، جمعیت هلال احمر، سازمان مدیریت بحران کشور و ... برگزار شد، استاندار فارس گزارشی با منظر آسیب شناسی رویدادهای آتش سوزی در استان ارائه کرد.

وی افزود: گزارش استاندار فارس زمینه ساز تصمیم هایی در هیات دولت شد که تاکید بر لزوم تهیه طرح جامع پیگیری اطفای حریق از جمله این طرح ها بود.

فیاض پور گفت: پیش از آن، اداره کل مدیریت بحران استانداری فارس و اداره کل منابع طبیعی استان، این طرح را در سطح استانی تهیه کرده بودند و ما منتظر تامین منابع مالی اجرای آن بودیم که این طرح به عنوان پیش نویس طرح جامع پیگیری اطفای حریق در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت.
وی افزود: هم اینک سازمان های حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها ماموریت دارند که این طرح را در سطح ملی تهیه کنند تا زمینه اجرا و تامین منابع مالی مورد نیاز آن فراهم شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: در این جلسه برای مناطق مختلف کشور از جمله استان فارس و شهر شیراز به عنوان مرکز منطقه جنوب کشور، تجهیزاتی برای مدیریت و مهار آتش سوزی ها اختصاص یافت.

وی افزود: بعد از این جلسه، شاهد جایگزینی یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر استان که دچار نقص فنی و در حال تعمیر است بودیم.
فیاض پور اظهار کرد: در این جلسه همچنین مجوز لازم به یگان های نظامی و انتظامی برای استفاده از دو فروند بالگرد در استان فارس در زمان وقوع حوادثی مانند آتش سوزی اعطا شد.
وی ادامه داد: بر این اساس، بالگرد ناجا در استان فارس نیز می تواند در زمینه پایش و شناسایی مناطق آسیب دیده از آتش سوزی، ستاد مدیریت بحران استان را یاری کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس اظهار کرد: همزمان با تصمیم گیری درباره بالگردها، یک فروند هواپیمای آب پاش به استان اعزام شد و این قول را گرفته ایم که یک فروند هواپیمای آب پاش دیگر نیز در اختیار استان فارس قرار گیرد.

فیاض پور گفت: برخلاف هواپیمای آب پاشی که در واقعه آتش سوزی جنگل شهرستان پاسارگاد از دیگر استان ها به کار گرفته شد، هواپیمای آب پاشی که هم اینک در استان فارس مستقر شده است، قدرت مانور و ظرفیت خوبی برای حمل آب دارد و می تواند در دره ها و مناطق صعب العبور به خوبی ایفای نقش کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: در سطح استان نیز امیدوار هستیم که اداره های کل حفاظت محیطزیست و منابع طبیعی استان، ساختار مناسبی برای کشیک های 24 ساعته با هدف خاموش کردن آتش با بهره گیری از توان نیروی تخصصی خود و ساماندهی تشکل های مردم نهاد ایجاد کنند.

فیاض پور اظهار کرد: سازمان مدیریت بحران استانداری فارس، اعتباری را به عنوان تنخواه را در اختیار این دو اداره کل قرار داده است تا تجهیزات ابتدایی و مورد نیاز خود را تهیه کنند.
وی ادامه داد: این تدارک باعث شد در آتش سوزی های بعدی، در لحظات اولیه پس از حادثه، آتش سوزی ها در سطح نیم هکتار، یک هکتار و دو هکتار مهار شود.

این مقام مسئول در استان فارس اظهار کرد: تلاش جمعی همه هم استانی ها، مراقبت مردم و افرادی که از طبیعت استفاده می کنند باعث شده است تعداد و سطح آتش سوزی ها کمتر شود.
فیاض پور با اشاره به این که جنگل ها به عنوان میراث نسل آینده باید حفظ و نگهداری شوند، گفت: باید با بهره گیری از ظرفیت و توان رسانه ها، برای بالابردن سطح آگاهی مردم نسبت به اهمیت این موضوع گام برداشت و روش های مقابله با آتش سوزی را به اقشار مختلف مردم آموخت.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس نیز در این باره گفته است: با بهره گیری از تجربه ها به ویژه آتش سوزی خردادماه عرصه های منابع طبیعی در شهرستان پاسارگاد، تشکیل گروه های اطفای حریق برای مقابله با بحران در عرصه های جنگلی در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

مهرزاد بوستانی افزود: آماده باش نیروهای حفاظتی، بازبینی و بررسی امکانات و تجهیزات مورد نیاز، تقویت گشت و مراقبت ، انجام اقدامات و تدابیر حفاظتی و پیشگیرانه ، تهیه و پخش برنامه‌های اطلاع‌رسانی از رسانه ملی و برگزاری کلاس‌های آموزشی با سازمان‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی نیز مورد توجه خواهد بود.

گزارش: سیداحمد نجفی