بوشهر - ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: طرح جمع آوری گرگور ( قفس سیمی ویژه ماهیگیری) و تورهای صیادی ممنوعه از مناطق مرجانی پیرامون جزایر خارگ و خارگو استان آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر روز پنجشنبه به نقل از حسین دلشب افزود: در اجرای این طرح نیروهای اداره کل حفاظت محیط زیست استان و خارگ با همکاری فرماندهی مرزبانی، تورها و گرگورهایی که در مناطق مرجانی به فاصله یک مایلی جزایر خارگ و خارگو ریخته شده اند را جمع آوری می کنند.

وی بیان کرد: تعدادی از صیادان سودجو اقدام به تورریزی و گرگورریزی در مناطق مرجانی اطراف این جزایر می کنند که این تورها و گرگورها در هنگام بالا کشیده شدن باعث شکستن مرجان و در نتیجه از بین رفتن این موجودات منحصر به فرد دریایی می شوند.

دلشب ادامه داد: در فصل بهار و تابستان با گرم شدن هوا لاک پشتان دریایی از گونه های منقار عقابی و سبز نیز برای تخم ریزی در ساحل خارگو به این مناطق نزدیک می شوند که مشاهده می شود در این تورها گیر افتاده و تلف می شوند.

وی اضافه کرد: همچنین به دلیل اینکه صیادان پس از تورریزی اقدام به پهلو گرفتن در ساحل خارگو برای استراحت می کنند و در نتیجه سر و صدا و روشنایی که ایجاد می شود، لاک پشتان ترسیده و از آمدن به ساحل برای لانه گزینی و تخم ریزی منصرف می شوند.

دلشب گفت: مناطق مرجانی اطراف جزایر خارگ و خارگو از بکرترین و بهترین مناطق مرجانی خلیج فارس است که به دلیل تورریزی های بی رویه از نوع رکاسی رو به نابودی است و نیاز شدید به مراقبت دارد.

وی افزود: همچنین به دلیل صیادی های غیرمجاز در این منطقه و صید بی رویه طوطی ماهی که از شکارچیان توتیاهای دریایی است، جمعیت توتیای دریایی که از مرجان ها تغذیه می کنند رو به ازدیاد است.

دلشب اضافه کرد: صخره های مرجانی از بی نظیرترین و بهترین مناطق دریایی محسوب شده و به عنوان بهترین زیستگاه برای ماهیان محسوب می شوند که گاهی برخی از آنها 500 سال طول می کشد تا دوباره خود را بازسازی کنند.

وی اظهار کرد: همچنین این مناطق به عنوان ضربه گیر و موج شکن های طبیعی عمل کرده و مانع از فرسایش مناطق ساحلی وا یجاد موج های شدید دریایی در مناطق ساحلی می شوند.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: به منظور حفاظت هرچه بهتر از این مناطق طرح جمع آوری گرگورها و تورهای صیادی ممنوعه از مناطق مرجانی پیرامون جزایر خارگ و خارگو در دست اجراست.

وی از همه دوستداران و صیادان دلسوز خواست برای حمایت از این طرح و پرهیز از تورریزی و گرگور ریزی در فاصله یک مایلی از جزایر خارگ و خارگو ما را در انجام هرچه بهتر این طرح کمک کنند.